Tremulous - parádní online akce

  12:00aktualizováno  10:38
Alieni a lidé. Dva odvěcí nepřátelé. Znovu se setkávají, tentokráte v akční multiplayerové řeži, která šikovně pracuje s RTS prvky. Zvolte stranu a pusťte se do víru boje, na který se jen tak nezapomíná.
100

Tremulous

Platforma: Freeware
Výrobce: DarkLegion Developement

Stáhnout

tremulous1

Tremulous je především akční střílečkou z pohledu první osoby. Ale nejen to. Do herního konceptu byly zapracováný RTS prvky, takže nepůjde jen o zběsilé střílení, ale někdo musí postavit bázi, její obranu a plno dalších důležitých budov. Možnosti dvou znepřátelených stran jsou značně odlišné.

Lidé ničím nepřekvapují. Jako stavitelé budují telenode, kde se narodíte poté, co zemřete, medistation na léčení, turrety na obranu báze a další stavby. Jako i pro stavitele alienů platí pravidlo, že potřebujete zkušeného týmového stavitele. Noob stavitel se rovná takřka jisté prohře. Zbraně lidí jsou různorodé a nakupují se v armoury. Shotgun, Pulse rifle, Lucifer cannon nebo klasický plamenomet představují jen některé z nich. Nakoupit můžete také jet-pac na poletování ve výšce nebo battlesuit, po jehož navlečení se z vás stane odolné a rychlé monstrum.

tremulous2Strategie lidí v bitevní vřavě je značně defenzivní. Přeci jenom jsou oproti alienům o hodně méně odolní, takže zabíjejí díky svým mocným zbraním na větší vzdálenost. Nebo se pohybují ve skupinkách a vzájemně se kryjí. Jakmile se však některý ze silnějších alienů dostane k lidem na dostatečně blízkou vzdálenost, pokud nemají lidé navlečený battlesuit, stávají se z nich snadné cíle. Za každé zabití aliena se lidem připočítávají body, za které mohou nakupova lepší zbraně a vylepšení. A také postupují do vyšších úrovní, kdy mohou stavit lepší budovy a získávat tak na síle.

Strana alienů je o mnoho zajímavější, ale také zpočátku těžší na pochopení. Alieni představují jakési vzdálené příbuzné pavouků a jsou velmi rychlí. Alespoň co se menších alienů týče. Strategie boje je úplně odlišná než na straně lidí. Alieni se musí dostat na dosah k lidem a poté je rozmačkat pařáty. Slabší alieni také mohou lézt po zdech a i když je tahle sportovní disciplína velmi těžká, jakmile se ji pořádně naučíte, získáte mocnou zbraň.
tremulous3
Alieni získávají body za zabití lidí a díky těmto bodům se mohou vyvíjet v silnější monstra. Začínáte jako malinkatý dretch, ale postupně se z vás může stát například skákající alien Marauder nebo nejsilnější obr Tyrant. Čím silnější alien, tím ztrácí na rychlosti a získává na síle a na rychlosti regeneraci životů. Stavitelé alienů budují především vajíčka na oživování mrtvých druhů a různé obrané budovy.

Cílem hry je zlikvidovat všechny budovy druhé strany a zabít všechny její členy. Velmi důležité jsou úrovně, do kterých se tým dostane. Měli byste se tedy snažit co nejvíce zabíjet a co nejméně umírat. Po dosažení určitého týmového skóre dostanete lepší zbraně nebo možnost vylepšení v silnější alieny. Jakmile této mety dosáhnete jako první, získáte značnou výhodu.
tremulous4
Graficka je postavena na Quake 3 enginu a je se skutečně na co dívat. Vykreslení jednotlivých alienů nebo detailů lidských zbraní a budouv, efektní výbuchy, skvěle zpracované kvanta map, toto všechno zaslouží obrovskou pochvalu. Atmosféra hry je vynikající. Jako člověk se bojíte pomalu vyjít za roh, jestli tam na vás nečeká nějaký alien a neustále běháte dobíjet náboje a doplňovat zdraví. Jakmile vás někde v temné uličce (a to je skoro v šude) přepadnou alieni a vystřílíte si zásobník, zažijete opravdu tísnivý pocit štvané zvěře. Jako alien lezete po stěnách, skáčete na překvapené lidi a vnášíte do jejich řad chaos. Jakmile vyrostete ve větší monstrum, stačí jenom vaše přítomnost, aby se dali lidé na zběsilý úprk.
tremulous5
Jestli lze vůbec něco Tremulous vytknout, tak jsou to klasické neduhy online her, tedy lidský faktor. Když se k vám do týmu připojí noob, který vám zničí životně důležitou hlavní budovu nebo začne při zapnutém friendly fire zabíjet spolubojovníky, jde zábava stranou. Naštěstí se dají takováto individua poměrny rychle demokratickou volbou vyhodit.

Závěrem není moc co dodávat. Tremulous je fantastickou akcí, která do hry vnáší i strategické prvky. Skvělá grafika, plno internetových serverů, neustále stovky lidí online, velké množství map, fantastická hratelnost a atmosféra, vynikající ozvučení. Škoda slov. Sám jsem Tremulous podlehl na mnoho hodin a nutno říci, že tohoto času nelituji.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 255 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz