Mall Monster - příšera z obchoďáku

  12:00aktualizováno  11. dubna 10:51
Přemýšleli jste někdy nad tím, co se děje v nákupních středicích po jejich zavírací době? Budete se možná divit – prohání se tam totiž monstra, která honí všechny ty nezbedníky, jež zapomněli včas z obchodu odejít!

Mall Monster

Platforma: Freeware
Výrobce: Ryan Juckett

Stáhnout

Mall MonsterDnešní hra je svým způsobem trochu unikát. Jednak proto, že se nejedná o žádný mainstreamový produkt určený pro masy, a proto si ji buď zamilujete, nebo ji budete nenávidět a bude vás svým způsobem trochu frustrovat. Druhým důvodem, proč se tato hra tak odlišuje od všech ostatních, budiž fakt, že se umístila na pěkném šestém místě ve studentské soutěži v rámci Independent Game Festival 2003, což jistě svědčí o jejích kvalitách, ale nepředbíhejme a podívejme se na ni postupně.

Ve hře Mall Monster se vžijete do role malého chlapce, který zůstal v několikapodlažním obchodním domě po jeho zavírací době. Jak asi tušíte, vaším úkolem nebude nic prostšího, než se dostat z tohoto konzumního svatostánku na svobodu. Ano, zní to možná opravdu jednoduše, ale opět se musím uchýlit k použití otřepaného klišé – realita bude poněkud jiná a vaše putování po jednotlivých odděleních nebude rozhodně procházka růžovým sadem.

Mall MonsterV obchodním domě se totiž pohybuje monstrum, které se vám jde nemilosrdně po krku.  Jelikož reaguje na každičký i sebe tišší zvuk, musíte se pohybovat opravdu po špičkách a jen v okamžicích, kdy bude netvor hodně vzdálen, se můžete uchýlit k obyčejné chůzi nebo běhu. Problém však je, že vy nevíte, kde se váš protivník nachází, neboť celé oddělení je zahaleno černou mlhou (tzv. „fog of war“ známou ze strategií), jež se vám postupně odkrývá. V lokalizaci nepřítele vám může trochu pomoci tlukot vašeho srdce – čím blíže je nepřítel, tím více se bojíte bití je intenzivnější. Ale pozor, jestliže se vylekáte moc, může se vám zatočit hlava a spadnete na zem. To samozřejmě monstrum uslyší a hned k vám přiběhne a ve většině případů vás připraví o život.

Celá vaše snažení o útěk je pak zajímavější z toho důvodu, že v průběhu vaší cesty za svobodou budete na zemi nacházet různé předměty, jejichž správným užíváním si můžete pomoci. Jejich výčet by byl zbytečný, proto jmenuji jen ty nejzajímavější – urychlovače chůze bez přidání hluku, ztišovače pohybů, předměty redukující strach a nejrůznější pasti, jimiž lze nepřátelské monstrum potrápit. Navíc každé oddělení je rozděleno na jednotlivé sektory a k přecházení mezi nimi je zapotřebí karta určité barvy nebo klíč.

Mall MonsterHra obsahuje celkem šest levelů (oddělení s hračkami, knihami, oděvy...) a rozhodně nečekejte, že ji pokoříte za několik málo minut. Zpočátku budete mít vůbec problém vydržet naživu déle jak minutu, neboť nebudete mít zažity všechny herní mechanismy a právě v tento okamžik se vám hra může pěkně zprotivit – každou chvíli budete mrtví a jelikož tu není k dispozici funkce „save & load“, musíte vždy začínat od úplného začátku, což dokáže mnohdy pocuchat nervy.

Technická stránka působí střídmějším dojmem a nějaké efekty, různorodou grafiku či spousty zvuků byste tu hledali opravdu marně. Vše je sice účelné, ale je-li vaše oko namlsáno graficky přitažlivějšími hrami, bude poněkud strádat. Přežít se to dá, avšak vše mohlo být mnohem lepší. Za zmínku stojí také multiplayer, v němž se na monstrum můžete vydat hned ve dvou najednou a navíc je k dispozici několik různých modů. Co dodat na závěr? Pokud vás neodradí řekněme prvních 10 minut hry, můžete se těšit na perfektní zábavu, kterou si asi nejvíce vychutnají všichni příznivci nejrůznějších stealth akcí. Přeji příjemnou zábavu.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz