Tankovica – neúprosná tanková řežba

  12:00aktualizováno  10. září 3:13
Přestože jsou prázdniny, čeští i slovenští vývojáři chrlí zajímavé ukázkové verze jako na běžícím pásu. Dnes tu máme hru Tankovica – multiplayerovou 3D řežbu s obrněnými tanky v hlavní roli...

TANKOVICA
Autor: PC master
Vyjde: ?/2004
homepage
Tankovica Jeden z nejčastěji obsazovaných akčních hrdinů. I tak by se dal charakterizovat tank – základní stavební prvek každé pořádné armády (i když pro moderní dobu už to tak docela neplatí). Motiv tankové bitvy neustále láká vývojáře komerční sféry, ti amatérští a freeware se ovšem nenechávají ani v nejmenším zahanbit. A to platí jak v celosvětovém měřítku, tak i na specifické české a slovenské scéně. Takové Tanky II od ALFAsoftware patří do zlatého fondu toho, co v našich luzích a hájích vzniklo. Dalším do party se brzy stane i primárně na multiplayer zaměřená slovenská střílečka Tankovica – a protože její autor zveřejnil na svém webu (a také na vývojářských fórech serveru České hry) nedávno i hratelnou demoverzi, můžeme se jí, jakkoliv ještě zdaleka není ve finální fázi vývoje, podívat pořádně na zoubek prostřednictvím prvních dojmů.

Tankovica před hráče staví vcelku prostý úkol – zničte své protivníky a udělejte to vícekrát, než budete sami zabiti. Tankovica Usazení v těžkých obrněných vozidlech z toho dělá jen o něco málo šťavnatější řežbu. Tankovica si nehraje na žádný sofistikovaný simulátor, jenž by bral v úvahu přehřívání, zásoby munice, či ovládání tanku pomocí jednotlivých pásů, jako tomu bylo ve Wild Metal Country od Rockstar Games. Žádná otravná, pomalá simulace – tady to pálí jak na Omaha Beach během spojeneckého vylodění. V plochých levelech se povalují krabice s raketami a bonusy nejrůznějšího druhu a realismus bere za své ve prospěch dynamické akční zábavy.

Demoverze Tankovice byla v singleplayeru zcela nehratelná, zůstává otázkou, zda finální verze nabídne alespoň nějaké boty či dokonce kampaň. Ať už to ale bude jakkoliv, těžištěm hry zřejmě zůstane multiplayer. Tam by mělo přibýt ještě něco map, hře by prospělo zabudování i jiného než vyprahlého pouštního prostředí s palmami a sem tam nějakým tím baráčkem. Úrovně jsou zatím celkem dostačující co do rozsahu plochy, nejsou to žádné komorní scény, ovšem větší bohatosti dekorativních objektů a krajinotvorných prvků by hře jednoznačně prospěla.

Tankovica Ovládání hry je bezproblémové, v menu lze nastavit řadu prvků upravujících výkon na různých sestavách. Sám tank se pohybuje nejjednodušším způsobem pomocí kurzorových šipek a střílí Ctrl. Grafické zpracování využívá tří rozměrů, přičemž model samotného tanku je výtečně proveden. Ostatní objekty ve hře už tak úžasné nejsou a již zmiňovaný plochý terén by si jistě zasloužil alespoň minimální zvrásnění. Částicové efekty a výbuchy ovšem vypadají výtečně a pozvedají vizuální kvalitu Tankovice zase o něco výš. Co se hudby a zvuků týče, zní slušně, ale nijak zvlášť výjimečně – je otázkou, zda hudba je původní, ale to nakonec hráčům může být vcelku jedno, když se hra bude dobře hrát. A tento klíčový parametr pro vznik dobré akční hry by Tankovici chybět neměl – má k tomu velký potenciál, neboť tankové bitvy samy o sobě jsou navýsost vzrušující záležitostí, je kvalitně zpracována a když autor přidá na variabilitě prostředí a zbraní, můžeme se těšit na parádní multiplayerovou řežbu.

Autor:
 
Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz