Smashing – reinkarnovaný Arkanoid

  12:00aktualizováno  23. dubna 9:04
Všechno podléhá zubu času, ale jsou hry, které tu s námi budou navždy. Jako Arkanoid. Jeho předělávky neustále brázdí po paměťových nosičích počítačů a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Dnes vám přinášíme další předělávku tohoto veterána. Jmenuje se Smashing a s Arkanoidem má společného opravdu hodně. Přesvědčte se sami.

Smashing

Platforma: Freeware
Výrobce: Miniclip

Stáhnout

SmashingČas je relativní. A bohužel se mění podle toho, jak nechceme, aby dlouhý byl. Abych to upřesnil - čas je strašně zákeřný a krutý, protože když nás něco nebaví, tak se to zdá nekonečné a když naopak chceme, aby situace, kterou prožíváme, trvala věčně, zmizí ta chvíle v propadlišti času a můžeme na ní jen nostalgicky vzpomínat. Představte si třeba takový víkend, ten se zdá většinou tak krátký, že zbytek týdne je v porovnání s ním jak nudle a špagety. A nebo letní prázdniny - půlka je za námi a ani jsme si nevšimli, že začali. A co třeba večer na diskotéce strávený s dvěmi krásnými dívkami. Tam čas utíká tak rychle, že skoro litujeme, že jsme tam chodili.

V propadlišti historie sice mizí vše, dobré i špatné, ale rádi samozřejmě vzpomínáme jen na to dobré. Mizí tam chvíle, mizí tam lidi, mizí tam i statky vytvořené lidskou činnosti, zbývají jen vzpomínky. Často se ptáme, kdo nám je vzal, kde jsou a chceme křičet: "Vraťte nám je zpět!" Často se probouzíme celí zpocení s tím, že už si nemůžeme vybavit, jak to vlastně bylo. SmashingČasto usínáme a sladkobolně si říkáme, že jsme to všechno mohli udělat jinak, líp a možná by náš svět byl jiný. Možná, jenže co bylo, nelze vrátit, protože proti nám stojí ručičky času, kterými nemůžeme pootočit jen proto, že jsou kdesi na pozadí. Krásné dívky, které potkáváme budou jednou staré ošklivé hnusné důchodkyně a písničky, které nás dneska dokáží přimět k tanci, budou jen vykopávky, které nikdo dobrovolně poslouchat nebude. A co počítačové hry? No, počítačové hry také podléhají zubu času a to velmi razantně. Částečně je to dáno tím, že technologie se vyvíjejí až téměř kosmickou rychlostí. Dříve lidé ukládali data na magnetofonové pásky o velikosti několika set kilobajtů a dnes nejsou výjimkou pevné disky s kapacitou 300 GB.

Hmotné statky vytvořené lidmi mají oproti svým stvořitelům jednu výhodu. Lze je inovovat a to dokonce s velikými úspěchy. Vznikají neustále nové verze starých písniček a i zrekonstruovaný dům má mnohdy větší hodnotu než když byl nově postaven. SmashingI počítačové hry jsou inovovány a tak neustále přežívají. Vznikají nové verze a varianty předchozího jedince a ty neustále přináší radost dalším hráčům. Jednou z her na kterou se nezapomnělo ani po řadě let od jejího vydání je klasický Arkanoid. Jeho předělávek vzniklo na tisíce pro všechny platformy - od Atari, Commodora, Maca až po ZX Spectrum a tak se Arkanoid a jeho kopie prohání na obrazovkách automatů, videoher, handheldů i mobilů dodnes.

Jednou z poměrně povedených a zároveň nových předělávek legendárního Arkanoidu je i další hra od Miniclip.Com nazvaná Smashing a vyvinutá společností Totebo Game. A o co vlastně ve hře Smashing a jí podobných hrách jde?

Jde pořád o to samé - pomocí pálky odrážet padající míček a tím ničit cihlovou zeď. Z oné zdi přitom padají různé prémie v podobě malých cihliček, které musíte chytat onou pálkou. SmashingPokud se vám to povede, můžete získat nějaký bonus, například menší pálku, nový život, možnost střílet do zdi, zpomalení nebo zrychlení míčku či pálky, lepící pálku, skok do dalšího levelu a podobně. Některé prémie a bonusy vám hru znesnadňují, jiné ulehčují. Některé varianty Arkanoidu obsahují i desítky různých takovýchto bonusů, ale Smashing mezi takovéto extrémy nepatří. Celá hra se ovládá pomocí myši nebo klávesnice. Nutno však podotknout, že je poměrně náročná, protože míček často nabere až kosmickou rychlost a chytit ho pomocí malé pálky je potom úkol nadmíru složitý i pro otrlé pařany.

Smashing běží v okně s využitím technologie Shockwave a je doprovázen pouze zvuky, což není na škodu, protože si hráč alespoň může pustit svoje oblíbené MP3ky. Grafika je podobně jako u ostatních produktů Miniclipu příjemná a celá hra si dokáže hráče získat, i když třeba zrovna nepatří k fandům her tohoto typu. Miniclip nám již mnohokrát dokázal, že gamesy dělat umí a Smashing to jenom potvrzuje, proto neváhejte a stahujte právě teď.


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz