Pexeso – v zajetí obrázků

  12:00aktualizováno  18. září 6:33
Kdo nehrál pexeso, skoro jakoby neexistoval. Tedy alespoň v našich středoevropských končinách. Dnes vám přinášíme jeden z počítačových remaků této klasické společenské hry, Pochází od českého autora a jmenuje se jak jinak než Pexeso.
50

Pexeso

Platforma: Freeware
Výrobce: ShitSoft

Stáhnout

PexesoLéto už bylo dávno pryč. Na obloze po dešti chvilku vysvitlo mžouravé slunce, z komínu hospody se kouřilo, omladina pouštěla draky vzhůru k obloze, bylo chladno a on se sunul dlouhou ulicí z kopce za ní. Byl to vlastně domek její babičky, ale věděl, že tam bude. Chtěli si dokázat, že je možné protáhnout letní lásku i do onoho nostalgického světa barevného listí a výlovů rybníků. Škola se je snažila rozdělit, každý byl jinde a pryč od toho druhého. Ona přes týden na intru sto kilometrů od domova, on dojížděl denně dvacet kilometrů tam a zpět do okresního města na průmku.

Pozvala ho dovnitř, nechtělo se jí jít ven. Měla strach, že nastydne. Na jejím stole ležel notebook s rozepsaným referátem, který prý měla odevzdat už před týdnem. Mlčeli, nevěděli o čem mluvit a tak pustila alespoň starý magneťák. Byla v něm založená kazeta od Elánu, co tu zbyla z dob, kdy byly ještě rodiče obou našich hrdinů mladí. On i ta krásná dívka seděli na staré manželské posteli a chvilku si hladili vzájemně dlaně bříšky prstů a jen tak se na sebe dívali. Když se zvedal, vypadl mu z kapsy balíček karet ovázaný gumičkou. Bylo to obyčejné pexeso. Hráli ho včera s klukama na strýcově chatě. Chtěl ho strčit zpět do kapsy, ale jeho ruku zachytila ta její. "Zahrajeme si," řekla. A on souhlasil. Vydrželi hrát do pozdních večerních hodin a když odcházel, věděl, že si do svého panoptika vzpomínek přidal další krásnou…

Pexeso Mnou dnes představovaná hra Pexeso od týmu ShitSoft je jedním z mnoha remaků klasické, rozšířené a stále oblíbené stejnojmenné karetní hry. Nutno říci, že předělávek pexesa byla už vytvořena neuvěřitelná hromada. Náš učitel ze základní školy si jednou dokonce dal tu práci a naprogramoval pro své žactvo pexeso i s editorem na tvorbu nových vlastních karetních sad a díky tomu v našem okolí koluje mnoho odlišných verzí hry běžících na stejném enginu. Ale kromě onoho nejmenovaného pedagoga tu byli a jsou i jiní čeští tvůrci. Dost profláknutý pexesový prográmek byl například vytvořen uskupením Fontea v roce 1993. Jednalo se o shareware aplikaci pro Dos v grafickém režimu s mnoha možnostmi volby. Dalším velmi rozšířeným simulátorem pexesa bylo Winxeso od Miroslava Palounka a jeho Mikro HARSOF. Bývalí "spectraři" určitě se slzou v oku zavzpomínají na PickOut, kolem roku 2000 se objevilo na pécéčku Pexeso LJ od Lukáše Jedličky, o něco později Pexeso od Lukáše Kratochvíla. Známé je také Pexeso od ještě známějšího vývojáře Petra "S.A.Y" Sýkory či hra Pexeso od Pavla Chaloupky. Můj vyčerpávající výčet pexesových programů by mohl pokračovat ještě hodně dlouho, ale není účelem tohoto článku vás unudit seznamem autorů softwaru, který si je podobný nebo má alespoň přibližně stejné zaměření. Zajímavé je, že se většina autorů nenamáhala vymyslet nějaký název, který by hru odlišoval od ostatních. A tak tu máme hromadu programů s názvem "Pexeso". Jen občas je jméno programu ještě doplněno nějakým jiným slovem - například "Turbo Pexeso" a podobně.

Pexeso Pexeso od Shitsoftu, které vám dnes přinášíme ke stažení, je pěkně udělané pexeso pro běžné hráče, kteří od her nevyžadují extrémní nároky po grafické stránce. Hra běží v grafickém režimu MS Dos, není náročná na hardware a lze se u ní celkem dobře bavit, ať už máte hodně času nebo si chcete jen ukrátit volnou chvíli. Výhodou jakéhokoliv pexesa je, že ho je možno hrát stále dokola a navíc si tím zlepšovat vlastní postřeh a paměť. U programu Pexeso tomu není jinak.

Můžete si zvolit, zda chcete hrát proti počítači nebo živému soupeři (v tom případě ho ale musíte mít po ruce). Pokud se rozhodnete hrát proti PC, lze si zvolit jeden ze tří druhů obtížnosti. A co ještě? Můžete si také vybrat karetní sadu se kterou chcete hrát. Na výběr máte čtyři schémata - doprava (aneb dopravní značky), erby, hudba (hudební nástroje) a zvířata. Inteligence počítače je na dost slušné úrovni a tak budete mít, co dělat, aby jste ho porazili. Nutno však říci, že program vám dá šanci zvítězit.

Shitsoft má v poslední době nějaké problémy a tak to s týmem do budoucna nevypadá moc růžově. Je to škoda i proto, že udělal několik pěkných her a ještě lepší a nadějnější projekty má rozpracované. Jednu z jejich již vyšlých games vám právě předkládáme k downloadnutí a tak please click to download...


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Témata: Notebook

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz