Divinity 2: Ego Draconis - v tomhle RPG se stanete drakem

  0:01aktualizováno  0:01
Velmi atraktivní RPG v otevřeném světě ve stylu Oblivionu či Gothicu, ale s možností převtělit se v draka!
Divinity 2Rádi byste se s osamělým hrdinou vydali na dobrodružství do fantasy světa? Chtěli byste kosit nejrůznější monstra, plnit zajímavé questové linie, spřádat nitky poutavého příběhu a především – lovit divoká prasata? A to všechno ještě předtím, než vyjde čtvrtý díl Gothicu nebo další pokračování Elder Scrolls, případě Risen nebo Witcher?

Pokud odpovídáte kladně, určitě zaměřte svou pozornost na lákavé RPG Divinity 2: Ego Draconis od vývojářského studia Larian. To už má s RPGčky drahně zkušeností, jelikož na světlo světa přivedlo jak povedené Divine Divinity, tak nepřímé pokračování Beyond Divinity.

Divinity 2 přitom mělo vyjít už před několika lety a mělo navazovat na izometrické zobrazení a specifickou hratelnost předchůdců, kteří v sobě míchali elementy z Diabla a Baldurs Gate. Nakonec se Divinity 2ale nechali ovlivnit aktuálními trendy, jež stanovil Oblivion či Gothic 3 – a rozhodli se, že Divintiy 2 bude mnohem velkolepějším dobrodružstvím.

Mnozí hru nesprávně popisují jako akční RPG. To šéf Larian Studios Swen Vincke neslyší rád. Na to jsou možnosti ve vývoji postavy, questech a příběhu až příliš rozvětvené a variabilní. „U nás se hráč nebude cítit jako v korzetu, ať už jde o rozvoj jeho hrdiny nebo reakce na nabídky, jež mu učiní jiné herní figury. Hráč má volnost ve svých rozhodnutích,“ říká Swen.

Divinity 2 se odehrává v zajímavém fantasy univerzu Rivellon, ovšem od předchůdců je tu spousta rozdílů. Uvnitř hry totiž bije srdce jménem Gamebryo Engine. Ten jí přesunuje do plně 3D dimenze. A navíc je to ten samý nástroj, který pohání Oblivion a Fallout 3. To věru nejsou špatné geny.

Divinity 2Příběh Divinity 2 začíná v ospalé rivellonské vesničce Farglow. Prvním cílem hlavního hrdiny je pořádně ušlechtilá záležitost – stát se zabijákem draků. Za tímto účelem je třeba úspěšně absolvovat tutoriál. V jeho rámci si u iluzionisty navolíte pohlaví a vzezření.

Zvláštností Divinity 2 jsou opravdu speciální schopnosti, která se náš lovec draků v průběhu hry učí. Například schopnost vidět do světa duchů, což kromě ponurých momentů přináší také bonusové úkoly či zajímavé informace.

Obzvlášť fajnová je vloha čtení myšlenek. Díky ní můžete tlačit dolů ceny u obchodníků, odemykat si dodatečné rozhovorové varianty, rozeznat špatné úmysly, případně objevit trapná tajemství, které se dají využít různými způsoby, například k vydírání dotyčných. Aby autoři takovouto schopností nezničili vyváženost hry, stojí každé nasazení těchto superschopností zkušenostní body.

Divinity 2V oblasti výběru povolání vás čeká klasický fantasy repertoár. To znamená válečník, lučištník a mág. Nic víc. Ale zatímco v jiných RPG platí, že první volbu je dobré si rozmyslet, v případě Divinity 2 nejde o žádné osudové rozhodnutí. Také jako válečník můžete investovat získané bodíky do boje na dálku či magických kejklí.

„Chceme, aby hráč dostal optimální herní zážitek, který zcela pasuje na jeho herní styl,“ vysvětluje Swen Vincke. Autoři nechtějí, aby hru dělaly vyzývavou předestřené mechanismy a pravidla, nýbrž příběh, charakter a samozřejmě i boje.

Navzdory někdejším prohlášením není Divinity 2 jen pseudo-otevřeným světem ve stylu Drakensangu či Neverwinter Nights, kde neexistují plynulé přechody mezi lokacemi, ale počítá se tu sDivinity 2 loadingovými obrazovkami. Divinity 2 je skutečnou „open-world“ hrou. Tak jak to známe třeba z Oblivionu.

Na cestě z Farglow do idylického údolí Broken Valley začínáme chápat, co tvůrci tou volností vlastně myslí. Potkáme totiž jakéhosi vojáka, který nás prosí o pomoc s vymýcením zlých duchů. Mohli bychom přijmout a zkasírovat klasickou odměnu. Pro tentokrát však odmítneme.

V jakémkoliv jiném RPG by voják zůstal stát na místě a čekal by, dokud se k němu nevrátíme a blahosklonně s pomocí nesvolíme. To je samozřejmě nelogické, jelikož pomoc s duchy je nutná aktuálně. A tak, když jednou odmítneme, odběhne NPC do lesa. Tam ho později potkáme znovu, kterak s duchy zápolí. A zase se můžeme rozhodnout, zda pomůžeme nebo ne.

Divinity 2Toto rozhodnutí bude mít jiné následky než to předchozí. Pakliže se chcete zachovat podle, můžete vojáka dokonce zabít a obrat ho o jeho cennosti. Míra volnosti je obrovská, jistou její korekcí jsou nicméně nezvratné důsledky rozhodnutí. Takže, když se budete chovat extrémně v jakémkoliv směru, musíte počítat s extrémními dppady.

Další příklad je ještě zajímavější a slibuje opravdu atraktivní úkoly. V módu čtení myšlenek v jednom městě objevíme zalétavý páreček, kdy žena podvádí svého manžela s kovářem. Když s celou věcí vyjdeme na veřejnost, kovář nás začne nesnášet, neo(u)praví nám zbraně s přestane s námi obchodovat.

Ovšem zase získáme nového přítele – podváděného manžela, jenž nám zadá lukrativní úkol. V opačném případěDivinity 2 dostaneme od kováře slevu a různé výhody. Těžké rozhodování. Vše najednou mít nelze.

Klasické souboje mají být spíše akční, dynamické a vedené napřímo, takže si užijete opravdu záživných potyček. To ale není nic proti tomu, co vás čeká po několika odehraných hodinách. Jednak je to souboj s jedním z dračích jezdců.

Jakmile ho porazíte, předá vám své schopnosti, jež nejsou ničím menším než uměním přeměnit se v draka. Skutečně, můžete se transformovat v obrovskou létající bestii a bojovat ve vzduchu se sobě rovnými, ale i dalšími kreaturami. To zní zkrátka skvěle!

Vypadá to, že ze zprvu nenápadné hry se nám tu klube opravdu ambiciózní titul, jenž by se rád popral o žánrovou korunku v tomto roce. A podle všeho má slušnou šanci, také proto, že letos to s RPGčky nebude kdovíjak slavné. S Divinity 2 se ale o budoucnost bát nemusíme.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Témata: Fallout

Nejčtenější

Pět filmů podle her, které kritika rozdrtila, ale nám se líbí

DOA: Na život a na smrt (2006)

Videoherní adaptace patří ve filmové branži mezi „otloukánky“. A přiznejme si to, většinou zaslouženě. Existují ovšem...

EA mají zápis v Guinnessově knize rekordů, za rámeček si ho nedají

Star Wars: Battlefront II

Obhajoba lootboxů ve hře Star Wars: Battlefront 2 se může nově pyšnit světovým rekordem za nejméně oblíbený diskusní...

RECENZE: V hororu Man of Medan zjišťujete, co zabilo posádku ztracené lodi

The Dark Pictures Anthology: Man of Medan

Více než hra je Man of Medan interaktivní film. Ale skvělý, navíc si ho díky originálně zpracovanému multiplayeru...

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

Iron Man ve virtuální realitě: létat jako superhrdina je naprosto strhující

Iron Man VR

Sony nám loni nadělila úžasného Spider-Mana a jejich další exkluzivní výlet do světa Marvelu nepůsobí o nic méně...

Další z rubriky

Final Fantasy VII Remake plní svůj účel. Není dokonalý, ale těším se

Final Fantasy VII Remake

Remake zřejmě nejpopulárnějšího dílu japonské RPG ságy balancuje na hraně mezi nostalgií a experimentem. Zahráli jsme...

10 důvodů, proč bude Cyberpunk 2077 nejlepší hrou roku 2020

Cyberpunk 2077

Je to možná troufalé, ale klidně bychom se už teď vsadili, že Cyberpunk 2077 bude na konci příštího roku sbírat výroční...

Tvůrci World of Tanks dělají moderní střílečku, hraje se skvěle

Caliber

Nová střílečka od vydavatelství Wargaming by si chtěla ukousnout podíl z přesyceného trhu pseudorealistických válečných...

Najdete na iDNES.cz