Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Becher Structure – povedená předělávka Sokobana

  12:00aktualizováno  23. srpna 10:24
Další povedená předělávka starého Sokobana. Tentokrát ovšem od českých tvůrců. Obsahuje 50 složitých logických problémů, v nichž máte za úkol přemístit bedny rozházené po herní obrazovce na správná, předem určená místa. Ač to zní jednoduše, je to poměrně složitý problém, o čemž se samozřejmě můžete hned přesvědčit.
50

Becher Structure

Platforma: Freeware
Výrobce: PAL Games

Stáhnout

Becher Structure Jakožto recenzent počítačových her musím vždy zvažovat, jak hru uvést. Lámu si proto pravidelně hlavu nad otázkou, co říci čtenářům, aby neopustili článek hned po prvních přečtených slovech. Vždycky samozřejmě něco vymyslím, jenže dneska se mi stala věc naprosto opačná, což sem nečekal. Při mém tradičním dumání nad tím, co sdělit na úvod pařanům čtoucím tuto recenzi, mě totiž napadlo hned několik způsobů, jak českou gamesu Becher Structure představit a musel sem si mezi nimi vybrat. Ne, nebylo to lehké. Jelikož Becher Structure je dílem týmu PAL Games, chtěl jsem nejprve mluvit o tomto nadějném českém uskupení, které stojí za mnoha kvalitními hrami s vysokou kvalitou zpracování. Za zmínku stojí například Becheráček, Space Menace a další. Ale takový úvod jsem posléze zavrhl.

Ovšem k výše zmíněnému je ještě nutno dodat, že produkty od PAL Games si zatím své příznivce hledají, protože nejsou dosud příliš rozšířeny. Ovšem kdyby byly četněji k vidění na obrazovkách počítačů, určitě by se dostavil i nezpochybnitelný úspěch, které si jejich hry zaslouží. Rozjela by se lavina, hráči by si navzájem software od PAL Games kopírovali, sháněli linky a stahovali další nové produkty o sto šest a pro autory by to samozřejmě znamenalo příjemnou zpětnou vazbu.

Becher Structure Taky jsem chtěl něco málo napsat o soutěži Becherovka Game, pro kterou byla hra Becher Structure vytvořena. Od čehož jsem však po nedlouhém váhání také upustil, protože asi většina čtenářů ví, že je každý rok vyhlašována oblíbená programátorská soutěž, v níž mají účastnící se programátoři za úkol napsat počítačovou hru s tématem nápojů od výrobce Becherovky a že díky této soutěži každoročně vzniká několik desítek velmi kvalitních her.

Pak jsem chtěl něco napsat o hře Sokoban na jejímž principu Becher Structure funguje. Podobných her totiž vznikly a stále vznikají stovky, možná tisíce. Vždyť jen u nás jich existuje několik desítek. Já z obdobných předělávek Sokobana osobně naposledy recenzoval jinou logickou pařbu - Penguin Push od Miniclip.Com a musím říct, že se bohužel jedná vždy o to samé. Jen s jinou grafikou, trošku jiným designem a odlišnou hlavní postavičkou. Jenže lze ještě v dnešní době vůbec vymyslet něco nového?

Vzhledem k tomu, že Becher Structure je napsána za pomoci tuzemského vývojového nástroje Petr od Gemtree (www.gemtree.com), chtěl jsem se též rozpovídat o kladech výše zmíněného nástroje a napsat, co všechno umí i neumí, jenže co naplat, to bychom tu byli do večera a navíc bych se dostal někam, kam se dostat nechci.

Becher Structure No a teď už k samotné hře. Becher Structure je neveliká předělávka legendární logické gamesy Sokoban, která vám nainstalovaná na disku zabere něco okolo 1,38 MB a je šířena v instalačním balíku o velikosti zhruba 830 kB.

Vžijete se v ní do role jakéhosi človíčka, který má za úkol v bludišti nebo přesněji řečeno v složitě členěné místnosti dotlačit bedny na předem určená místa. Legrace a problém zároveň je však v tom, že jsou bedny často umístěny na nepřístupných místech a ten přístup k nim si musíte vytvořit odtlačením jiných beden. Musíte přitom dávat pozor, abyste ani jedinou bednu nedostali na místo, odkud ji už nelze vytlačit zpět. Proto musíte postupovat logicky a vytvořit si v hlavě jakýsi plán, jak si počínat, abyste všechny bedny nakonec nacpali na označená místa a postoupili tak do dalšího levelu.

Becher Structure je vyvedena poměrně solidně, ale nelze od ní očekávat, narozdíl od několika jiných her vytvořených týmem PAL Games, extrémní efekty nebo neustále se měnící grafické prvky. Spíše takový standard, ale tak už to někdy bývá. Na druhou stranu může i toto softwarové dílo zajistit zábavu na dlouhé hodiny. Vždyť 50 levelů založených na složitých logických problémech není určitě k zahození a alespoň si odpočinete od hromady bezduchých stříleček.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

43 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...