5 kouzelných amuletů – první dojmy

  12:00aktualizováno  10. září 2004 4:34
Českým adventurám se blýská na lepší časy! Po vydařeném Bill de Billovi se připravuje další, tentokrát vážněji pojatá fantasy adventure s pohádkovým příběhem. Jaké jsou naše první dojmy z této nadějné hry?

5 kouzelných amuletů

5 KOUZELNÝCH AMULETŮ 
Autor: OFF Studio 
Vyjde: N/A
homepage
Pravděpodobně nejvíce rozvíjeným žánrem v české kotlině jsou adventury. Ovšem toto tvrzení se týká spíše komerční herní scény, protože se snad nenajde nikdo, kdo by někdy neměl tu čest s lehce natvrdlým poldou Pankrácem a jemu podobnými hrdiny mnoha jiných českých adventur. V oblasti freeware je situace poněkud složitá. Vychází zde sice dost českých „chodiček“, ale většina z nich je natolik nevýrazných, že brzy upadnou v zapomnění a kdybyste se někoho zeptali na název jakékoliv volně šiřitelné české adventury, asi by musel dlouho dumat, než by z něj vypadl nějaký název. Ale jak záhy zjistíte, českým adventurám se začíná blýskat na lepší časy!

5 kouzelných amuletůTěm všem, co pravidelně sledují českou herní scénu, potažmo náš Žurnál asi nemusím dlouze 5 kouzelných amuletů představovat. Na hře intenzivně pracují víceméně pouze dva lidé – Olga Fábry (kompletní grafika, programování, dialogy) a můj kolega Tomáš Krajča (scénář). Před časem vyšla demoverze určená pro úzký okruh několika testerů a nám se ji podařilo získat. K dispozici v ní byla jedna kapitola, kterou jsme si důkladně otestovali a zde jsou naše první dojmy.

5 kouzelných amuletůJak by se dalo z názvu hry 5 kouzelných amuletů vydedukovat, příběh se bude hodně zabývat magií a kouzly. A taky že ano, neboť děj hry je hodně fantastický a zavání až pohádkovostí, tudíž ke hře mohou s klidným svědomím usednout jak starší hráči, tak i ti mladší, i když pro ně by hra mohla být trochu obtížná (viz dále). Hlavní hrdinkou v našem příběhu je dívka jménem Linda, kterou jako malé nemluvně nalezla v lese kouzelnice Twelga, ale neřekla jí nic o svých kouzelných schopnostech a raději ji už jako malou poslala do města do škol studovat „lidské vědy“. V den Lindiných 18 narozenin pro ni Twelga do města nechá poslat a řekne jí o hrozícím nebezpečí - zemi Nyron vládlo odpradávna pět kouzelných amuletů, ale zlý čaroděj Zarkyran se rozhodl, že je všechny shromáždí, aby získal absolutní moc nad celým územím Nyronu. A úkolem Lindy mu v tom bude samozřejmě nějakým způsobem zabránit. Jak tedy vidíte, pokud jste skalními „tolkienisty“ a Pán prstenů je váš denní chleba, hra se vám bude zcela určitě líbit. Je příjemné vidět, že hra má tendenci působit vážným dojmem a snaží se vyvarovat jakýchkoliv trapných vtipů, což jenom kvituji.

5 kouzelných amuletůV testovací verzi hry, kterou jsme měli k dispozici, bylo obsaženo 14 lokací a všechny se odehrávaly v lesním prostředí. Každý, kdo někdy hrál jakoukoliv klasickou point-and-click adventuru, se v 5 kouzelných amuletech rychle zorientuje, neboť ovládání je víceméně standardní – pravým myšítkem určujete, kam má postava jít, levým potom vyberete jednu ze tří akcí, kterou může provést (prozkoumat, použít, promluvit). Co určitě potěší, je velká míra interakce, neboť na každé z obrazovek je velká spousta aktivních předmětů a vaše postava má téměř pro každičký z nich nějaký ten zajímavý komentář. Chce to opravdu pozorně poslouchat, aby vám něco důležitého neuniklo. Já osobně jsem z toho byl zpočátku poněkud rozčarován, protože pak skutečně začnete přemýšlet nad každičkou, byť na první pohled nepodstatnou věcí ve hře a jejím možném vlivu na váš další postup. Pokud se k tomu ještě přidá nějaká skrytá věc (např. za kapradím, v trávě...), místy můžete mít menší problém se zákysy. Obtížnost je totiž opravdu na vyšší úrovni, než je u podobných her zvykem, a i přes příjemný dějový spád se najdou místa, kde i kovaní příznivci adventur budou mít nemalé problémy.

5 kouzelných amuletůI přes výtky v předcházejícím odstavci nutno podotknout, že všechny jednotlivé úkoly jsou víceméně logickou záležitostí a rozhodně se nedá říci, že byste zde narazili na něco, co by odporovalo zdravému rozumu. Vždy to chce brát v úvahu všechny možné eventuality, dobře se dívat kolem sebe, naslouchat ostatním a pak byste se hrou neměli mít výraznějších problémů. Když už jsem to nakousl, v demo se nacházelo celkem 11 NPC postav, s nimiž mohla Linda započít svůj duchaplný hovor. Možná se budete divit, ale nešlo pouze o lidi, ale i o ptáky a jinou lesní zvěř. Jak jsem zdůraznil, 5 kouzelných amuletů není nějaká trapná humorná hra, a proto se všechny dialogy nesou především ve vážném duchu, nicméně občas narazíte na nějaký ten menší vtípek nebo zajímavý komentář.

5 kouzelných amuletůVelkým kamenem úrazu mnoha dnešních amatérských adventur je grafika. Avšak i s tímto se autoři vypořádali na výbornou, protože dle mého skromného názoru je 5 kouzelných amuletů jednou z graficky nejpřitažlivějších her, které jsem měl tu možnost mezi volně šiřitelnými hrami zhlédnout. Vše je ručně kreslené, krásně barvné a hlavně – již na první pohled je vidět, že herní prostředí jsou živá a nikoliv nudně sterilní bez špetky pohybu. Jako malý příklad mohou posloužit poletující motýlci kolem kytek či víla ladně houpající nohou ve vodě a přitom pohybující křídly. Jsou to možná maličkosti, ale perfektně pomáhají dotvářet výslednou atmosféru. Snad jediný nedostatek z pohledu animační stránky je trochu podivné provedení chůze Lindy – to, že se pohybuje pomalu, se dá překousnout, ale ona se při tom posune (sklouzne) i o kousíček dozadu, což ve mně asociovalo vzpomínky na Michaela Jacksona a jeho slavný Moonwalk ;o). 5 kouzelných amuletůAle to je jen opravdu malá piha na jinak krásném obličeji. Bohužel se nedala posoudit kompletní technická stránka hry, protože nám tu absentovala hudba a zvuky, ale už jako bych slyšel barvité a hravé melodie, jež budou dojem ze hry ještě umocňovat. Doufejme, že snad ani v tomto ohledu autoři nezklamou.

Z toho, co jsem zatím měl tu možnost vidět, bych řekl, že 5 kouzelných amuletů bude skutečně povedená hra po všech stránkách. Má vynikající hratelnost, výbornou atmosféru s poutavým příběhem a dostatečně atraktivní zpracování, takže se při ní nebudete ani vteřinku nudit. Sice asi nebude bez chybiček, ale pokud se na ní ještě zapracuje, věřím, že na ni po jejím vydání budeme ještě dlouho vzpomínat.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Najdete na iDNES.cz