Doporučujeme

Co vyzradí vlasy o vašem zdraví

Vlas ukrývá kompletní informaci o DNA a umí také odhalit blížící se nemoc. Co se v těle děje, když kadeře... 


1. Vypadávají a řídnou


Padání vlasů patří k přirozenému procesu těla, nemělo by jich vám však za den vypadnout více než sto. „Pokud takový stav zjistíte, zmiňte se o tom praktickému lékaři. Možná jen zažíváte nadměrný stres, máte nízkou hladinu železa v krvi nebo jíte málo proteinů. Ztráta vlasů ale někdy přichází také jako první signál závažnější nemoci, třeba poruch štítné žlázy nebo lupénky,“ poznamenává dermatoložka.



2. Chybí jim lesk


Za stav hřívy často může nevhodná vlasová péče. Jestliže používáte hodně stylingových přípravků a často lokny žehlíte nebo je nosíte pořád svázané v pevném culíku, vysouší se a lámou. Viníkem je často i nešetrné barvení a odbarvování peroxidem.


„Křehké a mastné prameny také znamenají, že tělu chybějí živiny, zejména esenciální mastné kyseliny a minerály jako silice, zinek a železo, které omezují působení vnějších vlivů na vlasový váček,“ objasňuje doktorka Arenbergerová. Nemusíte hned utrácet za hrsti vitaminů v tabletách, raději nejdřív zkuste jíst víc ryb, mořských plodů, oříšků a semínek. Italky a Řekyně mají z Evropanek nejhustší vlasy, protože si dopřávají ryby obden!



3. Víc se mastí


Za mastnými kadeřemi stojí nadměrné vyměšování kožního mazu z mazových žláz na pokožce hlavy. Vyvolávají ho hlavně dočasné hormonální výkyvy (třeba v těhotenství, ale i několik dní před menstruací) a také stres. „Jedna moje klientka si stěžovala, že když má zkouškové období a čeká ji důležitý test, vlasy se jí po umytí zamastí do několika hodin,“ potvrzuje dermatoložka.




4. Dělají se vám lupy


Za nadměrné olupování vlasové pokožky může dlouhodobý stres nebo špatná strava – nedostatek zinku, vitaminu C a esenciálních mastných kyselin. Viníky jsou i zvýšená produkce mazových žláz a množící se kvasinky. Pomohou speciální šampony proti lupům, ale pokud jev přetrvává, zastavte se u dermatologa.



5. Rostou pomalu


„Náhlé zpomalení růstu může být předzvěstí nemoci, ale také následek stresu, drastické diety nebo radikálního vegetariánství, kvůli němuž v jídelníčku chybí mnoho živin,“ upozorňuje Monika Arenbergerová. „Jedna klientka se mi svěřila, že jí vlasy za rok nenarostly ani o centimetr. Měla bulimii a denně zvracela.“ Kštice roste pomaleji v zimě a nejrychleji v teplých měsících. Tempo růstu se většinou dědí po rodičích a pravidelné stříhání ho nijak neovlivňuje.



6. Jsou zničené od slunce


Jestliže vám sluníčko při opalování hřívu podivně zesvětlilo a vysušilo, pečujte o ni šetrněji. UV paprsky vám totiž z pramenů vysávají přirozenou vláhu, takže vypadají poničené a hůř se rozčesávají. Pokud lokny mění odstín, podobně jako když se krátce po aplikaci melíru vykoupete v chlorované vodě a prameny získají zelenavý nádech, může za to silný přírodní vlasový pigment. „Při fénování použijte raději studený vzduch a nikdy nekulmujte vlhké vlasy, mokré jsou křehčí než suché,“ radí dermatoložka.

Tip: Jednou týdně naneste do hřívy masku z olivového oleje.



  • Vybrali jsme pro Vás