Saboteur 95 – nulová šance

aktualizováno 
Osamocený ninža proti plně obsazenému gigantickému komplexu. Tentokrát ale nejde o žádnou makabrózní střílečku, Saboteur 95 je poctivá akční adventura ze staré školy. Mimoto, zajímá-li vás, jak to vypadá, když ten maník z Mortal Kombatu bojuje s Cyberdemonem z Doomu, budete možná nadšeni.
90

Saboteur 95

Platforma: Freeware
Výrobce: Alexandru Simion

  • Gigantická mapa
  • Grafika
  • Hluché místa

Stáhnout
Sab_screenshot 01Když kolem mě při hraní Saboteura 95 procházel můj kmetský švagr, mimoděk procedil „To odněkud znám." A nemusel se nutně mýlit, protože autor Saboteura 95, Alexandru Simion, vybrakoval grafiku z řady prastarých her a především - Saboteur 95 je nová edice fanovské hry z roku 1995, která byla zase inspirovaná osmibitovým Saboteurem z roku 1985. A určitě platí, že tahle akčně adventuristická 2D akce s věkem zraje.

V roli ninži máte proniknout hluboko do ostře střeženého komplexu a sabotovat určité vybavení. Po dosažení tohoto cíle se hra rozděluje a vy máte (údajně) na výběr mezi útěkem ven z komplexu nebo sebevražedně obtížným dotáhnutím čistky do konce. Mimo mnoha stráží, lidských i jiných, budete konfrontováni i s automatických palposty, unikajícími chemikáliemi, plameny šířícími se prasklého potrubí a dalšími radostmi.

Sab_screenshot 02Bojová paleta vašeho cápka nepatří mezi nejširší. V podstatě se zmůže pouze na kop, úder pěstí a - je-li to po ruce - vrh nožem nebo jiným nástrojem. Stejně tak je omezený i pohybový repertoár. Žádné plížení, žádný výskok, ani náznak jakýchkoliv stealth mimiker. Spíše než ninja je hlavní postava derivát Johna Ramba, avšak naneštěstí bez kulometu.

O co slabší je bojová stránka, o to je silnější ta „adventurní.“ Při postupu obrovským komplexem je (možná až příliš často) třeba zapojit mozek. Není problém se zaseknout už tři minuty po začátku hraní; v readme je to dokonce řešeno v FAQ. Musíte pročítat počítače, deaktivovat vzdálené brány i různě improvizovat. Není na škodu si kreslit bokem hrubou mapu celého dějiště. Stejně tak si budete muset na papír vedle počítače vypisovat i zobrazené hesla. Objevování dalších a dalších místností je hodně příjemné a asi je to nejlepší stránka hry.

Sab_screenshot 03Saboteur 95 má ale i stinné stránky. Především, během soubojů se strážemi na ně chybí jakákoliv fixace nebo alespoň indikace, jestli stráži vůbec ubližujete – docela často se mi stalo, že jsem sice stál u chlápka a zuřivě kopal, ale hra to brala jako zásahy vzduchu. Dost škody naopak utrpěl můj mezerník. Taktéž doléčování možná mohlo být provedeno lépe. Hrdina nesbírá medikity, k doplnění zdraví stačí chvíli nehybně stát; pokud jste takové nemehla jako já, budete příliš často bezcílně stát, nudit se, popřípadě zírat na lepšící se healthbar.

Určitým problémem pro kondiční hráče pak může být právě ona rozsáhlost a s ní spojená zákysovost. Dokud objevujete nové lokace a přemýšlíte, jak se tady a támhle vyhnout střetu, hra je zábavná. Jakmile ale ztratíte stopu, chodíte zmateně obrovským prázdným komplexem a hledáte, co vám uniklo. To samozřejmě známe z mnoha starších her. Vzhledem k desítkám počítačovým panelům, místy až úchylně schovanému dalšímu schodišti a především čtyřem stovkám místnostem je jasné, že podobné bloudění je v Saboteurovi 95 přítomno dost často.

Nejsem si jistý, mám-li za to strhnout něco z hodnocení, protože to je jednoduše daň za fenomenální rozsáhlost. Pravdou ale je, že mě osobně bloudění labyrintem místností a kreslení si mapky vyvažovalo svojí otravností zábavnost té lepší části hry. Oficiální web alespoň nabízí pomocnou ruku v podobě kompletní mapy komplexu a návodu. I přes výtky tu ale hry jako Saboteur 95 rozhodně nejsou každý den. Nejen díky vypůjčené grafice se člověk vrátí o roky zpátky…
Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz