Revenge of the Ketchup - totálně na šrot!

  12:00aktualizováno  2:53
Jedno milé rajčátko jednou neuposlechlo rozkaz a bylo rozmašírováno na padrť. Stal se z něj kečup. A kečup se teď zlobí - moc zlobí, a tak jde všechno oplatit králi rajčeti. Zdá se vám to nesmyslné? Pak jste zřejmě neslyšeli o sporech království rajčat, hranolek a kečupu!

Revenge of the Ketchup

Platforma: Freeware
Výrobce: FrankyR

Stáhnout

Nikdy bych si nepomyslel, že něco jako kečup může být nejen pekelně vychytralé, ale taky velmi zákeřné. A vidíte to - jedni freewaroví tvůrci s evidentně fantaskně zaměřeným myšlením a notnou dávkou paranoi dokázali vdechnout život a jakous takous inteligenci i rajčatům, kečupu a hranolkům. Navíc je ještě rozřadili do kategorie zla a dobra, přičemž kečup (vaše postavička) a hranolky (nevinné statické osůbky pokorně čekající až je seberete) pro ně představují charaktery pozitivní a válející se nepřátelská rajčata zase naopak negativní. No řekněte - co víc by si pravidelný návštěvník všech těch McDonaldů a KFCček mohl přát? :)

Revenge of the Ketchup

Revenge of the Ketchup (Pomsta kečupu) je typickým zástupcem vlny arkádových skákaček-hopsaček. Narozdíl od většiny odobných her se ale může pochlubit dokonce vcelku zajímavým příběhem. A i když není nijak extrémně propracovaný, určitě stojí za zmínku. Tak tedy - náš milý hrdina, jistý kečup, byl kdysi obyvatelem království rajčat. Jeho rodokmen dokonce sahal až do královské rodiny, byl totiž královým synovcem. Jednoho dne však odmítl uposlechnout králův rozkaz a byl za to královými přisluhovači rozsekán na padrť. Jeho zohyzděného těla si naštěstí včas všiml král hamburger se svou družinou a včasným zakonzervováním do láhve jej ještě tak tak stihl zachránit před smrtí.

To vše se však odehrálo velmi, velmi dávno a teď je situace v mnohém jiná. Pokojné království hranolek je napadeno zákeřným královstvím rajčat (vedeným oním zlým králem rajčetem) a zoufale žádá krále hamburgera o pomoc. Ten se rozhodne prosbám vyhovět a mezi vetřelce vysílá svého nejlepšího muže. A tím samozřejmě není nikdo jiný než náš milý kečup. Zvládne ale natolik těžkou úlohu? Podaří se mu úspěšně probojovat vlnami agresivních rajčat a zachránit všechny ty ubohé hranolky? To bude záležet na vás jakožto kečupově opatrovníkovi - celý svět však bude mlčky stát při vás. Vždyť co by to byl za svět, kdyby v McDonaldech prodávali jen nakrájená rajčata? A z čeho by pak mlsní tukožrouti tloustli? :-)

Ono vlastně ani není čeho se obávat. Hru lze ovládat velice jednoduše pouhými třemi směrovými šipkami, přičemž ta poslední je ekvivalentem klávesy vyhrazené pro skok. Drobnější potíže možná budete mít s netradičním způsobem pohybu, který kečup (který mimochodem vypadá spíš jako červená tužka než jako láhev dochucovadla) vyznává. Vyznačuje se totiž obrovskou mírou setrvačnosti a pomalou akcelerací - podobně jako osobní auto. Stručně řečeno - pokud se rozběhnete, je problém ho jen tak ubrzdit a naopak pokud se potřebujete rychle někam přemístit, je umění jej vůbec uvést do provozu :-).

Revenge of the Ketchup

Hra je jako obvykle rozdělena do řady levelů, mezi nimiž se přesouváte prostřednictvím šedých plošek, ovšem pouze ve chvíli, kdy máte sesbírány všechny hranolky vyskytující se v prostoru dané úrovně. Indikátor toho atributu najdete v pravé horní části obrazovky a je mimochodem doslova životně důležitý, protože jen jeho prostřednictvím se můžete dovědět, zda už splňujete kritérium pro skok do dalšího levelu. Dalšími "zpříjemňovadly" hraní vám budou malinké teleporty sloužící k okamžité přepravě mezi vzdálenějšími místy, různé druhy "bodových" bonusů (zpravidla jídla typu sýr apod.) a zmíněná nepřátelská rajčata. Trochu zamrzí, že právě nepřátel je v Pomstě kečupu tak málo a ještě navíc jsou všichni pouze jednoho druhu (a nedají se zabít, pouze obejít).

Graficky patří tahle hra ke slušnému průměru. Hodnotit ale úroveň technického zpracování u takovéto hříčky je trochu zcestné - jde tu totiž přeci jenom víc o hratelnost než grafickou přitažlivost. S tou hratelností je to bohužel také sporné. Na jednu stranu se nám tu prezentuje vcelku neotřelá idea boje mezi třemi královstvími a příběh o pomstě kečupu ve vztahu k jeho strýci, na stranu druhou jde vlastně jen o jednoduchou skákačku, která není vůbec ničím originální. Pravdou je, že pokud od ní nic neočekáváte, budete zaručeně mile překvapeni - zázrak se ovšem opět nekoná...

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz