TerraFire - placená hra nyní zdarma

  12:00aktualizováno  10. října 6:33
Stále více původně sharewarových her si jednou najdou cestu také do vod freewaru, tedy her šířených zcela zdarma. Takovým příkladem je i tento projekt z něhož je profesionalita a kvalita cítit na sto honů.
80

TerraFire

Platforma: Freeware
Výrobce: ORT Software

Stáhnout

TerraFireBystřejší a znalejší jistě prohlédnutím obrázků zaznamenali poměrně značné vrásky a šrámy na projektu TerraFire. Abyste ale nenabyli mylného dojmu, že vám předkládáme starou a zapomenutou hru z důvodu toho, že snad nemáme co vydávat, neměli byste pravdu. Skutečný důvod spíše tkví v licenci samotné. Tato hra ještě donedávna plavala ve vodách sharewaru, odkud ji ale autoři vynořili, pečlivě očistili a nabídli všem zájemcům tentokráte ke stažení zcela zdarma.

A pokud tak učiníte, v žádném případě neprohloupíte, projekt to je totiž vskutku kvalitní. O tom saTerraFiremozřejmě svědčí i celá řada ocenění, které hra ještě jako shareware sbírala a nutno podotknout, že nebyla rozhodně vymyšlená. I když grafika nejspíše současníky na kolena nesrazí, mnohé nepochybně zaujme samotný koncept hry, který připomíná řadu dalších projektů, které mezi sebou tvůrci tak trochu zkombinovali. A výsledek? Ač se TerraFire tváří jako řadová arkáda, ve skutečnosti se jedná o vesmírnou simulaci s Landerem a arkádou dohromady.

Rozeberme si hru ale pěkně od začátku. Základem všeho je členité prostředí rozdělené do několika málo plošinek v různých výškách, což budí choutky po nich pěkně vyskákat a zároveň se vyhýbat překážkám, které jako by ve většině případů z oka vypadly arkádovému kousku. Řeč je kupříkladu o plamenech šlehajících ze země v pravidelných intervalech a jiných podobně předvídatelných kousků, které jsou ve většině případů statické a na jejich přítomnost se lze velice dobře připravit. To už ale nelze prohlásit o pohyblivých protivnících kupříkladu v pTerraFireodobě monstrózních hadů. I na takové kousky v průběhu procházení 27 levelů narazíte, přičemž je třeba dodat, že konečnou obrazovku hry uvidí skutečně jen ti nejlepší. Netradiční ovládání totiž může leckteré odradit, navíc také uměle navyšuje obtížnost. Ovládat totiž budete malou vesmírnou logičku, kde je vám umožněno přidávat a ubírat plyn a zároveň třeba i měnit směr. To je ale dosti nepřesné a loď se navíc vlivem gravitace stále snáší směrem dolů, což může vše ještě trochu znepříjemnit. Loď je tedy třeba mít pod neustálou kontrolou, koukat se, kam se zrovna pohybuje a sledovat, aby snad nezavadila některou ze stran o kus plošinky či jiný předmět. Dále můžete využít i zakomponovanou zbraň, což je další požadavek navíc a zvládnutí všeho tohoto dohromady bude vyžadovat pořádný trénink, ačkoliv se to tak nemusí zdát.

Sečteno a podtrženo je TerraFire zdařilou záležitostí, z níž je na první pohled cítit profesionalita a snaha projekt co nejlépe prodat. Skvělý obsah a netradiční oládání nemusí sednou každému, minimálně těm, kteří si nepotrpí jen na jednoduchou hratelnost ji ale lze doporučit.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz