Ať už vám bylo třicet před měsícem, nebo je tomu už více než pár let, měla byste vědět, jak se o svou pleť starat. Prozradíme nejdůležitější čtveřici pravidel takové péče.

1. Pamatujte na ochranu před sluncem


Velmi důležitá je fotoprotekce. Vaše kosmetické přípravky by měly obsahovat UV faktor celoročně, i pokud žijete ve městě a obloha je právě zatažená. Vhodnou výši fotoprotekce ovšem neurčuje tolik věk jako především typ pleti. „Má-li vaše pleť sklony k pigmentaci, měla byste používat krémy s SPF 50 nebo 50+ po celý rok a mazat se jimi samozřejmě s předstihem, ne až během pobytu na slunci. Stejně tak může SPF obsahovat dokonce i váš make-up nebo lehký BB krém,“ doporučuje korektivní dermatoložka Iva Obstová z MEDICOM Clinic.

2. Dopřejte pleti doping vitaminem C


V kosmetice určené ke každodenní péči o pleť by neměl chybět vitamin C. Podporuje syntézu kolagenu, a tak slouží jako účinná prevence tvorby vrásek. Má velmi silné antioxidační, protizánětlivé a depigmentační účinky. „Pro navýšení účinku vitaminu C je vhodná také jeho kombinace s vitaminem E nebo s dalšími látkami, ke kterým patří například sója, lékořice a zinek,“ uvádí lékařka Iva Obstová a dodává, že pokud vás trápí akné, neměla by ve vašich kosmetických přípravcích chybět ani kyselina azelainová nebo salicylová.

3. Vsaďte na kosmetiku s ovocnými kyselinami


Z ovocných kyselin se v lékařské kosmetice uplatňuje zejména kyselina glykolová. V dermokosmetických přípravcích ji najdete v různě silných koncentracích. „Nejdříve se vyplatí začít s užíváním přípravků, kde je koncentrace této kyseliny nižší, okolo 8 %, a postupně přidávat. Pleť si na tuto látku potřebuje zvyknout. Vysoká koncentrace kyseliny glykolové totiž může zejména citlivou pleť zpočátku dráždit,“ varuje dermatoložka. Přesto se vyplatí naučit se s kyselinou glykolovou pracovat a své pleti ji dopřávat. Tato látka má totiž žádoucí exfoliační účinek – způsobuje jemné olupování kůže, které urychluje obnovu buněk, vyrovnává nerovnoměrné pigmentace, stahuje póry a napomáhá s vyhlazením jemných linek a vrásek.

Z dalších účinných hydroxykyselin se v kosmetice uplatňuje zejména kyselina citronová, která se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. „Má silné antioxidační účinky. Působí jako prevence stárnutí pleti a napomáhá řešit například známky poškození pleti sluncem,“ vysvětluje dermatoložka. Podle ní pak nelze opomenout ani kyselinu mandlovou, která se přirozeně vyskytuje v mandlích. Tato kyselina svědčí zejména mastné pleti, která ji snadno absorbuje. Je to látka zpomalující stárnutí, má přirozené antibakteriální účinky a snižuje mastnotu pleti, aniž by ji vysoušela.

4. Stárnutí pleti zpomalte mezoterapií


Přibližně jednou za půl roku svou pleť hloubkově hydratujte pomocí tzv. mezoterapie, při které proniká až do podkoží koktejl cenných látek v čele s kyselinou hyaluronovou, látkou tělu vlastní, která je za hydrataci a regeneraci pleti přímo zodpovědná. Kromě této látky pak při ošetření pronikají až do podkoží i další blahodárné složky – vitaminy, živiny a antioxidanty. „Mezoterapie dovede z pleti vyhladit jemné linky, zjemnit hlubší vrásky a celkově pleť omladit. Pro svůj blahodárný efekt se vřele doporučuje mimo jiné právě ženám ve věku od třiceti let jako prevence tvorby vrásek,“ dodává lékařka.

  15:00,  aktualizováno  31. března 13:43