Dada: Stagnation in Blue – deprese na druhou

  12:00aktualizováno  13. srpna 12:11
Tahle hra je jednoduše šílená. Nemocná k smrti, depresivní, tmavá, beznadějná. Lidé páchají sebevraždu po shlédnutí několika obrazovek, pouštějí se po struhadlech do bazénků s jódem a vzývají přitom bezejmenné bohy smti a utrpení.
70

Dada

Platforma: Freeware
Výrobce: DGMcaphee

Stáhnout

DadaTahle hra je jednoduše šílená. Nemocná k smrti, depresivní, tmavá, beznadějná. Lidé páchají sebevraždu po shlédnutí několika obrazovek, pouštějí se po struhadlech do bazénků s jódem a vzývají přitom bezejmenné bohy smti a utrpení. Modrý svět nezná slitování, nezná radost, nezná světlo, nezná štěstí, nezná lásku. Zná jen zlobu, násilí, mučení, utrpení, tmu a strašlivou, nepřekonatelnou deziluzi. Hrát ji je nevšední zážitek. Už dlouho tu nebyl titul tak prodchnut depresivní atmosférou – a zároveň titul, který si právem může činit ambice na označení interaktivní umění, neboť vznikal legitimním procesem dadaistického skládání. Ne možná úplně dle slavného návodu Tristana Tzary, nicméně vizuálně Dada vypadá úplně jinak, než všechny freewarové adventury. Je to jedna velká koláž, zdánlivě náhodné uskupení prvků, které však tvoří propracovaný celek a zároveň důkaz, že pro tvorbu dobré hry není potřeba umět dobře kreslit…

DadaHraní Dady se nedoporučuje dětem. Skutečně, tahle hra dokáže zapůsobit na lidskou psychiku – a to není žert nebo nějaké přehánění. Stejně tak by se neměla dostat do rukou depresivním a mentálně labilním jedincům. Je to zvláštní, ale i podle reakcí v diskusních fórech skutečně dokáže provést v oblasti mysli nepříjemné věci. Její příběh, dá-li se vůbec o něčem takovém mluvit, se točí okolo sebevraždy. Její zajištění je hlavním cílem podivného novinového avatara, alias hráče. Při hledání vhodného nože narazí na symbolického převozníka, jenž si nechává platit diamanty, zoufalou ženu, která celé dny pláče a skrývá svoji tvář, protože nevypadá jako modelky z časopisů, a hlavně na rozloženou domácnost, psychedelicky zobrazenou s mohutným stínem otce – alkoholika a násilníka – s lahví piva v ruce a nožem připraveným přimět ženu k pláči. Proč? Její slzy mu dělají dobře.

DadaDalo by se očekávat, že se hráč pokusí pomoci nešťastné a týrané ženě. Jenže to by musela být jiná hra. Dada naopak přinutí avatara pomoci otci výměnou za onen nůž dovést týranou manželku k pláči a zanechat ji i s malým dítětem napospas jeho agresivním choutkám. Konec a završený celého deliria se pak těžko může nést v jiném, než krvavém a depresivním tónu. Příběh sám o sobě tedy k dadaismu příliš nezavádí. Když už hledat paralely, tak možná v jakési zvrhlé formě expresionismu či dekadence. Na druhou stranu, dadaisté stejně jako surrealisté nechávali volný prostor nitru člověka, texty vznikající metodou proudu vědomí, automatické texty, kdy autoři psali až do úplného vyčerpání, kdy již nevěděli, co vlastně přenášejí na papír, mohla by být Dada chápána jako pokus o automatickou hru. A opět to není příliš pozitivní myšlenka. Jaké ještě hrůzy se v autorovi tohoto šílenství skrývají?

DadaOproti tomu audiovizuální zpracování je – jak již bylo naznačeno – jednoznačně dadaistickou až surrealistickou koláží. Samozřejmě je tu věčná otázka autorských práv, grafika je různě povystřihovaná a poslepovaná, hudba je pro změnu koláží klasických melodií Bacha, Beethovena a Pachelbela, zanedbatelná není ani přítomnost veršů Anne Sextonové. Nicméně v tomto případě je použití nepůvodních artworků ne-li legální, pak rozhodně legitimní v rámci pokusu – úspěšného – o uměleckost. Dada byla zřejmě pro autora jednou velkou katarzí. Kdo chce vyzkoušet něco, co nemá mezi dvanácti sty volně šířitelnými hrami na tomto serveru naprosto obdoby, nechť neváhá ani okamžik. Na druhou stranu, pozor. Ne každý musí nutně vydýchat všechnu tu hrůzu, která se na něj z autorova nitra prostřednictvím této hry vyvalí. Ještě že má jen necelých deset obrazovek, protože jinak – Sanitarium hadr.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz