Doporučujeme

#RUN: 5 největších chyb při běhání

| foto: Shutterstock.com, Bauer Media

#RUN: 5 největších chyb při běhání

Jarní počasí přímo láká jít běhat. Jak začít správně a čeho se vyvarovat vám prozradí běžec, novinář a bloger Michal z Running2.cz:

Přepálené tempo

Mnoho začínajících běžkyň hned na začátku přepálí tempo. Myslí si, že okamžitě do toho musí dát všechno. To je chyba. Tělo se hned unaví a taky to neudýcháte. Snadným pomocníkem u určování tempa je mluvení. Když běžíte a můžete v klidu mluvit a nezajíkáte se, je to to správné.

Běžíte souvislý běh

Začátečníci by měli zpočátku střídat běh s chůzí. Není to žádná ostuda. Tělo si tak na nový pohyb zvykne a bude si postupně zvykat na delší trasy. Pak uvidité, že v pohodě dáte najednou pět kilometrů i více. Ale vše chce svůj čas.

Nevíte, co je běžecká abeceda

Určitě si ji pamatujete ze základní školy. Na pohled legrační cviky - zakopávání, předkopávání, skiping, lifting... je dobré se je naučit. Zlepšují běžeckou techniku a také chrání před zraněním. Ideální je dělat je aspoň jednou týdně ořed tréninkem.

Zapomínáte pít

Hydratace je u běhání velmi důležitá. Tělo se potí a vydává spoustu energii. Čím více teploty rostou, tím více pijte. Není však nutné si na hodinový běh brát lahvev. ta by vám zavazela. Buď se napijte hned po tréninku nebo existují speciální pásy, ve kterých se pohodlně nesou malé lahvičky nebo měkké lahve.

Neprotahujete se

Po každém doběhu je nutné protáhnout svaly. Proč? Pohybem se totiž zkracují a mohly by vás pak také pěkně bolet. Snižujete tím i riziko zranění při dalších bězích. Stačí pát minut, na které však není dobré nikdy zapomínat!


  • Vybrali jsme pro Vás