Waste - real-time strategie ve 3D a zadarmo

  12:00aktualizováno  15. srpna 12:20
Waste je velmi povedená real-timová strategie, která je navíc ve 3D. Pokud máte rádi hry jako Starcraft nebo Command & Conquer, pak by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti, protože se s tímto žánrem mezi freewarovkami moc často neshledáte.
60

Waste

Platforma: Freeware
Výrobce: Digipen

Stáhnout

WasteReal-time strategií je mezi freewarovkami opravdu poskrovnu. A těch, které by byly ve 3D, je jako šafránu. Waste k nim patří a je to typ hry, která by se klidně mohla strčit do krabice a prodávat za nějakou rozumnou cenu. Tvůrci to však neudělali a tak si ji můžeme všichni zdarma zahrát. Dobrá strategie musí mít několik důležitých složek. Mezi základní patří dobře naprogramovaná umělá inteligence a vyváženost jednotek. Další pak usnadňují ovládání vašich jednotek, jejich chování a vlastnosti. Pokud máte rádi sérii Command & Conquer nebo Starcraft bude vám spousta věcí připadat známých a naopak u některých oceníte, že zde jsou, i když ve vaší oblíbené strategii chyběly.

Waste obsahuje pouze jednu herní stranu a nejsou v něm mise a kampaně, tedy singleplayer. To ale vůbec nevadí, protože kampaně můžete rychle dohrát pobitím tlupy nepřátel a vyřešením několika stále se opakujících úkolů. Až hra po síti nebo ve skirmishi (proti počítačem ovládaným nepřátelům) odliší dobrou strategii od špatné. Pokud nemáte vytvořenu síť nebo nebudete chtít hrát přes internet, sáhnete po možnosti skirmishe. V něm máte k dispozici několik map určených pro dva až čtyři počítačové nepřátele. Jednu si vyberte a vyrážíme do boje. Tím prvním, co vás překvapí jsou stavby a vojáčci. Jsou to 3D modely, které mi připomínají figurky ze hry Člověče nezlob se. Nevypadají tedy reálně, ale mají své kouzlo. Je na nich vidět každičký detail a mně osobně brzy přirostly k srdci, protože jsou vtipné a ve formaci nevypadají jako opakující se textura, po níž zbude po bitvě jen červený flek na mapě.

WasteNa většině map začnete pouze se základnou a jednou formací panáčků. Tyto formace stavíte v základně jako recruitment a jsou základem hry, protože staví všechny další budovy nebo se z nich trénují vojáci či sběrači. Základem ekonomiky jsou zde jídlo a peníze. Jejich stav vám signalizuje sloupec v levé části obrazovky. Pokud máte plný sloupec jídla, začínají se vám ukládat peníze. Jídlo a peníze získáváte ze zelených polí, která jsou na mapě umístěna. Jejich sběr zajišťují panáčci s vysavači na zádech. Získáte je tak, že pošlete základní panáčky na farmu, kde se jídlo zpracovává. Stejným způsobem vycvičíte i všechny ostatní vojáky a jednotky. Základní panáčky jen posíláte do příslušných budov. Pro trénink pěšáků s meči je určena kasárna, pro střelce střelnice, pro kavalérii jízdárna. Z obranných budov máte k dispozici střeleckou věž. Silo slouží k uchovávání jídla. Jak jsem se již zmínil, budovy stavíte základními panáčky. Platí zde, že jednu budovu může stavět více panáčků, čímž se zkracuje doba stavby. Nejprve však musí jeden z nich stavbu zahájit a až pak se k němu mohou přidat další. O zdaru a nezdara bitev v konečné fázi většinou rozhodují hrdinové. Zde jsou to jednotky, které můžete postavit na základně. Na začátku můžete postavit hrdinu pěšáků. V levém dolním rohu je signalizována sláva, která roste s počtem zabitých nepřátel. Vysoká sláva vám umožní stavět další hrdiny. Hrdina má kolem sebe kruh, který označuje dosah jeho aury. Pokud jsou v jejím dosahu stejně zaměřené jednotky, získávají na síle. Pomocí hrdinů také provádíte upgrade jednotek. Stačí vzít pěšáka a poslat jej do těsné blízkosti pěšákového hrdiny, který jej vycvičí na silnější jednotku.

Na počátku bitvy je dobré zajistit si ekonomiku. Pokud vám schází peníze, můžete prodat část jídla. Upgrade, stavba a rekrutování jednotek stojí peníze. Přesto si musíte co nejdříve vytvořit skupinku pěšáků, protože nepřítel většinou udeří poměrně brzy. Pokud hrajete na jedné mapě s více počítači, napadne počítač svého nejbližšího nepřítele, i když by jím byl zase počítač. Někdy tak bojujete jen se dvěma z nich, protože zbývající mezitím padli za vlast. Úspěch v boji zajistí kombinace několika jednotek. Pěšáci jsou silní v osobních soubojích, kavalérie je velmi rychlá a účinná proti budovám, nevýhodou je její zranitelnost. Každá bitva s nepřítelem je hodně vyrovnaná, protože většinou nemáte čas dobře vyzbrojit. WasteTo s sebou nese vysoké ztráty a je dobré pamatovat na heslo: "když se dva perou, třetí se směje", protože právě třetí strana, která do bitvy vpadne, je většinou vítězem. Inteligence nepřátel je na značné úrovni, s vaší armádou je to trochu horší a liší se i jednotku od jednotky. Zatímco kavalérii musíte od bitev tahat a dovedou zaútočit na nepřátele, který je od vás hodně vzdálený, někteří pěšáci dokáží stát a nechají se v klidu zamordovat. Obranné věži střílí ve většině případů samy a jsou dobrou investicí, protože budovy ve hře jsou poměrně zranitelné a je dobré mít od každého druhu alespoň dvě. A hlavně neustále vyrábějte základní panáčky. To je nejdůležitější. Ovládání je stejné jako ve většině strategií. Kliknutím na jednotku se zobrazí menu, jednotky mohou bránit i útočit. Waste obsahuje i některé vychytávky jako klávesové příkazy, waypointy, vytváření formací.

Technické zpracování hry je na vysoké úrovni. Propracovaný a intuitivní herní interface a menu je základem. Ke hře si můžete stáhnout z oficiálních stránek i detailní návod. Hudba je výborná, i když by zde mohlo být více písniček. Reaguje však na situaci, takže se zrychlí v případě, že táhnete do bitvy nebo začínáte rychle stavět. Každá jednotka má několik skvělých hlášek a zvuky jsou také perfektní a když začnete kavalérií ničit bezbranné sběrače, padne na vás depresivní nálada a připadá vám to brutálnější než u komerčních strategií. Souboj panáčků má zkrátka něco do sebe. Samozřejmě každá hra má některé mouchy. Zde mi třeba vadilo, že při odkrývání neznámého území, na kterém byly mrtvé jednotky, tyto jednotky nejprve stály a postupně padaly, což vás může dobře zmást a vy v první chvíli myslíte, že jde o roj nepřátel a přitom je to pouze velký hřbitov. Během hraní se mi také někdy hra sekla. Pokud by se vám to stalo, doporučuji vypnout rezistentní programy jako antiviry a firewally. Waste můžu jenom doporučit, jedinou nevýhodou je trochu větší velikost, což je nepříjemné pro všechny modemáře. Hra však za to stojí.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 29 čtenářů

Témata: Antivir

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz