FIG - preview

  11:57aktualizováno  12:04
FIG - tři písmena, reprezentující slova ""floating"", ""islands"", ""game"", jsou již sama o sobě dostatečně kvalitním popisem titulu. Přesto se uvnitř preview dozvíte o hře, která by nám měl zpříjemnit již letní prázdniny, mnohem víc.

FIGAutor Hempuli dal o sobě a svém nově vyvíjeném titulu vědět již v polovině února. K náplni hry se tehdy vyjadřoval dost vágně: "Ve FIG jde o to - dovést zcela bezmocného chlápka skrz třicet pět rozličných ostrovů, přičemž maník chodí stále v před, otáčí směr chůze, když narazí do zdi, a umírá v rozličných pastech lokace. Nemáte na něj přitom žádný vliv, můžete ho ale ovlivňovat nepřímo, skrze klikání na vše možné v levelu. Bude to sranda." Jenže měsíce pokročily, první obrázky ze hry se začaly šířit sítí a hned bylo jasné, že byť se koncept hry jeví dost banální, máme co dočinění s nenápadnou perlou scény.

Ostatně i sám autor přiznává, že se mu vývoj poněkud vymknul z rukou a on se odchýlil od původních plánů: "Zkraje jsem hru vyvíjel jako striktně logickou, později jsem ale začal kreslit levely čím dál tematičtěji a prostředí a vzhled levelu jsem stále víc uplatňoval před samotnými hádankami, FIGtakže teď mám hru, kde je podstatnější spíš správné načasování a reflexy, než nějaké náročné řešení hádanek," Nutno kvapem dodat, že to bylo zvrtnutí více než šťastné.

Zrod konceptu byl přitom patrný, již v Hempuliho předchozí a rovněž pozoruhodné hře Once in space. (Na jejím ozvučení se mimochodem podílel Nifflas, autor titulů jako Knytt, či Within a Deep forest.) I zde jste s postavou, v jakémsi postupně expandujícím universu, muselidosáhnout cílového praporku. Zatímco však v případě Once in space, jste byli vy, ti kdo postavou hýbou, při hraní FIGFIG ovlivníte vše možné, jen postavu nikoliv. Sám Hempuli tak FIG, přirovnává k hrám jako Lemmings, jestliže však hra něco skutečně evokuje, jsou to spíš první díly flashových hříček Hapland. Hempuli ostatně přiznává, že celou sérii Haplandu pokořil.

A nejlepší zprávy nakonec - progress bar FIG se pohybuje lehce pod hranicí osmdesáti procent a co víc, krátké demo je již na světě, jeho vznik Hempuli komentuje takto: FIG"Protože mě hodně lidí žádalo, abych vydal demo, rozhodl jsem se vypustit betu s prvními pěti levely a půlkou tutorialu. Skrz ni se tak seznámíte sevšemi základními prvky, co se objeví i ve finální verzi. Samozřejmě jsem do dema nezahrnul ty opravdu zdařilévychytávky, které si schovávám až na finální vydání." Po zahraní kýžené demoverze, která bohužel postrádá hudbu a ještě zcela nevyřešila zbytečně dlouhé čekaní po restartu levelu, nezbývá než říci, že se máme na co těšit.

FIG rozhodně není explozí originality a revolucí na poli klikacích her, avšak evidentní láska a hravost s jakou je realizován ho v mém osobnímžebříčku očekávání řadí hodně vysoko. A nepochybuji o tom, že poté co sivyzkoušíte demo, si svým šarmem získá i mnohé z vás.

Demo: http://koti.mbnet.fi/arvitei/FIGdemo.exe
Homepage hry: http://koti.mbnet.fi/arvitei/FIG/
Autor: Hempuli
Index očekávání: 8/10

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Najdete na iDNES.cz