Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Dungeon Siege: Throne of Agony

  12:00
Akčních RPG na konzolích zas tolik není a na handheldech již vůbec ne. Proto každý další přírůstek do rodiny tohoto žánru vítáme s otevřenou náručí. A pokračování série Dungeon Siege dvojnásob.

Dungeon Siege: Throne of Agony Pokud se řekne akční RPG, tak se nejspíše většině hráčů vybaví legendární Diablo, ale i Dungeon Siege patří jasně k nejznámějším zástupcům žánru. První díl Diabla se sice dočkal konverze na první PlayStation, ale všeobecně vycházejí akční RPG především na platformu PC. Můžete namítat, vyjmenovávat akční RPG pro konzole, ale je to prostě tak. O to více nás právě potěšilo, že si to Dungueon Siege namířil konečně i na konzole. Spoustu hráčů sice zamrzí, že pouze na PSP, ale nestěžujme si. Lepši něco, nežli nic.

Jakmile jsme se rozkoukali, tak jsme zjistili, že to, na co se díváme se nám tedy vůbec nelíbí.

Dungeon Siege: Throne of Agony (dále jen DSTOA) se již na první pohled liší od svých PC předchůdců. Bohužel v tom negativním slova smyslu. U DSTOA jsme na Dungeon Siege: Throne of Agony počátku očekávali rozsáhlý editor postavy, tak jak tomu bylo u prvního a druhého dílu. Jaké bylo však naše překvapení, když jsme zjistili, že máme na výběr ze tří daných postav a šmytec. Velmi nám také nesedl vizuální styl úvodní videosekvence. Chápeme, že je vytvořen tak, aby evokoval styl filmové sekvence, představující logo vývojářského studia SuperVillian, ale přehnaně komixový styl se do Dungeon Siege prostě nehodí. Inu dobrá, po krátkém rozhodování mezi postavami (temný elf, válečník a kouzelník) zjišťujeme, že ke své hlavní postavě si můžete vybrat další podpůrnou, která vás bude po celé dobrodružství doprovázet a pomáhat vám při boji s nepřáteli. Každá postava má přitom na počátku hry k dispozici své dva speciální pomocníky.

Příběh vysvětlovat opravdu cenu nemá, jde o klasickou fantasy variaci na téma, jak se dobro setkalo se zlem. Po nemastném, neslaném úvodu jsme se tedy vrhli Dungeon Siege: Throne of Agony rovnou do hry. Respektive jsme čekali až se nám hra nahraje. Ano, DSTOA podobně jako spousta jiných PSP titulů trpí problémem dlouhého loadingu, při kterém si mnohdy stačíte i ostříhat nehty minimálně na třech z vašich čtyř končetin. Vrcholem loadingových problémů je vyvolání mapy herního světa. Ta sice umožňuje libovolný zoom, ale jinak je celá 2D, přičemž její vyvolání necelých dvacet vteřin. Po několika minutách hraní si tak další otevření této mapy opravdu rozmyslíte.

Ve hře narazíte na zhruba stovku monster.

Jakmile jsme se rozkoukali, tak jsme zjistili, že to, na co se díváme se nám tedy vůbec nelíbí. Grafické zpracování je obludnější než ten nejodpudivější ork z celé Aranny. Modely postav jakoby vypadly z éry PSone a prostředí vypadá přinejlepším tak na průměrnou hru z N64. Dle našeho názoru by se hra hodila spíše na Dungeon Siege: Throne of Agony Nintendo DS, kde by se jednalo o grafický standard, ale oproti ostatním PSP titulům prostě DSTOA neobstojí. S tímto sdělením se snad spokojíte, protože opravdu nemáme nervy na komentování animace hlavních postav, natož několika monster. Nicméně hudba na tom není již tak špatně. Jedná se o směsici známých motivů z Dungeon Siege II a několika nových, přičemž výsledný dojem z hudebního doprovodu hry rozhodně není špatný.

Jakmile jsme se tedy smířili s tím, že to, co budeme hrát nevypadá příliš vábně, tak přišla další rána. Technické nedostatky hry totiž doplňuje viditelné zasekávání, při kterém zamrzne hra i na několik vteřin, než se opět rozjede. Otřesné. Samotné schéma hry je samozřejmě podobné původním dílům pro domácí počítače, ale ovládání bylo ku prospěchu PSP upraveno. Bojový systém, ve kterém v reálném čase zadáváte rozkazy svojí postavě a poté jí necháte odvést většinu špinavé práce Dungeon Siege: Throne of Agony za vás, popřípadě jí doplníte zdraví či manu, se hodí přece jenom více na PC. Zde ale platí jednoduchá rovnice zmáčknuté tlačítko = úder. Tento bojový systém sedí této platformě mnohem více a navíc je více osobní. Jestli se tak před vás postaví nějaké monstrum, tak hezky pěkně okusí dotyk s vaším mečem či kouzlem.

Když už jsme u toho bestiáře, tak na něj jsme si v DSTOA rozhodně stěžovat nemohli. Ve hře narazíte na zhruba stovku monster, přičemž nechybí klasičtí nepřátelé typu oživlí kostlivci, gigantičtí krabi, pohybující se stromy či krvelační vlci a dinosauři. Zabíjet tak co je, tak proč si stěžovat. Hra ostatně obsahuje mnohá klišé celého žánru. Pro nás to problém nebyl, my rádi přineseme starostovi středověkého městečka slzy nemrtvého draka, ale pokud čekáte s přechodem série na handheld změnu schématu akčních RPG, tak příliš spokojeni nebudete.

Tak ukaž, co máš v bedně

Jedním z nejčastějších klišé žánru akčních RPG je rozbíjení beden, truhel, sudů a dalších předmětů, ve kterých obvykle naleznete nějaký ten magický lektvar či zbraň. I v DSTOA pár beden rozbijete i pár sudů, ale jen opravdu pár. Celé prostředí hry totiž trpí příliš nízkou interaktivitou, tudíž můžete rozbít pouze to, co vám tvůrci umožní. Narazíte tak na spoustu beden, které přímo vyzývají k tomu abyste je rozmlátili na třísky, ale ne, i kdybyste do nich rubali sebevíc, tak to s nimi ani nehne.

Dungeon Siege: Throne of Agony Hratelnost přitom špatná rozhodně není. Jde o klasické schéma zabíjení příšer, získávání zkušeností, vybavování hlavního hrdiny nejrůznějšími zbraněmi atd. Všechno je na svém místě. Pokud jste tedy vyznavači žánru, tak není vyloučeno, že se budete u hry více jak bavit. Na naše gusto jsou ale RPG prvky oproti PC dílům příliš ochuzeny. Vývoj vaší postavy je tak vcelku přímočarý a rozvíjet příliš mnoho jejích schopností bohužel nemůžete. Škoda, i první Dungeon Siege šel v tomto směru mnohem dál. Naštěstí si dali tvůrci celkem práci s vytvořením herního světa, který rozhodně není malý. Projdete se po nížinách, kopcích nebo i zasněžených horách a zavítáte do mnoha dungeonů, které sice nejsou náhodně generovány, ale to nám ve výsledku vůbec nevadilo. Pokud by se vám zachtělo hry s kamarádem, tak vězte, že i tuto možnost hra nabízí. Sice pouze přes ad-hoc a navíc musíte vlastnit oba svoji vlastní kopii DSTOA, ale potom vám už nic nebrání v
Klady a zápory

Plus Slušná životnost
Plus Ad-hoc multiplayer

Mínus Celkové zklamání ze hry
Mínus Ostudné technické zpracování
Mínus Odfláknuté RPG prvky

tom, abyste si užili kooperativního módu, který patří k tomu nejlepšímu, co hra nabízí.

Možná vyzněla tato recenze příliš negativním dojmem, ale jako fanoušky původních dílů Dungeon Siege nás prostě DSTOA příliš nepotěšil. Drahocenná licence se proměnila v lehce nadprůměrné akční RPG, které sice má své světlé stránky, ale také spoustu tmavých. Pokud vám však tento žánr na přenosných konzolích chybí a chcete co nejdříve ukojit svoje choutky po zabíjení draků, za které získáte nějakou tu zkušenost, tak prosím. Jestli se smíříte s tím, že hra vypadá hůře, než několik let starý první díl na PC a že RPG část je naprosto odfláknutá, tak vás DSTOA možná i zabaví. Ostatně životnost hry se pohybuje okolo slušných dvaceti hodin, takže pokud vás nakonec hra přece jenom chytí, tak vydrží na slušnou dobu.

Dungeon Siege: Throne of Agony
Výrobce/Distributor SuperVillain / 2K Games
Platforma PSP
Ukládání pozic: 400 kB
Multiplayer: 2 hráči
Verdikt: Pokud vyloženě nesháníte akční RPG pro handheld, tak raději sáhněte po některé z PC verzí, které jsou na tom z kvalitativního hlediska o mnohem lépe.
Hodnocení: 60% (info)

Témata: Diablo
  • Nejčtenější

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Oprášil starou konzoli, aby se rozloučil se svojí opuštěnou herní postavou

Fanoušek hry Skyrim narazil na svoji první konzoli xbox z dětství a v návalu nostalgie se rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Co vás nejvíc zaujalo na Game Awards?

Game Awards není jen ekvivalent herních Oscarů. V rámci show je představena řada herních novinek –...

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Jurský park konečně dostane hru, po jaké fanoušci už dlouho touží

Jedním z nejpříjemnějších oznámení z letošního předávání cen Game Awards byla hra Jurassic Park:...

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...