Doporučujeme

8 mýtů o vodě vyvráceno! Kolik vody máte správně vypít

Naléváte se několika litry čiré tekutiny denně, protože to považujete za zdravé? Známe důvody, proč můžete polevit.

Nosíte ji s sebou všude. Do práce, na jógu, dokonce se vám schovává v kabelce, když nakupujete. V posilovně si ji položíte na dosah, a kdybyste zrovna neměla ruce obsazené činkou, nejspíš byste při prvních náznacích zadýchání sáhla po minerálce. Láhev vody věčně přisátá ke rtům se v 21. století stala nezbytným módním doplňkem každé ženy, která chce být krásná, zdravá, štíhlá a v kurzu. Modelky se bez ní snad ani neukazují na veřejnosti. Celebrity se svou vlastní láhví H2O dokonce obrážejí i večírky. Pochybná povinnost dostat do sebe minimálně tři litry neochucených tekutin denně vás ale celkem zbytečně zotročuje.


Cítíte výčitky svědomí, pokud na vašem pracovním stole salutuje nedotčená flaška minerálky, zatímco vy lačně nasáváte třetí kapučíno? Nejspíš ano. „Když denně nevypiju alespoň dvě láhve neperlivé vody, mám pocit, že zanedbávám své zdraví,“ potvrzuje masérka Alena. Jak se ale můžete ubránit vodnické posedlosti, když všude kolem sebe slyšíte, čtete a vidíte: „Pijte a budete mít krásnou pleť, štíhlý pás a dlouhý život!“ Podle průzkumu ve Velké Británii do sebe mladé ženy lijí dvakrát více vody než zbytek obyvatel. Jenže docela dost pověr, které jste o téhle tekutině slyšela, vůbec neplatí! Kolik jí tedy máte vypít, aby vaše tělo netrpělo? A opravdu to musí být právě voda? Čtěte následující fakta a zatraceně se vám uleví.


Mýtus: Čaj a káva se do příjmu tekutin nepočítají

Pravda: Dlouho a neochvějně se věřilo, že když si dáte jakýkoliv nápoj, který obsahuje kofein, během chvíle vystartujete na záchod, kde odplavíte víc tekutin, než jste předtím do těla nalila. Tedy že vás nápoj s kofeinem dehydratuje. Podle posledních výzkumů se ale ukázalo, že káva, čaj i kola působí jen lehce močopudně, takže je s celkem křišťálově čistým svědomím můžete započítat do svého denního pitného režimu. Ranní hrnek kávy proto klidně odečtěte od celkového množství tekutin, které chcete vypít. Musela byste do sebe totiž obrátit přibližně deset šálků kafe během jednoho dne, aby vás tenhle černý nápoj dehydratoval. Potřebnou vláhu vám samozřejmě dodá i ovocný džus, mléko nebo třeba zeleninový vývar. Polévka vůbec představuje ideální zdroj tekutin a živin zároveň.



Mýtus: Všichni by měli pít stejné množství

Pravda: „Kolik tekutiny vy osobně ideálně potřebujete, závisí na spoustě věcí. Třeba jak moc se hýbete, v jaké zeměpisné šířce i nadmořské výšce žijete, svoji roli hraje váš metabolismus, pohlaví nebo dokonce věk,“ tvrdí nutriční cosmo expertka Daniela Lojková. Muži například potřebují denně vypít asi o litr víc než ženy – kvůli větší svalové hmotě a také proto, že se nepoměrně více potí. Zkuste jednoduchý trik: Odskočte si na toaletu a zkontrolujte barvu své moči. Nechutné? Ale funguje to. Světle žlutý odstín potvrzuje, že se poctivě zavlažujete, zatímco tmavší barva na vás prozradí, že jste dlouho nic nevypila. Nebo úplně jednoduchým způsobem vynásobte svou váhu v kilogramech číslem 0,035 a hned zjistíte, kolik litrů tekutin denně potřebujete.



Mýtus: Tekutiny získáte výhradně z nápojů

Pravda: Víte, že když se zakousnete do šťavnaté broskve, vyteče z ní sladká šťáva. Možná jste ale netušila, že i ona je součástí vašeho pitného režimu. Stravou získáte okolo tří až čtyř sklenic tekutin denně! Takže pokud jste si spočítala, že ke své váze potřebujete nejméně dva litry tekutiny denně, a tři čtvrtě litru jste do těla už dopravila stravou, zbývá vám obrátit do sebe už jen něco přes litr nápojů! Jestli máte žízeň, klidně pijte víc, ale nemusíte se do ničeho nutit. I obyčejný chleba se sýrem, který si dáváte k snídani, se totiž skládá téměř z poloviny z vody. A to už ani nemluvíme o vašich oblíbených jogurtech či tvarohových nanucích.


Mýtus: Jestliže máte žízeň, jste dehydratovaná

Pravda: Žízeň, štiplavé sucho v krku, tupá bolest hlavy, náhlá únava a neschopnost se na cokoliv soustředit. Tohle všechno jsou varovné signály, že vaše tělo ztratilo jednu setinu vody. Jenže ono pouze předstírá dehydrataci, abyste mu rychle vyhověla. „Žízeň začnete pociťovat, když se koncentrace krve (která přesně odpovídá  stavu zavodnění vašeho těla) zvýší o méně než dvě procenta. Dehydratovaná ale budete, až když hustota krve vzroste o pět procent a víc,“ zdůrazňuje doktor Kučera z České obezitologické společnosti, specialista na mitochondriální medicínu. A to byste celý den nesměla nic jíst ani pít! Proto někteří lidé žízeň neposlouchají. Vědí, že když se okamžitě nenapijí, nic mimořádného se jim v tu chvíli nestane. Jenže paradoxně dělají chybu! Žízeň můžete pořád považovat za svého nejspolehlivějšího průvodce. Vykašlete se proto na všechny předpisy ohledně toho, kolik litrů byste měla vypít, a řiďte se prostě svou vlastní žízní. Tělo dostane, co potřebuje.



Mýtus: Hodně vody udrží svěží pleť

Pravda: I kdybyste vypila celou vanu vody, stejně se vaše pleť v hladkou šťavnatou nektarinku nepromění. Vzhled kůže se po napití totiž zlepší, jen když tělo trpí výrazným nedostatkem tekutin. Zkuste si malý hydratační test: Na pár sekund si stiskněte dvěma prsty kůži na předloktí. Až povolíte, měla by se hned narovnat do původního stavu. Jestliže se plazí pomalu jako had, jste dehydratovaná a pokožka se vám nejspíš po sklenici minerálky rychle probere. Jinak ale musíte spoléhat na pleťové krémy, dlouhý výživný spánek a přiměřeně zdravou stravu.


Mýtus: Balená voda je lepší než z kohoutku

Pravda: Nejenže má podle průzkumů obyčejná voda z kohoutku zdravější chemické složení než většina těch balených, ale existuje tu mnohem větší problém. Podle americké endokrinoložky Any Sotové, která experimentovala s rakovinnými buňkami z prsu, uvolňují PET láhve do vody malé množství takzvaných xenoestrogenů, chemických estrogenů, které působí podobně jako tělu vlastní hormony. Jenže tyhle mohou být jedovaté! Někteří vědci s ní nesouhlasí a jsou přesvědčeni o tom, že sloučenina PET je naprosto inertní, tedy netečná vůči jiným látkám, a proto pod vlivem vody nic uvolňovat nemůže. Jisté ale je jedno: když máte estrogenů víc, než potřebujete, mohou vám způsobit řadu zdravotních problémů. Třeba únavu, padání vlasů nebo celulitidu a ve větším množství dokonce přispívají k růstu rakovinných buněk! Chemické estrogeny najdete bohužel všude: ve vzduchu, ve vodě i v půdě, takže se jim úplně nevyhnete. Proč byste ale měla zbytečně utrácet za balenou vodu, když vás ta z kohoutku vyjde levněji a navíc často chutná líp?


Mýtus: Při cvičení byste měla pravidelně pít

Pravda:
I když z vás třeba při cvičení teče pot vyloženě proudem, nemusíte zrovna každých deset minut utíkat k záchranné láhvi. Zkuste jednoduchý trik: Zvažte se ještě před cvičením a pak po něm. Rozdíl ve váze vám ihned ukáže, kolik tekutin jste ztratila a kolik byste jich tedy vlastně měla doplnit. Místo vody si dejte džus nebo speciální fitness nápoj, který vám pomůže dodat tělu vypocené soli.


Mýtus: Voda vám pomůže zhubnout

Pravda: 
Tvrdí se, že voda vám zaplní žaludek, a tím spolehlivě zažene hlad. To ovšem platí jen do té chvíle, než projde vaším trávicím systémem. A ona jím projde hodně brzy, protože neobsahuje žádné živiny, a nemáte tedy co trávit. Zkuste proto raději sníst talíř polévky, která žaludek zaplní a zároveň nasytí. Po kuřecím vývaru budete sytá stejně dlouho jako například po mase s rýží nebo těstovinami, ale vývar má mnohem méně kalorií!



  • Vybrali jsme pro Vás