Had - mobil v počítači

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:55
Měli jsme tu už emulátory ZX Spectra, Atari, legendárních Amig i PlayStationů, ale emulátor Hada z mobilních telefonů Nokia, to tu ještě nebylo. Stejnojmenná novinka českého tvůrce navíc dostala do vínku svělý interface, originální grafické zpracování a pohodový nádech.

Had

Platforma: Freeware

Stáhnout

Had

Doby, kdy čeští tvůrci chrlili jednu freewarovku za druhou, jsou ty tam, o to víc však srdíčko pravého pařanského vlastence potěší uvedení kvalitní "tuzemské" hry. Ať už to byly oba díly známé Dámy, nedávno recenzované Ufo či náš novoroční dárek, Paranoia, vždy se jim dostalo větší popularity než většině komerčních propadáku, kterými nás zásobuje západ. Čekání na další zajímavý český výtvor je u konce - radujme se, remake Hada z mobilních telefonů Nokia se rozhodl zaplavit monitory našich našedlých mazlíčků (pro ty nechápavé - PCček).

Hra Had názorně ukazuje, jak lze pomocí pěkného a nápaditého interfacu udělat z primitivní a nevábné hlouposti známé již od dob tzv. Brick gamu, která byla před několika lety základním artiklem všech vietnamských stánkařů, zajímavou oddechovku, která navíc zaujme svým zvláštním zpracováním. Byla naprogramována v Delphi, což je v dnešní době dosti populární programovací jazyk, nejen proto, že jeho syntaxe je velice jednoduchá a kdo kdy přičichl k Pascalu, bude se v Delphi cítit jako ryba ve vodě, ale také proto, že narozdíl od základního Pascalu, jehož funkce nestojí za nic a je v podstatě využíván jen ke studijním účelům, dokáží Delphi ve spojení s wokýnky pravé divy.

Had

Překvapení v podobě vzhledu podobajícímu se futuristickému mobilu ležícího napříč obrazovkou a označeného logem společnosti Nokia, "mobilního" vzhledu displeje i hlavního hrdiny - hada - na vás čekají od samého spuštění hry. Tvůrce chtěl zřejmě dostát názvu hry a tak vytvořil celek, který bychom mohli směle nazvat emulátorem jedné z her z portfolia telefonů finského výrobce. Bohužel nebo bohudík, mobilní telefon, který se vám bude válet po ploše, se ani vzdáleně nepodobá žádnému z modelů zmíněné společnosti, což mě osobně dost zklamalo.

Stejně jako na mobilu ovládáte Hada pomocí klávesových šipek, příp. na NumPadu klávesami 2, 4, 6, 8, a sbíráte objevující se kousky potravy. Had postupně tloustne (prodlužuje se) a tak je čím dál těžší jej nejen ubránit od kontaktu s okrajem displeje, ale také s ním samotným. Nejlepší dosažený výsledek se vám, jako v každé správné arkádě, ukládá do souboru, takže se svým nejvyšším score můžete pochlubit svým přátelům (kteří z něj budou mít jistě velkou radost :-)). Jakmile vás požírání potravy a neustálé umírání přestane bavit, ukončíte hru vcelku originálně kliknutím na tlačítko v levém hodním rohu virtuálního mobilního telefonu.

Naneštěstí platí, že nic není dokonalé, a nějaká ta chybka by se našla i u této jednoduché oddechovky. Nejpodstatnější, ale na druhou stranu určitě lehko vyladitelnou Had drobností je ukončení hry, jakmile stisknete klávesu opačného směru než kterým se váš had pohybuje. Občas vám totiž ručka nezbedná omylem ujede a máte-li hru zrovna dobře rozehranou, zbudou vám jen oči pro pláč. Druhým a posledním bugem Hada, na který jsem během svého zběžného hraní přišel, je rozházení displeje a pozadí ztělesněné mobilním telefonem při globálním přepnutí velikosti fontů ve Windows. Na tento nedostatek jsem narazil již u několika her (jednou z nich byl předešlý výtvor tvůrce Hada) a jediným východiskem je změna velikosti fontů z velkých na malé.

Na stránkách autora najdete mimo zde recenzované hry také další užitečné prográmky a hry a nutno dodat, že graficky vypadají vesměs všechny na jedničku s hvězdičkou. Jen je možná trochu škoda, že autor neposeděl nad tvorbou Hada trochu déle a neumožnil nám na PCčku hrát deluxe verzi Hada, kterou najdeme v novějších typech mobilů Nokia, a která je o poznání zábavnější a chytlavější. Buďme ale rádi za to, co máme - přestože Had neoplývá úžasnou hratelností a nevydržíte u něj sedět dlouhé hodiny, určitě se bude hodit k zabití nudné chvíle v práci či doma, když zrovna v televizi běží několikaminutový spot reklam :-). Jako velké plus bych mu připsal také velikost instalačního souboru, která činí symbolických pětset kilobytů.

Poznámka: Seriál o tvorbě freewarových her pod Delphi a DirectX najdete na serveru Builder.cz na adrese www.builder.cz/art/homepage/delphi_hra_had1.html.

Autor:
 
Témata: Nokia, UFO

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz