Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

  10:47aktualizováno  10:47
Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.
Osada

Osada

Český nezávislý hit Machinarium, vydaný v roce 2009, byl bez přehánění nejzajímavějším domácím počinem od dob první Mafie a prvního Flashpointu. Machinarium uspělo i na cizím písečku, jeho autoři rovněž spolupracovali na filmu Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka. Zatímco komerční studia jako Bohemia Interactive či 2K Czech se utápějí v horších klonech svých předchozích her, autoři Machinária z Amanita Design svými dalšími projekty dále prokazují divokou fantazii – jako v interaktivním hudebním klipu Osada.

Jako osobní projekt animátora Václava Blína je Osada de facto pouze interaktivním hudebním klipem. Stažitelný za 35 korun či hratelný v horší kvalitě zdarma v prohlížeči představuje punkový mix českého trampského prostředí s Divokým západem. To celé je doprovázeno hudbou rozličných leč poklidnějších stylů.

Osada

Osada

Interaktivita je přítomná buď lineárně, kdy je pro další postup hudby i obrazu nutno kliknout na jeden prvek scény (není přitom nikdy jasné na který), nebo přímo vytvářením hudby klikáním například na různě vyjící kojoty. Herní element je tedy obsažen spíše v hledání, na co kliknout, aby se posunula animace – nikdy ale ono hledání nesklouzne do nepřehlednosti a přílišné komplikovanosti.

A animace je vůbec nejlepší části Osady. Připomínající to nejlepší z dílny Terryho Gilliama se všemožně morfuje ze scény do scény, je dynamická a především ohromně rozmanitá. Její obsah snad ani nejde jednoduše převést na řádky, už jen aby se neskazily její překvapivé proměny. Tady její obsah paroduje klasickou přestřelku jeden na jednoho, támhle zase její relativní statičnost nechává pít pivo karikatury typických hospodských opilců.

Osada

Osada

Už jen freewarová dostupnost produktu naznačuje, že nepříliš dlouhá Osada je jen takovým vedlejším projektíkem, který si v bouři kreativity udělala Amanita spíše pro radost. Vysoká kvalita Osady, která by se při delší stopáži mohla stáčet do kinosálů a sbírat ceny na zahraničních festivalech, ale ukazuje jak velký potenciál v jejích tvůrcích hřímá. V českém herním rybníce se Amanita stává zdaleka nejvíce progresivním vývojářem na hony daleko a v  konkurenci bohatějších ale vyčpělejších vývojářů zůstává plamínkem naděje na domácí hry se světovou úrovní. 

Ostatně, přesvědčte se sami.

Osada

Osada

Osada

Osada

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Najdete na iDNES.cz