FEItrix - populární tetris v 3D

  12:00aktualizováno  9. listopadu 11:44
Kdo by neznal stařičkou logickou hru tetris, s níž jsme se mohli setkat již v mnoha různých variacích. FEItrix má však navrch příjemné audiovizuální zpracování plně v 3D a dobrou hratelnost.
50

FEItrix

Platforma: Freeware
Výrobce: Dusho

Stáhnout

FEItrixOd doby, kdy se na světě objevila první verze legendárního tetrisu, uplynulo již vskutku mnoho doby. Za tu dobu urazila pochopitelně tato hra obrovskou cestu – procestovala v mnoha verzích jak osobní počítače, tak některé z konzolí a rovněž na ni také můžeme ještě stále narážet na mnohých mobilních telefonech. Jelikož koncept tohoto dílka příliš měnit nelze, neboť je dotažen takřka k dokonalosti, muselo jít značně kupředu alespoň technické zpracování, v němž se sice příliš experimentovat nedá, nicméně i přes to je vidět, že autoři freeware nedostatkem nápaditosti rozhodně netrpí. V dnešní době však již hráči freeware her striktně vyžadují, aby byla většina titulů ve 3D a už vůbec je nezajímá, jak se tato vizuální změna projeví na výsledné hratelnosti. Není tedy jistě žádným překvapením, že můžeme narážet také na 3D tetris a to hned v několika desítkách provedení. Jedním z nich je také ryze český FEItrix, který je prvotinou nezávislého vývojáře, jež si říká Dusho. Ten mimojiné připravuje také další hru do vývojářské soutěže se hrou Únos (shrnutí všech soutěžních příspěvků vám přineseme za několik málo dní v obsáhlém tématickém článku). V přípFEItrixadě této hry se již nejedná o remaky žádné z klasik, nýbrž o pokus dosáhnout či možná také předčit, precizní český Plane Arcade z dílen 3D Games, což rozhodně nebude snadné.

Nyní již ale přistupme k dnes recenzovanému dílku. Pravidla této gamesky myslím každá zná, tudíž je netřeba nijak dopodrobna rozepisovat, snad jen pro pořádek – zpočátku si zvolíte rozměry hrací plochy, které jsou celkově tři. Obecně však platí, čím menší je hrací pole (zejména pak na výšku), tím je hra obtížnější. Naopak čím větší rozměry zvolíte, tím delší dobu u hry strávíte. Shora začnou ihned po zahájení padat kostky rozličných tvarů, s nimiž můžete libovolně otáčet po všech osách. Ve chvíli, kdy je tvar ve vámi požadované poloze stačí zmáčknout mezerník, který jej okamžitě pošle ke dnu. Vašim cílem pak je plně zaplnit celé jedno patro, které v případě, neobsahuje-li ani jedinou mezeru, okamžitě zmizí a vám bude na konto přičten příslušný počet bodíků. Rychlost kostek se neustále zvyšuje a zpočátku vám možná bude také dělat problémy nalezení té správné kombinace tlačítek, abyste dosáhlí vámi poFEItrixžadovaného otočení. Také pohled je dosti chaotický a v 3D hra není ani zdaleka tak přehledná jako v pouhých dvou rozměrech - na to všechno si však díky několika možnostem postavení kamery lze zvyknout.

Audiovizuální zpracování je vcelku příjemné a dosahuje celkového průměru v daném žánru a stejně je na tom také hratelnost. Plusovým bodem jsou zvuky, které sice znamenají větší objem vámi stahovaného souboru, nicméně jejich výběr se mi vcelku líbil a rozhodně skvěle dotvářely atmosféru a přitom ani v nejmenším nerušily. Hledáte-li průměrné dílko, které je pouhou prachsprostou kopií Tetrisu bez špetky invence, jistě vás český FEItris potěší.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

15 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 5 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz