IceBreaker - tučňáci na ledě

  12:00aktualizováno  7. dubna 6:13
Jistý finský programátor se rozhodl, že ovládne svět počítačů pomocí tajného plánu. Důležitou roli v něm přitom hrají tučňáci. Jenže ti si v klidu poskakují po ledových krách v Antarktidě. Na vás tedy je, abyste je pochytali a bezpečně dopravili do země určení. Vzhůru do toho!

Ice Breaker

Platforma: Freeware
Výrobce: Matthew Miller

Stáhnout

Ice Breaker

Nevím, zda autor této hry patří k zatvrzelým uctívačům operačního systému Windows, který chce upozornit na nebezpečný rozmach Linuxu, jisté ovšem je, že tučňáci jsou zde vašimi nepřáteli a všemožně se budou snažit zhatit vaše plány. Aby také ne, když určitě tuší, že zde nejste jenom na přátelské návštěvě. Příběh se odehrává v Antarktidě. Kam jste byli vysláni na obrovský ledovec, po kterém pobíhají zmatení tučňáčci a vy je máte obklíčit, odříznout jim všechny únikové cesty, pochytat je a dopravit v bezpečí do Finska, kde má s nimi jistá skupina lidí (nebo snad programátorů? :-) tajné plány na ovládnutí světa.

Není ovšem tučňák jako tučňák a tento druh (i když to zní neuvěřitelně) neumí plavat, a proto vám k jejich pochytání stačí, abyste rozřezali ledovec na malinké kousíčky. Řezat ledovec pilkou musí být úmorná práce, a tak vám autoři hry dali do vínku superzbraň s krásným názvem Speciální High-Tech GNU Nástroj. když příběh vypadá sofistikovaně, pravidla hry jsou hodně jednoduchá. Po herní ploše, která představuje ledovec a je rozdělena na malé kostičky, pobíhají tučňáci, kteří se odrážejí od jednotlivých stěn nebo překážek. Vy pomocí jednotlivých svislých nebo vodorovných čar postupně odřezáváte kousky ledovce, které se vybarví modře, takže se stále zmenšuje prostor, po kterém se tučňáci mohou pohybovat.

Říkáte si, že tento princip již odněkud znáte? Na stejné myšlence je postaveno hned několik herních sérií, nejslavnější skupinou jsou asi různé xonixy, trochu podobné jsou i quixy. Abyste ukončili kolo, potřebujete tímto způsobem odříznout minimálně 80 % herní plochy. Pak už jsou kousky ledovce dostatečně malé na to, aby mohli být nebozí tučňáci přepraveni do zajetí. Pokud však chcete mít vyšší skóre snažte se odřezat co největší obsah, protože za každé procento získáváte bonusové body. Vaše mise musí být úspěšně splněna v co nejkratší době a každé zdržení znamená ohrožení jejího úspěchu. Proto se vaše skóre postupně snižuje, přibližně o jeden bod za sekundu. Musíte si tedy dobře rozmyslet, zda se vám bonusové body vyplatí, když vezmete v úvahu čas, který na to spotřebujete. Správnou taktiku si už musíte najít sami. Jakmile jednou kolo skončí, už se o své body nemusíte bát, protože se vám uloží a toto skóre se již dále nezmenšuje. Nejvyšší skóre se samozřejmě zapisuje do síně slávy.

Ice Breaker

Když hru spustíte, zobrazí se vám logo hry a jezdící pruh s rekordními hodnotami bodů. Kliknutím kamkoliv se dostanete přímo do akce a menu je přístupné až zde. Pokud v něm chcete něco nastavit, můžete tak učinit i během hry, ale pokud nastavujete například obtížnost, probíhající kolo se stejně musí ukončit. Nakousl jsem obtížnost, která má tři stupně, ale v podstatě se projevuje jenom tím, že tučňáci se pohybují rychleji nebo pomaleji, kdežto vaše superzbraň je pořád stejně rychlá. Další položky menu vám zpřístupní nápovědu nebo opět tabulku deseti hráčů s nejvyšším skóre. Samotné ovládání je jednoduché a vystačíte si s myší (pokud si ovšem nechcete zapsat rekord :-). Pravým tlačítkem myši měníte směr kreslené čáry. Zda je právě nastaveno vertikální či horizontální kreslení vám na ploše zobrazuje dvojice šipek. Levým tlačítkem spouštíte samotné kreslení čáry. Je důležité, kam kliknete, protože od tohoto pole se čára dělí na dvě - červenou a černou. Pokud některý tučňák vrazí do jedné části čáry, která ještě není dokreslená, přijdete o život. Proto je důležité, aby se delší část čáry kreslila v té oblasti obrazovky, kam nemíří tučňáci. Pokud jste ve vyšších kolech, je dobré začít taktizovat a vytvářet oddělené oblasti, které tučňáky zpomalí nebo je po jednom oddělovat od hlavní skupiny. I když jsou pravidla velmi jednoduchá, divili byste se, kolik strategií a fint lze na ně vymyslet. S každým dalším kolem vám přibude jeden život a na ploše se objeví jeden tučňák navíc.

Hra má jednoduchá pravidla a přesto se s ní dobře pobavíte. Grafika je velmi decentní, barevná kompozice je přívětivá pro oko a tečkovaný text doplňuje celkový dobrý dojem z vizuální stránky. Hudbu zde bohužel nenajdeme, ale díky tomu má hra i s instalátorem velmi přívětivou velikost cca 600 kB, takže nad jejím stažením nemusí dlouho přemýšlet žádný kolega modemista.

Autor:
 
Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz