Amanagi - jeden pilot vládne všem

  12:00aktualizováno  4:34
Japonská (původně sharewarová) vesmírná střílečka s výborným technickým zpracováním, variabilními levely a zajímavým systémem bonusů, díky kterému můžete volit různé zbraňové kombinace a způsoby boje.
80

Amanagi

Platforma: Freeware

Stáhnout

AmanagiObrovské a mrazivé hlubiny vesmíru kříží koráb. Vy jako jeho pilot však víte, že záhy věčné ticho přeruší salva zbraní a černotu osvítí záře iontových kanónů a rozříznou proudy laserových střel. Japonská, původně sharewarová, akce Amanagi byla uvolněna jako freeware a dává nám nahlédnout do poloprofesionální tvorby východních mistrů originality. I ona přichází do ringu nespočtu klonů vesmírných stříleček s vlastní tváří a stylem. Nejde jen o pouhé přeleštěné menu a slepený koncept, jehož největší inovací je hezky modelovaná sprška asteroidů. 

Amanagi si za základ bere klasické vertikální skrolovací střílečky. Opět ovládáte loďku a zleva se na vás hrnou letky nepřátel. Po jejich vyčištění přichází na řadu závěrečný boss, jenž je hlavní překážkou v postupu do další mise. První inovací je druhý boss, s nímž se musíte utkat někdy v polovině mise. Většinou je méně odolný a slouží jako generálka před samotnou velkou Amanagi potvorou. Hlavní bossové jsou spodobněni velmi nápaditě. Nejde jen o několikaminutové řezání a sledování pomale ubývajícího proužku zdraví. Bossovské lodě mají několik druhů boje, dokáží vás obepnout svazky laserů a přidají rotaci, takže musíte zanechat střelby a tyto útoky přestát se skřípajícími zuby a pocitem několikavteřinové bezpomoci.

V každé misi najdete odlišné druhy jednotek, s přibývajícím časem jde samozřejmě o stále lépe ozbrojené a obrněné protivníky. Největší revolucí v Amagi je systém bonusů. Ty nevypadávají náhodně z mrtvých nepřátel, ale nesou je jakési nákladní lodě. Jejich rozstřelením se uvolní měnící se bonus. Ten v sobě obsahuje celou sérii vylepšení, jež střílením do nich přepínáte a vám je textem zobrazeno, co vám v tom kterém okamžiku přinese. Můžete si tak vyčíhnout ten pravý a vytoužený upgrade. Celkem máte několik slotů, takže bonusy je možné kombinovat. To nabízí desítky různých kombinací zbraní a herních postupů. Někdy získáte údernou kombinaci, jindy taktiku založíte na sestřelování roje střel, které za pomoci rozptylového bonusu zneškodní všechnyAmanagi okolní. Autoři nás nijak neomezovali, takže v případě, že přijdete o všechny životy máte možnost pokračovat od místa smrti. Pokud tedy na nějakého bosse neuspějete s naváděnými střelami, můžete si při dalším opakování vzít bonus s doprovodnou raketkou a laserem a ze statného matadora je najednou roztřesený rosol.

Lodě jsou hezky modelovány a grafika hru řadí k lepším v oblasti vesmírných stříleček. Příjemným zpestřením jsou animovaná intra mezi jednotlivými koly, jež vám dají tušit, jaký typ soupeřových létajících popelnic můžete čekat. Vzhledem k sharewarové minulosti projektu najdeme v Amanagi neodbytou a hodně povedenou hudbu, která nám zpříjemní čas strávený při hraní. A věřte, že to nebude doba nikterak krátká, protože tento titul ve svém žánru patří k těm následováníhodným.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Témata: Asteroid

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz