Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když má móda hlubší význam aneb Dejme přednost "slow fashion” kouskům

  • 0
Neustále čteme o aktuálních trendech, které by v šatníku žádné ženě neměly chybět, ale už málokdo ví, že právě módní průmysl patří k jedním z nejhorší znečišťovatelů planety. A vyhlídky nejsou vůbec dobré ani do budoucna. Pojďme se společně místo bezhlavého nákupního šílenství zamyslet, jak ulevit naší zemi.

Co je “slow fashion”

Jde o opak “fast fashion”. Což jsou oděvy, které běžně můžeme vidět v kolekcích velkých módních řetězců. Dají se pořídit už za pár korun a vyrábějí se v mnohatunových nákladech. Zde absolutně nejde o kvalitu, ale především o kvantitu. Kousky z “fast fashion” kolekcí vydrží sotva jednu sezónu. 

Výsledkem je, že nepotřebné oblečení vyhazujeme do koše a ihned běžíme pro něco nového za pár kaček. A právě tímto neohleduplným chováním přispíváme k obrovskému znečištění životního prostředí, zneužívání levné lidské pracovní síly a zbytečnému mrhání cennými přírodními prostředky. “Slow fashion” má tedy obrovský význam nejen co se ekologie týče. “Slow fashion” dává naději v lepší zítřky.

Converse přichází s novou kolekcí Renew, která klade velký důraz na rozměr udržitelnosti. Kultovní silueta Chuck Taylor All Star mění svrchní materiál. Nové unisexové modely jsou vyrobeny ze 100% recyklovaného polyesteru, který pochází z použitých PET lahví.

Pojďme společně ulevit planetě

Ptáte se, jak na to? Zbytečně neutrácejte za oděvy, které nutně nepotřebujete, chcete je jen kvůli tomu, protože jsou zrovna ve slevě. Stejně jde o obrovský marketingový tah, protože většina oděvů má výrobní hodnotu téměř nulovou. 

Místo zběsilého běhání po obchodech začněte raději sledovat, kde byl kousek vyroben, z čeho se skládá. Umělé textilie, jako je polyester, který se mimochodem rozkládá stovky let, vyměňte za oděvy a doplňky vyrobené například z ananasových slupek, bambusu, pomerančového vlákna, 100% přírodní bavlny, organického lnu, atd., jež využívají vedlejší produkty, čímž šetří zdroje a nenarušují tak přírodní cyklus.

V H&M se rozhodli změnit přístup k módě z lineárního textilního průmyslu na cirkulární. Kousky z udržitelných materiálů naleznete v kolekci označené H&M CONSCIOUS.

Stop neustálému nakupování nového oblečení

Second hand, kamarádský bazárek, nebo mobilní aplikace zaměřené na prodej použitého oblečení jsou další možnou alternativou. Z druhé ruky lze nakoupit luxusní značky za pakatel. Není důvod ohrnovat nos nad něčím “obnošeným”, když vám se daný kousek líbí a dotyčný jej již nevyužije. 

Mají nechtěné, stále však hezké oděvy a doplňky končit zbytečně na skládce, zamořovat přírodu? Ne! A přesně v tom tkví kouzlo udržitelné módy.

Jak to všechno začalo

Popularizace udržitelné módy se “zrodila” po obrovské tragédii v dubnu 2013, kdy se zřítila textilní osmipodlažní budova Rana Plaza na předměstí bangladéšské metropole Dháky. Neštěstí si vyžádalo přes 900 obětí. Továrna na textil byla velmi vytížená, šilo se ve dne v noci. Přitom měsíční výplata zaměstnanců vycházela v přepočtu na cca 720 korun. Mezi odběratele patřilo hned několik známých řetězců, kteří nabízejí své kousky také v Česku. A právě tato smutná událost odstartovala celosvětový boj proti “fast fashion”.


  • Vybrali jsme pro Vás