Golf Challenge - dostaňte míček do jamky

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:29
Golf je velice oblíbeným sportem a to nejenom v Americe. Bohužel u nás v té naší maličké zemi není asi dost peněz na zbudování obrovských hřišť, a aproto jsme v tomto sportu trošičku pozadu, ale naštěstí dnešním dnem počínaje se vysvobozujeme ze své izolace, protože skvělá a realistická gamesa Golf Challenge je tady.
70

Golf Challenge

Platforma: Freeware
Výrobce: Wild Tangent

Stáhnout

Golf Challenge

Golf je asi právem nazývaný sportem milionářů, a i když se sportem samotným má jen málo společného, přesto je desítkami lidí ctěn, obzvláště pak těmi z bohatších vrstev. Do golfu je zamilován Michael Jordan, George Bush, Bill Gates a spousta dalších předních osobností. V golfu se točí nejvíce peněz, více než v tenisu, hokeji či fotbalu a sami uznejte, že tam jde o doopravdy velké částky, které sahají do desítek milionů korun. Nedávno v Mladé Frontě vyšla již třetí dvanáctistránková příloha, kde se o golfu hovoří - takže vidíte, že golf je prostě něco. Bohužel takové golfové hřiště vás vyjde na částku, z které se vám zatočí hlava a nejspíš vás i plány postavit si hřiště přejdou. To je zároveň asi i ten hlavní důvod, proč se u nás golf skoro nehraje a spíše se staví hřiště pro minigolf - jedině těch bychom asi mohli pár najít, nicméně ani minigolf nedokáže nahradit ten pravý, nefalšovaný americký golf. Za Američany jsme v tomto asi trochu pozadu, ale nic nám nemůže zabránit porazit je v golfu virtuálním.

Golf je oblíbený asi proto, že při jeho hře nemusíte nijak extrémně myslet nebo se namáhat, stačí jenom dobře odpálit míček. To sice bývá často setsakramentsky těžké, ale odpálení míčku je vždy jen odpálení míčku. Komerčních her s tématikou golfu, tedy aspoň co se pamatuji, moc nevyšlo, u nás se prodávaly jen málo, a tak se často ani distributoři nesnažili hru sehnat, načež si příznivec musel gamesku splašit ze zahraničí. Freewarových her na tyto motivy vzniklo pár a většinou byly spíše průměrné než dobré. Nevím, jestli budete věřit mému tvrzení, ale tato hra se od těch průměrných liší a to nejen dobrou grafikou.

Golf Challenge

Hra se jako tradičně u gamesek od Wild Tangentu spouští z okna internetového prohlížeče, takže pokud na to nejste zvyklí, nebuďte překvapeni - je to proto, že dolní část hry lemuje banner s logy tohoto zdařilého týmu (zabírá jen velmi málo místa a překážet by vám rozhodně neměl). Po spuštění hry se před vámi zjeví menu s nabídkou. Kam by vaše kroky měly následovat, již asi víte - k nápovědě neboli Helpu, opět obsáhlému, dosti vysvětlujícímu a samozřejmě anglicky psanému. Po přečtení se můžete ještě podívat do útrob Options a nastavit si něco málo podrobností, a pak vám již nic nestojí v cestě spustit si hru. Máte na výběr z Tournament play nebo Event play. Při turnaji sbíráte body a ty se vám pak zapisují do tabulky High score, při Event play si můžete vyzkoušet jednotlivé části hry. Celá hra se vlastně skládá ze tří částí, respektive několika rozdílných hřišť. První nazvaná Greenside Bunker je spíše tak na to, abyste se rozehráli, ale pak to už jde s obtížností dost rychle nahoru. Míček musíte dostat do jamky na co nejméně pokusů = na co nejméně trestných bodů. Pokud se vám to nepodaří ani na devátý pokus, autoři vás nenechají dále trápit a postupujete s nejvíce trestnými body dále hrou. V některých levelech vás čekají opravdové zákeřnosti - třeba začínáte před pokáceným stromem a přehodit ho bývá problém, nebo je jamka blízko vody či pískoviště a hrozí zapadnutí míčku, to pak máte o trestný bod víc a odpalujete ze stejného místa jako předtím. Krajina je většinou někde kolem moře, cvrlikají ptáčci, šumí lesy a šplouchá moře, vše dodává hře eleganci a spád. Pokud se našemu do hnědé sladěnému chlapíkovi podaří výjimečně dobrý odpal, tak zajásá, zvedne nadšením ruku a publikum Golf Challengezatleská, ale když se mu nedaří, míček třeba přeskočí jamku nebo drkne o vlaječku a vyklouzne, tak se mrzoutsky zamračí a publikum bručením dá najevo svůj nesouhlas. Od dobrého směru může míček odradit šikmá plocha nebo nějaký zbloudilý kamínek, o který se míček zadrhne.

K odpálení používáte Enter, tím také nastavujete, jakou sílu do úderu vložíte a popřípadě kolik stupňů do výšky poletí. Jinak s tím ňoumou pootáčíte šipkami. Grafika ve hře je, jak to bývá u Wild Tangentu samozřejmostí, velice dobrá, efekty jsou také na vysoké úrovni. Hru si můžete spustit ve fullscreenu nebo ve windowsáckém okně. Hratelnost je celkem ucházející. Moc chyb mé kritické oko nezaregistrovalo a to, co jsem postřehl, byly doopravdy jen drobné detaily, které ani nestojí za řeč. Vězte, že zábavy si užijete až dost. Celkově zrekapitulováno se podle mě jedná o výjimečnou hru svého žánru.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 31 čtenářů

Témata: Bill Gates

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz