City of Rauma - budovatelská strategie od seveřanů

aktualizováno 
Budovatelská strategie ve stylu SimCity, ve které si vybudujete roztomilé finské městečko s dřevěnými domky, akvaparky, hokejovými arénami a vším, co je pro tuto zemi charakteristické.
72

City of Rauma

Platforma: Freeware
Výrobce: Juho Ruohola

  • pixelová grafika
  • téma
  • malá herní plocha
  • bugy

Stáhnout

City of Rauma 3

City of Rauma 1Freewarovek od finských autorů opravdu moc není, o to více potěší, že se autor City of Rauma pustil rovnou do budovatelské strategie a zároveň nezapomněl na svou zemi. Díky tomu se může hráč dozvědět něco o životě ve Finsku a historickém městě Rauma, jež je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho centrum je postaveno z typických dřevěných domků, které je možné stavit i zde. Odkaz na tento severský stát je ostatně patrný na každém rohu. Mapa je poseta říčkami a jezery, hlavní výdělečnou činností je přístav a továrna na zpracování dřeva, za zábavou zajdete do hokejové haly nebo akvaparku. Nejčastější formou pohromy pro město je samozřejmě požár, který dokáže v dřevěné zástavbě napáchat velké škody.

V porovnání s klasickými budovatelskými strategiemi nenabízí City of Rauma žádné složité kampaně a hrát můžete prakticky nekonečně dlouhou (tedy dokud máte ještě kde stavět). Od určité velikosti města jsou k dispozici i památky podle skutečné předlohy, mimo to se nabídka budov a vzhled města v čase nijak nemění. Jako první je třeba na City of Rauma 2mapě postavit radnici. Od té rozvedete síť silnic, podél nichž postavíte jeden ze tří typů budov. Některé pozemky se automaticky obsadí jako parkoviště pro obyvatele. Na počátku je dobré investovat i do některé z průmyslových budov, jež vám zajistí vyšší odvody do městské pokladny. Dále už je to stará známá písnička. Stavíte policejní stanici, hasičárnu, nemocnici, budovy a továrny, kde mohou obyvatelé pracovat. Stav vašich financí roste a vy investujete do zábavy a zvyšování spokojenosti.

Samotná hra běží ve výseku okna, což není právě nejšťastnější řešení. Navigace za pomoci posuvníků není nejpříjemnější a okolní interface zabírá zbytečně velkou plochu. Malou náplastí je možnost vypínat zobrazování mřížky a jednotlivých vrstev s budovami. Okno s radami bohužel neplní svou funkci a nedozvíte se z nich, na jaké stavby se máte zaměřit a co v městě nefunguje. Využijete ho tak jen pro zobrazování informací o jednotlivých budovách. Občas se mi během hry objevil nějaký bug, takže doporučuji pravidelné ukládání. V některých případech se mi třeba nezačaly stavět domy, přestože byly poblíž silnice, což vyřešilo City of Rauma 3až nastavení nejpomalejší rychlosti stavění.

Hra má pěknou pixelovou grafiku, ale přesto nevypadá zastarale. I když stavíte jen tři typy domů dle velikosti, každý má unikátní vzhled a barvy. Díky tomu vypadá postavené město nádherně. Pokud očekáváte nějakou nalinkovanou kampaň a plnění úkolů, pak vás tato hra asi nenadchne. Jestli ale hledáte budovatelskou strategii jen pro radost ze stavění, pak je City of Rauma dobrou volbou.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

72 %

Hodnocení čtenářů

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 183 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz