Game Maker a české zlaté ručičky

  12:00aktualizováno  10. září 3:10
Gamemaker, program primárně určený pro tvorbu her, je hojně využívaným nástrojem a to nejen mezi českými vývojáři. I přes to však pouze malé procento z těchto výtvorů se může řadit mezi hry alespoň nadprůměrné. Seznamte se tedy s těmi nejlepšími týmy, které na české scéně naleznete.

Na české herní scéně se až neuvěřitelně rychle rozšířil nizozemský prográmek Gamemaker, který dovoluje jedincům, kteří neovládají na potřebné úrovni žádný z programovacích jazyků, vytvořit si svou vlastní počítačovou hru. To se však nezamlouvá mnoha tvůrcům, kteří si svá dílka musí „poctivě“ naprogramovat. Tak tedy dochází k tomu, že jsou všechny tituly vytvořené za pomocí GM ještě před samotným vydáním zatracovány a házeny do jednoho pytle, bez ohledu na kvalitu a hratelnost. A právě o tom, že i za pomocí tohoto programu lze vytvořit kvalitní kousek, by mohli vyprávět kupříkladu tito čtyři amatérští tvůrci, kteří bezpochyby patří mezi špičku české „gamemakerovské“ tvorby.

Miloš Malý alias Anakin77
Anakin se na české freewarové scéně pohybuje teprve krátkou dobu, i přes to nás však stihl o kvalitách své tvorby přesvědčit, a to hned několikrát. Jako příklad může posloužit nedávno recenzovaný Anakin´s Castle Duels, který se mohl pyšnit výtečným herním systémem a perfektní hratelností, díky čemuž si také získal přízeň mnoha čtenářů Plných her. Z další jeho tvorby nelze nezmínit kupříkladu remake logické hry nazvaný Anakin's Boulder Dash, který se dočkal také částečně přepracovaného druhého dílu. Co se týče jeho budoucí tvorby - v současnosti oznámen pouze jeden titul, který je skryt pod nálepkou „Tajný projekt“. S určitostí se však bude jednat o hru obsahující prvky RPG, akce i adventury. Vedle tvorby počítačových her jsou Milošovým koníčkem zejména filmy, od nichž se však chce spíše odpoutat a věnovat se aktivnějšímu životu. Rekreačně hraje squash, rád jezdí na kole a plave.

Homepage: http://home.tiscali.cz:8080/anakin77/index.htm

Fanda Jakš alias Phoennix
Phoennix má již za sebou pět výtvorů, přičemž největší úspěchy sklízí asi jeho nejnovější počin – třetí pokračování hry Myš. Oproti dílu předešlému je znatelný obrovský skok v grafice a zejména také hratelnosti. V současné době ustavičně pracuje na přípravách hry další, která stejně jako v případě Anakinova „Tajného projektu“ nebyla dosud pojmenována. Podle všeho se však bude jednat o jednoduchou arkádu odehrávající se na cizí planetě, kde právě panuje hluboká noc. Do svítání bude na vašich bedrech ležet přetěžký úkol – musíte splnit přání pirátů ze Země, za což byste měli být patřičně odměněni. V reálném životě je Fanda obyčejný kluk, který příliš neholduje sportování. Mezi jeho oblíbené filmy patří Krokodýl Dundee, Nástrahy velkoměsta, Pluto Nash, Pavouk, v četbě zase dává přednost knihám jako Robinson nebo Harry Potter.

Homepage: http://phoennix.wz.cz/

El Do Rado 1239
Tento freewarový tým svou dosavadní tvorbou nijak zvlášť neoslovil a jednalo se spíše o ryze amatérské pokusy. To, že si zasloužil odstaveček v tomto článku, však má na svědomí jeho chystaná hra Xplosive, na níž jste si před nedávnem mohli přečíst naše čerstvé první dojmy. Hra sice nepřekvapí nijak novátorským konceptem, veskrze se jedná pouze o další předělávku her jako Dyna Blaster, Atomic Bomberman a další. To, čím se však hra bude od svých předloh odlišovat, je spousta vychytávek, jež bude obsahovat. Kupříkladu půjde o speciální chvaty, interaktivní prostředí a spousta nových bonusů.

Homepage: http://eldorado1239.com

Jay Kay
Posledním z „elitních“ vývojářů tvořících v Gamemakeru je Jay Kay. Ten má již za sebou 3 hry, která jsou takovým slušným průměrem, přičemž několik dalších je v přípravě. Spíše než vlastní tvorbou však vyniká v oblasti pomoci dalším tvůrcům – začátečníkům. Pro ty připravuje Tutoriály, které jsou k nalezení na jeho domovských stránkách. Mimo to zde naleznete rovněž rubriku „stop vykrádání“, která si klade za cíl zamezit kradení cizích her a vydávání je za své, což je u mnoha vývojářských týmů takřka běžné.

Homepage: http://www.jkay.ibsoft.net/

Následuje výčet několika týmů, které sice na samotný vrchol nedosahují, i přes to si však vaši pozornost bezesporu zaslouží.

Ronin homepage
Pegistudio homepage
MJsoft homepage
Raptor homepage
Vymaz maker studio homepage
Vasek soft homepage
Hundgames homepage
RT-soft homepage
Lord games homepage

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Najdete na iDNES.cz