Baroll - válení sudů

  12:01aktualizováno  7:12
V dnešní puzzloidní hříčce bude vaším úkolem přesouvání sudů z jednoho místa na druhé po cestách tvořených malými kousky, kterých sice máte k dispozici dostatek, ale všechny mají zrovna jiný tvar než nutně potřebujete. A tak neustále hledáte, skládáte, koulíte, bouráte, hledáte, skládáte, koulíte…

Baroll

Platforma: Freeware
Výrobce: Robin Burrows

Stáhnout

Sice nejsem velký fanoušek logických her, ale člověk má občas namáhat své mozkové závity, a proto jsem usedl ke hře s vírou, že budu duševně obohacen. Nejprve mě přivítalo kratičké intro, kde se doprostřed obrazovky přivalil velký sud. Právě všelijaké druhy sudů (ať už dřevěné, kovové, na ropu či pivo) spolu s dalšími rozmanitými nádobami, které jsou alespoň trochu váleníschopné, tvoří základ hry. Vaším jediným úkolem je zajistit jejich bezpečný transport ze startovních budov do cílových. Válet soudky například po vodě však nelze, proto jim musíte vždy postavit cestu. K dispozici máte různě zatočené dílky, které spojujete nebo navzájem nahrazujete. V úvodních kolech stačí poskládat cestu, založit ruce a s úsměvem sledovat, jak se soudky spokojeně válí. V těch těžších však místy nebudete vědět, kde vám hlava stojí, protože během válení bude nutné hned za sudem dílek odebrat a umístit jej zase jinde, abyste zkompletovali další dráhu. Pojďme se ještě blíže podívat na startovní a koncové pozice. Nad budovou (či budovami), odkud se budou sudy koulet je číslice označující počet sudů v budově. Zelená šipka zobrazuje směr, kterým bude další sud vypuštěn. Pokud je zde více možných směrů, zelená šipka se bude posunovat po směru hodinových ručiček. Deset vteřin před vypuštěním barelu se objeví malé hodiny. Analogicky se nad koncovými budovami zobrazuje počet barelů, které je sem nutné dokutálet. Jestliže však bude v kterékoliv koncové budově třeba o jediný kus méně, neuspěli jste. Někdy je stanoven i časový limit, za který je nutno sud přemístit. Znak hodin se v tom případě objeví půl minuty před skončením. Poslední záludností je jakási stopka. Pokud totiž dílky nepřemístíte, ale vzájemně vyměníte, na chvíli váš kurzor zamrzne a vy nebude moci po tuto dobu manipulovat s dalšími dílky. Nevím, zda je to náhoda, ale mě to vždy potkalo v tu nejnevhodnější dobu :o)))

Baroll

Celá herní plocha je rozdělena na šestiúhelníky. To je výhoda, protože u některých podobně zaměřených her máte pouze čtyři možné směry. Ovládání je jednoduché. Pokud posunete kurzor nad dílek a objeví se zelený šestiúhelník, můžete jej označit. Po kliknutí zežloutne a vy jen určíte místo, kam se má přemístit. Stejným způsobem dílky vzájemně vyměňujete, pamatujte však v tomto případě na zmíněnou časovou penalizaci. Klávesnici používáte jen vyjímečně. Pomocí F10 pořídíte screenshot. Ten se uloží jako obrázek BMP, každým kliknutím se však znovu přepisuje. Užitečná je klávesa A, pomocí které urychlíte válení sudů i čas do jejich vypuštění. Pokud už tedy máte postavenou dráhu, nemusíte zbytečně čekat. Důležitá je klávesa F 1, pomocí níž hru pauzujete. Není žádná ostuda to udělat hned na počátku každého kola, promyslet stavbu dopředu a dál se jen dívat. Přijdou totiž chvíle, kdy budete mít při stavbě skutečný fofr. Dávejte si pozor na klávesu ESC, která hru ukončí. Několikrát jsem si tak kolo předčasně pokazil. V Barollu nemáte možnost přímo ukládat pozice. Normálně se však po několika kolech (záleží na levelu) vytvoří jakýsi startovní bod, odkud můžete začít znova. Celkem má hra 72 kol, která jsou rozdělena do 7 levelů. Mezi jednotlivými levely přepínáte v menu OPTIONS, položce LEVELS. Kdyby vám to přesto nestačilo, můžete si další stáhnout na domovské stránce hry.

Baroll

Za přemístěné barely dostáváte body, a to i v případě, když jich přemístíte větší počet, než je určeno. Za soudek, který skončí mimo dráhu nebo se dostane do koncové budovy z nesprávné strany, se vám body naopak strhávají. K dispozici je i žebříček zaznamenávající 10 největších bodových zisků. Pokud však v nějakém kole neuspějete a začnete hrát od nějaké vyšší uložené pozice, začnou se vám body počítat zase od začátku.

Zajímavým zpestřením je editor pro tvorbu vlastních map. Pokud vás tedy někdo přesvědčuje, že je to všechno primitivní, můžete mu vymyslet vlastní dráhu. A třeba přitom (omylem) zapomenout na jeden klíčový dílek, nech se potrápí… Grafika je jednoduchá, a i když jsou jednotlivá kola umístěna do různých prostředí (železnice, pískoviště, moře), autor si s jejich rozmanitostí příliš starostí nedělal. Hudba je bídná, pouze jedna písnička. Raději si do pozadí pusťte vlastní cédéčko. Některé grafické karty údajně s hrou špatně spolupracují. Jestliže se vám obraz trhá, stačí v libovolném textovém editoru upravit soubor BPREFS.TXT v adresáři BDATA, kde změníte hodnotu FLIPTYPE z nuly na trojku. Hra poběží pomaleji, ale neměli byste mít problémy s ovladači vaší grafické karty.

Chcete-li si trochu rozpohybovat zadřená mozková kolečka, Baroll je zajímavou volbou. V nejnovější edici je navíc distribuován v balíku se dvěma dalšími hrami ve stylu puzzle, takže se určitě vyplatí si ho stáhnout.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz