Doporučujeme

Může voda škodit vaší pleti?

Čím dál častěji narážíte na názor, že voda, která je opěvována jako pramen života, může být nepřítelem vaší pleti. Jaká je pravda a co udělat, abyste svoji pokožku očišťovala šetrně a ještě vás hřál pocit, že se chováte ekologicky?

Nejste si stále jistá, jestli provádíte očistu obličeje správně? Vaše babička to měla kdysi mnohem jednodušší. Ke každodennímu kosmetickému rituálu jí stačil kus mýdla, žínka a čistá voda. Jenže vědci časem přišli na to, že laurylsulfát sodný ukrytý v mýdlech sice krásně pění, zato pleť se po něm ošívá a šustí suchem.


Voňavé oblázky proto časem nahradily speciální, jemnější čističe, kterých máte dnes plnou poličku. Přesto na své tváři nacházíte suchá a začervenalá místa a začínáte pojímat podezření, že vaší pokožce škodí obyčejná voda? Přesně ta, která vám teče z kohoutku a pomocí které chytré přípravky splachujete. Stalo se snad s touhle tekutinou za poslední roky něco, nebo jen začínáte podléhat marketingovým heslům kosmetických gigantů?



Stav vody


Můžete ji vůbec pít? Stoprocentně! Obecně je česká voda považovaná za kvalitní, a aby bylo zaručeno její bezpečné užívání, podléhá přísnému drobnohledu hygieniků. Co se však změnilo, je povědomí o stupni tvrdosti a jejím působení ve spolupráci s některými kosmetickými přípravky na pleť.


Pouhá voda sama o sobě neškodí, jenže: Ve sprchovací hlavici se usazuje vrstva nečistot, jako jsou třeba vodní kámen, chlor a těžké kovy, které můžou pokožce bez debat škodit. Železo, zinek, měď a nikl se ve vodě sice vyskytují pouze v malých dávkách, ale i tak se mohou na vaší pokožce usazovat, měnit její pH a narušovat kožní bariéru. Nemluvě o tom, že pokud náhodou trpíte ekzémem, chlor obsažený v kohoutkové vodě může kožní potíže ještě zhoršovat. Výsledek? Podrážděná a přecitlivělá pokožka.



Mýt, či nemýt?


Voda pokožce nejen dává, ale také jí bere. Tím, jak se z kůže odpařuje, s ní mizí i přirozený maz. Pleť je ve výsledku obnaženější a hůře se brání útokům znečištění, volných radikálů i UV záření. Teoreticky platí, že pokud je voda dokonale čistá a čerpaná přímo z pramene, nemůže po jejím zásahu vaše kůže trpět.


S nadsázkou by se dalo říct, že abyste měla pleť zářící zdravím jen díky vodě, musela byste utratit půl výplaty za palety s vřídlovou, ledovcovou nebo termální vodou. H2O z hlubinných pramenů vaší pokožce rozhodně prospěje, protože je bohatá na soli, minerální látky, jod či oxid uhličitý, které umějí kůži hojit.


Termální voda navíc obsahuje draslík, selen, křemík a mangan, což jsou antiseptické a antioxidační složky, které pokožku potáhnou lehkým zjemňujícím filmem a díky němu zklidní její podráždění. Navíc u nich nehrozí, že by byly kontaminované léky a hormony.


Kosmetické značky Avene, Vichy, La Roche-Posay nebo třeba Uriage spoléhají na vlastní zdroje termálních vod, jejichž vlastnosti kontrolují v laboratořích. Díky tomu pak tihle výrobci nemusejí do přípravků přidávat další složky a sterilizátory. Nebo vás napadlo, že si k mytí pleti začnete kupovat balenou vodu z hypermarketů? Pravda je taková, že klasické vody v PET lahvích mívají často horší kvalitu než voda ve vaší koupelně, takže nemá smysl za ně z hlediska očisty utrácet.


A co víc – k výrobě plastových lahví se používá bisfenol A, který vzniká chemickou reakcí fenolu s acetonem, což může mít dlouhodobý škodlivý vliv na vaše zdraví. Když k tomu ještě připočtete hromady spotřebovaného materiálu, který končí na skládce, rozhodně stojí za to položit si otázku, jakým způsobem s vodou hospodaříte.



Udržet a udržovat


Voda sama o sobě není obnovitelným zdrojem a předpovídá se, že v roce 2025 budou 2/3 světové populace ohroženy jejím nedostatkem! A protože spotřebitelé začínají čím dál víc kalkulovat, jak ve svých domácnostech snížit spotřebu H2O, začaly ekologicky uvažovat i některé kosmetické giganty. Už teď existuje pár přípravků, které v budoucnu sklidí úspěch: Rtěnky s lipidy, jež tají při teplotě kůže, glyceriny v olejích, které se mění na mléčnou pleťovou vodu, micelární vody s micelami…


Všechny totiž vyžadují buď asistenci jen malého množství vody, anebo na bázi vody vůbec nefungují. V kurzu budou i pudrové čističe, jimž stačí jen kapka oleje či květové vody a promění se v květovou pastu. Tu samozřejmě nejsnáz smyjete zase vodou, ale pokud použijete mušelín, obejdete se i bez ní. Anebo prostě sáhněte po tonizační vodě. Za odměnu vás bude těšit pocit, že se chováte šetrně nejen k vlastní pleti, ale i k celé planetě.


  • Vybrali jsme pro Vás