Doporučujeme

LOVE: 6 kroků k šťastnému vztahu

Máme pro vás báječnou zprávu: optimismu se dá naučit!

Lekce štěstí

Pozitivnímu přístupu se lze naučit, pravdou ale je, že nemáme všichni stejnou startovní pozici. Někteří lidé mají výhodu tzv. dispozičního optimismu, tedy vrozené vyšší míry optimistického přístupu k životu. Avšak ani jedinci s převažujícím pesimistickým pohledem na svět nejsou ‚odsouzeni‘ k nepohodě – i oni mohou revidovat a do určité míry změnit svůj obvyklý způsob nazírání na sebe sama i na své okolí.

Vychutnávejte si každý den

Dopřejte si ten luxus a v běhu dní se občas na chvíli zastavte, zklidněte a plně a všemi smysly si prožijte vše dobré, co právě přichází. Svítí ráno intenzivně slunce? Vyběhněte na čerstvý vzduch a cestu do práce si jaksepatří užijte. Zkuste třeba urazit kus své obvyklé trasy pěšky a vnímejte hru světla. Snažte se přitom rozvinout pocit vděčnosti. Mnohé výzkumy potvrdily, že lidé, kteří se dokážou radovat z běžných věcí a projevovat za ně vděčnost, jsou ve svém životě a ve vztazích spokojenější.

Pěstujte vztahy

Zásadní je především kvalita mezilidských vztahů – nemusí jich být mnoho, stačí několik blízkých a pevných vazeb, v nichž je obsažen opravdový zájem o druhého, vřelost, opravdovost a blízkost. Nemusí se přitom jednat jen o vztahy partnerské, k vaší spokojenosti a štěstí mohou přispívat i dobré vztahy v širší rodině, na pracovišti nebo s přáteli.

Objevte svou vášeň

Z výzkumů vyplývá, že spokojenější lidé mají obvykle ve svém životě něco, nějakou aktivitu, která je baví, daří se jim v ní, dokážou se do ní plně ponořit a na chvíli zapomenout na starosti všedního dne. Může to být cokoli, co vás těší nebo naplňuje – od vaření přes jízdu na kole nebo ruční výrobu náušnic. Pokud se na svou činnost dokážete plně soustředit, můžete zachytit onen zvláštní a hluboký prožitek splynutí, který odborníci nazývají termínem ‚flow‘.

Prehoďte výhybku v myšlení

Základem strategie ‚naučeného optimismu‘ je přesvědčení, že i na tom, co je jako celek vnímáno jako špatné a nežádoucí, lze najít něco nadějného. Něco, na čem lze zapracovat, aby se situace opět zlepšila. Důležité je také uvědomit si, že většina náročných situací či událostí je přechodného rázu, tedy změnitelná. Velmi záleží i na tom, jak obvykle reagujete na nepříznivé situace. Co si o nich myslíte? Jak si je vysvětlujete? A k čemu vaše reakce vedou? Pak se postupně učte zpochybňovat své mnohdy unáhlené názory a iracionální přesvědčení. Znakem této vnitřní bouře je přísun energie, aktivizace a lepší připravenost zvládnout situaci.

 

Orientujte se na dobré věci

Zkuste si před spaním vzpomenout na něco pozitivního. Kolik věcí v běžném dni děláte skutečně všímavě, bděle, plně soustředěná na přítomný okamžik? A jak často naopak již ráno přemýšlíte o tom, co je potřeba udělat dopoledne v zaměstnání, v práci plánujete domácí činnost na odpoledne a večer už přemítáte o příštím dni? A kolikrát se zase pro změnu na chvíli zastavíte v přítomnosti, povšimnete si toho, že je něco dobré, krásné nebo příjemné, a dokážete si to vědomě prožít i vychutnat? Zní vám to poněkud banálně? Pak věřte, že právě technika tzv. ‚vychutnávání‘ velmi úzce souvisí se spokojeností a pozitivním naladěním.

 


  • Vybrali jsme pro Vás