Ufouni 2 - stokrát lepší originálu!

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:25
Skvěle zpracovaná vesmírná akce, která nejspíše nemá na poli freewaru konkurenta. Když přihlédneme k tomu, že se jedná o český ""výrobek a zahrají si tak i jazykoví antitalenti, nebojím se hru označit za to nejlepší, co se na PH v poslední době objevilo.

Ufouni 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Malysoft

Stáhnout

Ufouni 2

Už to tak bývá, že úspěšná hra se většinou dočká svého pokračování. Nejinak je tomu v případě české gamesky Ufouni, která nedávno vyšla ve své druhé verzi. A pánové a dámy, musím říci, že oproti prvnímu dílu se mnohé změnilo. Hra nejenže vypadá mnohem lépe, ona také mnohem lepší je! K původnímu, ne příliš originálnímu nápadu, se přidalo pár změn a na svět se dostává freewarovka vysoké kvality a s ještě vyššími ambicemi. Jedinou překážkou tak může být její velikost, která se ustálila těsně pod číslem 60 MB, což je přeci jen pro české hráče cifra vysoká.

Na začátku musím zmínit intro, na němž je vidět, že si autoři dali skutečně záležet. Opravdu, takto krásně propracovaný úvod hry jsem u freewarovky dlouho předlouho neviděl. Jsem jen rád, že stejně vysokou laťku nasadili tvůrci i v ostatních sekcích hry a člověk má stále ten skvostný pocit, že hra, kterou hraje je kvalitní a autoři jí dali celé své srdce. A přesně to se o Ufounech 2 dá bez větších problémů říci.

Samotná hra pak začíná jako jakýkoliv jiný profesionální titul. V krátkém prostřihu jste informování o situaci na vaší planetě, která je, jak jinak, velmi kritická a je jen na vás, abyste všemu zabránili. Ale zde nečekejte žádnou strategii či něco podobného, jednoduše si vyberete jednu ze tří vesmírných lodí (každá má jiné parametry) a jdete do boje. Žádné otálení kolem, raz dva tři a už jste tam!

Ufouni 2

Kdo hrál díl první, nejspíše následující odstavec přeskočí. Věnuji ho totiž popisu samotinké hry. Ta potom probíhá stylem "leť kam chceš, ale všechno znič". Doslova to samozřejmě neplatí, ale ve většině případů ano. Čas od času však narazíte na vesmírný koráb skutečně obřích rozměrů, jehož zničení není tak snadné, jako eliminace stereotypních lodí všude kolem vás. Pakliže máte na nepřítele zamířeno (hra se ovládá velmi jednoduše - myší), zobrazuje se u něj popisek s ukazatelem poškození - nula procent je hodnota znamenající jeho konec. Stejně ale i vy musíte hlídat svoje poškození. V levém rohu je obraz vašeho korábu, který podle stavu nabírá na intenzitě.

Během hry máte k dispozici víceméně dvě hlavní zbraně - jakýsi bodový laser a rakety. Zatímco laseru můžete vyplýtvat kolik chcete, raket je jen omezený počet. Naštěstí však autorům bylo jasné, že všeho bude nedostatek a tak se občas po zničení nepřítele dočkáte dárku v podobě bonuspacku - nejčastěji obsahujícího střelivo, energie, atd.

Ufouni 2

Pakliže bych měl samostatný odstavec věnovat grafické a hudební stránce, ani jedna se nedočká negativního hodnocení. Grafika téměř dokonalá, zvuky famózní. Jak autoři chtěli, tak to i mají. Ideální stav.

Co dodat. Ufouni 2 se skutečně povedli, škoda jen některých drobných nedostatků (kupříkladu nemožnost uložit hru docela zamrzí) a přílišné stereotypnosti v dalších misích. Každopádně, jste-li šťastní majitelé pevné linky (bezdrátu, atd.), určitě si tento více než padesátimegový soubor stáhněte. Získáte príma hru.

A malá poznámka na samý závěr. Autoři si s hráči trošku pohráli a tak ke spuštění hry nestačí její instalace, ale až ta proběhne, musíte do adresáře s hrou zkopírovat crack - ten je přiložen v adresáři s instalačními soubory, jak bývá zvykem :-). A předpokládám, že význam slova crack vysvětlovat nemusím ...

Autor:
 
Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz