Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Flip Flap - námořní hrátky ve velkém stylu

  12:00
Dočkali jsme se! Po několika týdnech intenzivního vývoje je na světě jedna z nejočekávanějších freewarových her tohoto roku. Pojďme se podívat jak námořní dobrodružství s reálnou fyzikou dopadlo.
Hru je možné stahovat exkluzivně na Plných Hrách do 18.8.2008
90

Flip-Flap

Platforma: Freeware
Výrobce: Fiolasoft

Stáhnout

Hru je možné stahovat exkluzivně na Plných Hrách do 18.8.2008

Flip FlapNa počátku byla vidina příjemně stráveného týdne ve společnosti kolegů z týmu Fiolasoft. Na druhé společné dovolené se ale náhle vyrojila myšlenka vytvořit casual hru Flip-Flap, na což ostatní členové s radostí kývli. Týden tvrdé práce nepřinesl vytoužené ovoce a vývoj projektu se nakonec o nějaký ten pátek protáhl. Nyní se ale po důkladném betatestu dostává zcela vyvážený k vám, hráčům. A vy si jej můžete s předstihem před zbytkem světa vychutnat právě na Plných Hrách!

Cílem autorů bylo vytvořit casual hru s lehce netradičním konceptem a za využití fyzikální knihovny, která jim paradoxně zamotala při vývoji hlavu asi nejvíce. Nakonec se ale investovaný čas vyplatil a my můžeme jen potvrdit, že se fyzikální model hry vydařil, ba co víc, dodává projektu na celkové poutavosti.

Samotný nápad jFlip Flape jednoduchý a přesto takřka geniální. Celou hrou vás provede ne zrovna příjemný Kapitán Suritán, jehož specialitkou je přehnané používání a zdůrazňování slovíčka „fááákt“. Jo mimochodem, všechny jeho texty jsou nadabované a to v poměrně slušné kvalitě. Tudíž další plus pro Fiolasoft.

Suritán je tak trochu podivín a i přes to, že moře miluje, rozhodl si na svou poslední plavbu najmout nováčka, kterým se stanete vy. Na malé dřevěné kocábce tak pod jeho taktovkou proplujete téměř celý svět – počínaje Helsinkami, přes bájnou Atlantidu, zkratkou přes Aljašku až do nám nejbližší Prahy, která je zároveň levelem tak trochu speciálním (a svým způsobem souvisí s jiným projektem Fiolasoftu – více již neprozradíme).

V každé z destinací se nacházíte u drobného přístavu, kde na okraji kamenného mola sedí několik poskládaných beden. Ty máte naložit na loď a stisknutím mezerníku s nimi odjet. ÚkFlip Flapol na první pohled jednoduchý ovšem skýtá několik základních záseků. Tím prvním je fakt, že loďka je neskutečně vratká. Pokud se nebudete snažit náklad v každé chvíli balancovat, dostanete se do obrovského problému, bedny se vám sesypou a zvlhnou – a to by se nemělo žádnému profesionálnímu převozníkovi stát. Dalším zásekem je rozdílný tvar přepravovaného nákladu. Jednoduchým krabicím odzvonilo, ve Flip-Flap budete muset na jedné lodi uvézt trojúhelníky, čtverce, ale také kulaté balíky. Správně promyslet jejich umístění tak, aby se vzájemně nesrážely a nesjížděly dolů nebude nic snadného. A poslední tak trochu „rána do zad“ od autorů je taková drobnost – náklad o stejné barvě se nesnese. Položte na sebe dvě oranžové krabice a můžete v nejbližších sekundách počítat s ohlušujícím výbuchem. Zasažené bedny zmizí a vy jste nuceni okamžitě restartovat level. To samé se stane pokud během převozu bedny o stejných barvách sjedou na sebe. A myslím že netřeba zdůrazňovat, že většina misí v kampani je vymyšlená tak, aby se bedny skutečně barevně přebíjely a tím vám dělaly tak trochu problémy.

Flip FlapPodobná pravidla platí i v druhém hlavním módu a tím je výzva. V pyramidě nad sebou máte jednoduše rozvržené hlavní záchytné body, k nimž byste měli po celou dobu směřovat. Jako příklad je možné úvést dosažení několikatisícového skóre, naskládání beden do určité výšky či dosažení určitého výsledku u zabudovaného násobiče. Vámi získané výsledky se v této části zaznamenávají a pro motivaci je možné využít i odesílání skóre na internet. Postup pro získání některého ocenění je v tomto případě jiný, než u kampaně. Zde nemáte bedny dopředu dané, nýbrž se neustále snášejí z horní strany obrazovky na hladinu, odkud byste je měli v rychlosti sebrat. Pokud zaváháte, náklad se brzy potopí pod hladinu a zmizí stejně rychle, jako přiletěl. Jinak ale vše opět ovládáte jednoduchým tažením myší a krabice na loď skládáte tak, abyste neporušili žádné z pravidel popsaných výše.

No a teď to hlavní – hratelnost. U casual titulů se většinou počítá s krátkou doFlip Flapbou výuky a s lehkým proniknutím do základního konceptu. Hra by měla být přístupná i pro jedince, kteří se normálně na herní scénu neorientují (tedy i pro maminky či počítačové začátečníky). No a tento popis myslím Flip-Flap splňuje do puntíku. Ovládání tažením myší zvládne každý, s bednami je lehké manipulovat a hlavně je to všechno dohromady neskutečná zábava! Krabice vybuchují, přepadávají a nutí vás hrát opakovaně jeden a ten samý level. To ale nic nemění na faktu, že dokončit Flip-Flap se nerovná žádnému nadlidskému úkolu a zvládnout by to měl opravdu každý. Ostatně 11 levelů v kampani není zrovna obří číslo. Na druhou stranu zlatá, stříbrná a bronzová medaile za dobrý časový výkon vás motivují třeba i k opakovanému hraní poté, co jste slavnostně otevřeli misi následující.

Vzhledem k tomu, že se recenze doposud nese v přívětivém a pozitivním duchu, nebudeme to kazit ani posledním odstavcem. Na Flip-Flap se zkrátka těžko hledají chyby. Hratelnost je vybroušená, chyby jsou vychytané a dva módy nabízí dostatečnou zábavu (byť bychom v kampani klidně viděli více misí). Hra je nadabovaná a dokonce i lokalizovaná do anglického jazyka. Grafická stránka zaujme na první pohled a v akci vypadá snad ještě lépe. Tvůrci se nesekli ani při výběru hudby – jejím pozitivním rytmům brzy propadnete a třeba vám ani vůbec nepřijde, že se smyčka opakuje stále dokola. Flip-Flap je zkrátka projekt, který byste jako milovníci freeware her neměli minout. Kdo ví, třeba nevědomky stáhnete adepta na letošní českou freeware hru roku! :-)

 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 97 čtenářů

Témata: Loď

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...