Máte YouTube spojený hlavně s hudebními videi? Pak vězte, že nabízí daleko víc. A vaše děti to už dávno vědí. Co je na něm tak fascinuje? Dejte YouTubu šanci a seznamte se s youtubery, které vaše děti milují. Třeba pochopíte proč.

Hlavním tématem aktuální Ženy a život je Fenomén youtuberů.
Jinak řečeno: každá generace má své idoly a vzory. Dnešní generace Z, která uměla ovládat všechny technologie dřív, než se naučila mluvit, má youtubery. Virtuální kámoše, kteří s nimi sdílejí své záliby, názory a postoje. Víte, s kým „kamarádí“ vaše děti?

Mezi youtubery, které představujeme v ŽaŽ na svých stránkách, jsou i Lucie a Nicole Ehrenbergerovy. Svůj první blog začaly podnikavé ségry vést už před dvanácti lety. Postupně opanovaly youtube a další sítě. Znáte jejich A CUP OF STYLE?
Jak jste se dostaly k youtuberingu?
Nicole: Když byla Lucka na prvním stupni ZŠ, zjistila, že existuje internet, a tak jsme se rozhodly ho prozkoumat. A objevily jsme blogy. Od té doby blogujeme. Nejprve to byl takový online deníček, na němž jsme se učily, jak psát, fotit, lehce programovat webové stránky, dělat grafiku… No, a v roce 2009 jsme si všimly, že v zahraničí holky na blozích sdílejí svůj osobní módní styl. My sice v té době nebyly žádné módní ikony, ale líbilo se nám to, a tak vznikl A Cup of Style – původně Lucčin blog, ale nakonec jsme se spojily, protože nám to přišlo zábavnější.
Lucie: Před čtyřmi lety jsme pak využily toho, že jsem vyjela do USA na studentský program Work and Travel, který mi umožnil tam pracovat a vydělat si na pozdější cestování. Hned nás napadlo, že by bylo fajn to formou článků a fotek sdílet s našimi čtenáři. A protože se v té době už v zahraničí objevovaly vlogy, tedy videoblogy, kdy natáčíte celý svůj den, pak se to sestříhá a dá na internet, rozhodly jsme se to zkusit.
N: Lidi to strašně bavilo, možná i proto, že nás sice znali z blogu, ale najednou nás mohli i vidět, zajímalo je, co děláme, a také si k nám hned vytvořili mnohem kamarádštější vztah. Viděly jsme v tom obrovský potenciál, a tak jsme se vrhly na videa o módě, kosmetice, ale třeba i o tom, jak fotit, jak stříhat videa, prostě jsme se snažily všechno zajímavé v našem životě předávat zábavnou formou dál. Náš život je tak dostupný online, ale nám už to přijde normální.
Můžete porovnat začátky a současnost?
N: Změnilo se to hodně, a to i ohledně nasazení. Nejdřív jsme třeba točily vlog každý den. Ale časem nás to už strašně vyčerpávalo, protože jen střih zabral denně dvě hodiny. Navíc se ukázalo, že to už není zajímavé ani pro lidi. Teď vydáváme jedno video týdně.
L: Jedno kvalitní video za týden, které má nějakou hodnotu, může předat nějaké doporučení, edukaci nebo jen zábavu, nám v tuhle chvíli přijde jako ­ideál. Ale třeba to zase někdy změníme.
Jste na videa dvě, prohazujete si role?
N: Dlouho to bylo tak, že ta, která měla zrovna čas, dělala, co bylo potřeba. Obě jsme stříhaly, natáčely, ale teď jsme dokončily školu a rozhodly se, že je na čase nad tím víc přemýšlet jako nad firmou, která někam směřuje. A role jsme si rozdělily. Já spíš stříhám, řeším finance – a např. kolik budeme vyrábět vlastních produktů. Lucka zase víc vymýšlí obsah, jaká videa budeme natáčet, takovou tu kreativní stránku. Je to spousta práce, což se možná na první pohled nezdá, a je tudíž super, že jsme na to dvě a také že jsme ségry, protože i kdybychom se pohádaly, musíme se zase usmířit a fungovat.
Mezi youtubery patříte mezi extraligu. Uživí vás to?
N: Během studií jsme měly obě vždycky nějakou brigádu, protože jsme si youtuberingem ještě nebyly schopné vydělat. Ale teď po studiích, když tomu můžeme dát veškerý náš čas, si už nemusíme hledat jinou práci. Uživí nás to.
Vím, že se nemůžete bavit o konkrétních částkách, ale jste třeba schopné vydělat si na splácení hypotéky?
L: Tím, že nás platí firmy, které propagujeme, a navíc prodáváme vlastní produkty, tak ano – jsme schopné si vydělat i na hypotéky. Ale zároveň je třeba mít stále na mysli, že nesmíme být chamtivé a přijímat každou nabídku firmy, která nám chce dát peníze za propagaci, protože by byl náš obsah záhy samá reklama a přišly bychom o odběratele.
Kdybyste měly s nějakým produktem špatnou zkušenost, tak to na férovku přiznáte?
L: Víme, že máme na lidi reálný vliv, a kdybychom jim doporučily krém, ze kterého jim naskáčou pupínky, tak brzy skončíme. Musí nám prostě jít jednoduše přes pusu, že tu firmu máme rády. Na druhou stranu je hloupé dávat negativní recenze, když chceme, aby naše videa byla jen pozitivní. Samy takový obsah také u nikoho nevyhledáváme, takže místo toho, abychom něco kritizovaly, radši se o tom nebudeme vůbec zmiňovat. Je samozřejmě lákavé, když za námi přijde firma s obnosem peněz, ale nic nám nestojí za to, abychom si ničily jméno.
Jak vypadá váš den, když točíte video?
L: Když je to vlog, máme foťák u sebe téměř celý den a natáčíme ty zajímavější části dne. Určitě natočíme tak dvě hodiny materiálu, který pak sestříháme do osmi až deseti minut. Když děláme druhý typ videa, v němž třeba něco vyrábíme, radíme nebo jde o tipy na líčení, účesy či módu, tak na to se cíleně připravujeme – musíme např. vymyslet stylingy, sehnat oblečení, najít lokaci, kde budeme točit, a to nějaký čas za­bere. Natočit už jsme to ale schopné v relativně krátkém čase, za hodinku dvě. Nikča pak videa stříhá, což je konkrétně u vlogu složitější, protože materiálu je víc.
N: Pak se k tomu ještě dělají titulky, trochu se dobarvuje, ­exportuje, pak nahrává, vytváříme také náhledový obrázek, který láká k přehrání, a často k videím píšeme i články. Je to docela dlouhý proces a všechno to k tomu patří.
Sledujete, jak vám přibývají zhlédnutí?
L: Videa nám vycházejí vždy v sobotu v šest ráno, takže jakmile se ráno probudím, hned se dívám, kolik to za tu dobu vidělo lidí. Celé sobotní dopoledne pak trávím většinou tím, že odpovídám, když se lidi na něco doptávají. To mě baví, protože první dva dny to video hodně žije a je fajn pozorovat, jestli to lidi zajímá a jestli lajkují.
A neláká vás za ta léta třeba prorazit i v jiném oboru?
L: Je vtipné, že od chvíle, co jsme dostudovaly, se nás lidé často ptají, co budeme dělat a jestli si hledáme práci, když máme po škole. Je zvláštní, že to, co děláme, ještě lidi jako práci ­nevnímají. Chápu, že díky tomu, co sdílíme, to vypadá, že máme perfektní život a všechno jde samo, ale tak to není. Je za tím dvanáct let práce, která nebyla a není jednoduchá. A je možná i naše chyba, že to lidé nevidí.
Takže nemáte žádný záložní plán?
N: Zatím se snažíme dělat maximum pro to, aby to, co děláme, fungovalo dlouhodobě – máme e-shop, blog, YouTube, Instagram, vyrábíme vlastní diáře... Je pro nás důležité držet se novinek, nezakrnět a pořád se vzdělávat a posouvat dál, což ale není problém, protože nás to strašně zajímá. A kdybychom už tohle dělat nechtěly, tak jsme za tu dobu získaly tolik zkušeností, že bychom se neztratily.

Rozhovory s dalšími zajímavými osobnostmi českého YouTubu si přečtěte v aktuální Ženě a život. Která je právě v prodeji - s krásným dárkem za 35 Kč!


  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 17:28