Flip Flap - námořní hrátky ve velkém stylu

  12:00aktualizováno  15. srpna 1:01
Dočkali jsme se! Po několika týdnech intenzivního vývoje je na světě jedna z nejočekávanějších freewarových her tohoto roku. Pojďme se podívat jak námořní dobrodružství s reálnou fyzikou dopadlo.
Hru je možné stahovat exkluzivně na Plných Hrách do 18.8.2008
90

Flip-Flap

Platforma: Freeware
Výrobce: Fiolasoft

Stáhnout

Hru je možné stahovat exkluzivně na Plných Hrách do 18.8.2008

Flip FlapNa počátku byla vidina příjemně stráveného týdne ve společnosti kolegů z týmu Fiolasoft. Na druhé společné dovolené se ale náhle vyrojila myšlenka vytvořit casual hru Flip-Flap, na což ostatní členové s radostí kývli. Týden tvrdé práce nepřinesl vytoužené ovoce a vývoj projektu se nakonec o nějaký ten pátek protáhl. Nyní se ale po důkladném betatestu dostává zcela vyvážený k vám, hráčům. A vy si jej můžete s předstihem před zbytkem světa vychutnat právě na Plných Hrách!

Cílem autorů bylo vytvořit casual hru s lehce netradičním konceptem a za využití fyzikální knihovny, která jim paradoxně zamotala při vývoji hlavu asi nejvíce. Nakonec se ale investovaný čas vyplatil a my můžeme jen potvrdit, že se fyzikální model hry vydařil, ba co víc, dodává projektu na celkové poutavosti.

Samotný nápad jFlip Flape jednoduchý a přesto takřka geniální. Celou hrou vás provede ne zrovna příjemný Kapitán Suritán, jehož specialitkou je přehnané používání a zdůrazňování slovíčka „fááákt“. Jo mimochodem, všechny jeho texty jsou nadabované a to v poměrně slušné kvalitě. Tudíž další plus pro Fiolasoft.

Suritán je tak trochu podivín a i přes to, že moře miluje, rozhodl si na svou poslední plavbu najmout nováčka, kterým se stanete vy. Na malé dřevěné kocábce tak pod jeho taktovkou proplujete téměř celý svět – počínaje Helsinkami, přes bájnou Atlantidu, zkratkou přes Aljašku až do nám nejbližší Prahy, která je zároveň levelem tak trochu speciálním (a svým způsobem souvisí s jiným projektem Fiolasoftu – více již neprozradíme).

V každé z destinací se nacházíte u drobného přístavu, kde na okraji kamenného mola sedí několik poskládaných beden. Ty máte naložit na loď a stisknutím mezerníku s nimi odjet. ÚkFlip Flapol na první pohled jednoduchý ovšem skýtá několik základních záseků. Tím prvním je fakt, že loďka je neskutečně vratká. Pokud se nebudete snažit náklad v každé chvíli balancovat, dostanete se do obrovského problému, bedny se vám sesypou a zvlhnou – a to by se nemělo žádnému profesionálnímu převozníkovi stát. Dalším zásekem je rozdílný tvar přepravovaného nákladu. Jednoduchým krabicím odzvonilo, ve Flip-Flap budete muset na jedné lodi uvézt trojúhelníky, čtverce, ale také kulaté balíky. Správně promyslet jejich umístění tak, aby se vzájemně nesrážely a nesjížděly dolů nebude nic snadného. A poslední tak trochu „rána do zad“ od autorů je taková drobnost – náklad o stejné barvě se nesnese. Položte na sebe dvě oranžové krabice a můžete v nejbližších sekundách počítat s ohlušujícím výbuchem. Zasažené bedny zmizí a vy jste nuceni okamžitě restartovat level. To samé se stane pokud během převozu bedny o stejných barvách sjedou na sebe. A myslím že netřeba zdůrazňovat, že většina misí v kampani je vymyšlená tak, aby se bedny skutečně barevně přebíjely a tím vám dělaly tak trochu problémy.

Flip FlapPodobná pravidla platí i v druhém hlavním módu a tím je výzva. V pyramidě nad sebou máte jednoduše rozvržené hlavní záchytné body, k nimž byste měli po celou dobu směřovat. Jako příklad je možné úvést dosažení několikatisícového skóre, naskládání beden do určité výšky či dosažení určitého výsledku u zabudovaného násobiče. Vámi získané výsledky se v této části zaznamenávají a pro motivaci je možné využít i odesílání skóre na internet. Postup pro získání některého ocenění je v tomto případě jiný, než u kampaně. Zde nemáte bedny dopředu dané, nýbrž se neustále snášejí z horní strany obrazovky na hladinu, odkud byste je měli v rychlosti sebrat. Pokud zaváháte, náklad se brzy potopí pod hladinu a zmizí stejně rychle, jako přiletěl. Jinak ale vše opět ovládáte jednoduchým tažením myší a krabice na loď skládáte tak, abyste neporušili žádné z pravidel popsaných výše.

No a teď to hlavní – hratelnost. U casual titulů se většinou počítá s krátkou doFlip Flapbou výuky a s lehkým proniknutím do základního konceptu. Hra by měla být přístupná i pro jedince, kteří se normálně na herní scénu neorientují (tedy i pro maminky či počítačové začátečníky). No a tento popis myslím Flip-Flap splňuje do puntíku. Ovládání tažením myší zvládne každý, s bednami je lehké manipulovat a hlavně je to všechno dohromady neskutečná zábava! Krabice vybuchují, přepadávají a nutí vás hrát opakovaně jeden a ten samý level. To ale nic nemění na faktu, že dokončit Flip-Flap se nerovná žádnému nadlidskému úkolu a zvládnout by to měl opravdu každý. Ostatně 11 levelů v kampani není zrovna obří číslo. Na druhou stranu zlatá, stříbrná a bronzová medaile za dobrý časový výkon vás motivují třeba i k opakovanému hraní poté, co jste slavnostně otevřeli misi následující.

Vzhledem k tomu, že se recenze doposud nese v přívětivém a pozitivním duchu, nebudeme to kazit ani posledním odstavcem. Na Flip-Flap se zkrátka těžko hledají chyby. Hratelnost je vybroušená, chyby jsou vychytané a dva módy nabízí dostatečnou zábavu (byť bychom v kampani klidně viděli více misí). Hra je nadabovaná a dokonce i lokalizovaná do anglického jazyka. Grafická stránka zaujme na první pohled a v akci vypadá snad ještě lépe. Tvůrci se nesekli ani při výběru hudby – jejím pozitivním rytmům brzy propadnete a třeba vám ani vůbec nepřijde, že se smyčka opakuje stále dokola. Flip-Flap je zkrátka projekt, který byste jako milovníci freeware her neměli minout. Kdo ví, třeba nevědomky stáhnete adepta na letošní českou freeware hru roku! :-)

 

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 97 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz