Czech Hockey Manager - rozhovor

  12:00aktualizováno  10. září 2004 4:52
Velice nadějný přípravovaný hokejový manažer CHM si zaslouží maximální pozornost. Na to, co všechno nabídne a jak se bude hrát, jsme se ptali autora, Matěje Szendiho.

Czech Hockey Manager

CZECH HOCKEY MANAGER
Autor: Matěj Szendi
Vyjde: N/A
homepage
Nejprve se prosím představ čtenářům Plných her, třeba tak, jako bys byl v nějaké televizní soutěži…
Jmenuji se Matěj Szendi, je mi 15 let a pocházím z Janovic nad Úhlavou. Studuji na SPŠ Klatovy obor Management.

Kdy tě napadlo vytvořit hokejový manažer a co tě k tomu vedlo?
Vedla mě k tomu moje záliba v programování. Naprogramoval jsem pár drobností, ale to nebylo ono. Nevěděl jsem, co bych mohl programovat. Nejprve jsem začal dělat manažer Formule 1, ale pro nedostatek informací jsem skončil hodně brzo. Přemýšlel jsem, jaký manažer bych mohl udělat. Rozhodl jsem se pro hokejový, protože ve fotbalových manažerech je konkurence moc velká. V té době jsem o hokeji moc nevěděl, ale brzy jsem to dohnal.

Jak tě při vývoji ovlivnily hry jako Czech Soccer Manager nebo Football Manager?
Hodně moc, obdivoval jsem Petra Vašíčka za CSM, je to opravdu dobrý manažer! Programuje ho už 4 roky, a to je znát. Football Manager je obsahově velice dobrý, ale zdá se mi moc nepřehledný.

Zkus popsat globálně cíle, jaké bude hráč v Czech Hockey Manageru mít a prostředky, s nimiž jich bude moci dosáhnout. Na jednotlivé prvky hry se podíváme ještě blíže.
No, určitě to bude vyhrát titul. Navíc to bude okořeněno dalšími specialitkami v podobě nejlepší manažer roku, stadion roku atd. Hráč si bude moct trénovat mužstvo, nastavit formace, taktiku.

Czech Hockey ManagerJaké soutěže, týmy a hráče bude Czech Hockey Manager obsahovat? Jakými statistikami budou hráči charakterizováni?
Aktuálně je tam pouze česká extraliga, víc ani při programování nepotřebuji. Později to určitě rozšířím o další ligy. Samozřejmě u toho budou aktuální soupisky, loga a další informace. Hráči budou mít 4 základní vlastnosti, a to energie, chytání, obrana a útok. Nebude chybět ani věk hráče, plat a cena.

Jak bude zpracována práce se sestavami, výměna a trh s hráči? Bude se počítat i s odchody do NHL?
Tohle asi bude nejtěžší věc, co budu programovat. Opravdu ještě nevím, ale určitě se budou hráči kupovat z jiných klubů. S odchodem do NHL nevím, ale spíš ne.

Co všechno bude možné naordinovat hráčům jako trénink? Jak se to projeví na jejich formě?
Trénink bude rozdělen na určité dny v týdnu. Budete moci trénovat kondici, chytání, obranu a útok. Tedy ty vlastnosti, které hráči mají. Na jejich formě se to projeví opravdu hodně. Budou se postupně zlepšovat, ale konkurence taky nespí…

Jaké taktické prvky bude možné využít pro zápasy?
Každé formaci nastavíte co bude v určité třetině hrát - zabetonovat obranu, obranná, normální, útočná, atd. Nebude chybět ani styl hry - nahození, průnik a kombinace.

Czech Hockey ManagerJak bude zpracována ekonomická stránka správy klubu? Kde bude možné získat peníze a za co je budou hráči – manažeři – utrácet?
To je asi ta nejzábavnější věc na hře. Peníze získáte na začátku nové sezóny. Nechybí ani možnost dát si sponzory na dres. Neměl bych zapomenout také na Fan Shop. Z něho vám také půjdou nějaké ty penízky do kapsy. Můžete prodávat dresy, minidresy, přívěsky a další. Určitě ještě nějaké věci přidám, ale všechno chce svůj čas.
Hodně rozpracovaná je také modernizace stadionu, kde budete utrácet a hlavně zlepšovat kapacitu stadionu, parkoviště, ale i modernizovat šatny, ukazatel skóre, restaurace a další. Další výdeje by mohly být nákupy hráčů. Zde také ještě hodně věcí přidám.

Jak budou zpracovány samotné zápasy, jaké informace bude hráč v jejich průběhu dostávat? Bude možné do nich nějak zasáhnout?
V okně pro zápas se vám budou zobrazovat uběhlé minuty, vstřelené góly a hlavně, kdo je dal. Nebude chybět ani možnost zasáhnout do samotného zápasu změnou taktiky nebo formací.

Hráči budou moci v Czech Hockey Manageru projít celou kariéru. Kolik let bude zahrnovat a jak bude zpracována? Bude možné měnit kluby nebo se stát trenérem reprezentace?
Kariéru asi omezím na 15 sezón, to by mělo bohatě stačit. Během své kariéry si budou hráči moci měnit kluby a nabídky by měly být podle jejich ohlasu. Neměla by chybět ani možnost přestupu do zahraničního týmu.

Czech Hockey ManagerJak se bude hra ovládat a jaké různé tabulky a statistiky dostane hráč k dispozici, aby se orientoval ve hře a byl schopen zhodnotit stávající stav svého týmu?
Hra se bude ovládat z hlavní obrazovky, odkud se bude dostávat do dalších sekcí například do sekce tým, finance, stadion a další. Tabulek by mělo být celkem 6 a to tabulka týmů, střelců, brankářů, manažerů, návštěvnosti a kanadské bodování

Co bys řekl ke grafickému a zvukovému zpracování?
Právě se jdu pustit do grafického přepracování hry a změn by mělo být hodně. Co se týče zvuku, nevím jestli ho tam budu dávat, protože jsem s ním měl veliké problémy.

Co bys na Czech Hockey Manageru vypíchl, co považuješ za největší plus oproti konkurenci?
Určitě to bude ekonomická část hry. Ostatní hry se hlavně zaměřují jen na samotné zápasy a opomíjejí ekonomickou stránku hry, ta je podle mého názoru nejzábavnější. Nebo jste snad už viděli český manažer, který by měl možnost navolení sponzorů, Fan Shop, či rozsáhlou možnost výstavby stadionu?

V jaké fázi je momentálně vývoj a kdy se můžeme těšit na finální hru?
Hra je opravdu hodně rozpracovaná a kdy ji vydám opravdu nevím.

Hraješ sám aktivně hokej? Sleduješ českou extraligu a zápasy národního týmu? Jakému z českých klubů fandíš?
Hokej nehraji. Bydlím v malém městečku v Janovicích nad Úhlavou a tady je lepší fotbal. Hraji za zdejší klub FK Dukla Janovice nad Úhlavou. Když jsem začal programovat CHM, o hokeji jsem skoro nic nevěděl. Teď už ho sleduji stejně jako fotbal. Pokaždé, když je nějaký zápas, jdu se dívat, ať hraje reprezentace, nebo se hraje extraliga. Jsem fanda týmu Plzně, snad letos budou mít lepší sezónu než tu loňskou. :o)

Chceš ještě něco dodat ke své hře nebo vlastní osobě, či jen tak vzkázat čtenářům Plných her?
No, nejspíš to bude jen čtenářům. Komunikujte s autory různých plných her a snažte se jim dát své náměty.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Najdete na iDNES.cz