Zrekonstruovaný čtyřsetmetrový ovál s umělým povrchem, šesti drahami a cvičnou věží otevřel loni v květnu. Je pod správou hasičského záchranného sboru, na opravy ale po šesti milionech korun přispěly i hradecká radnice a kraj. Na stadionu se sice již konaly závody a pravidelně se tu trénuje, avšak sportoviště zatím mohou využívat pouze hasiči.
Mrzí to hlavně školy, jež mají k dispozici letitá školní hřiště a leckdy ani to ne.
„Když se s velkou slávou loni v květnu otevíral, těšili jsme se, že jej budeme moct využívat. Psal jsem kvůli tomu městu, které mě odkázalo na hasiče, jenže ti na e-maily nereagovali. Napsal jsem tedy oficiální dopis, na který jsem dostal odpověď, že stadion využívat nemůžeme, protože není zkolaudovaný. Pak jsem se ještě neoficiální cestou dozvěděl, že tam nikoho pouštět ani nechtějí,“ stěžuje si Jan Opitz, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku.
Stadion se školám s největší pravděpodobností otevře až příští rok.
„Stadion není přístupný, protože se tam bude stavět,“ říká ředitel krajských hasičů František Mencl. Podle něj byl loni pro školy otevřený a až v zimě zavřel kvůli sněhu.
„Na rozdíl od hasičů jsem tam nikdy nikoho jiného neviděl. Když byl stadion ještě v dezolátním stavu, v zimě jsme tam při hodinách tělocviku běžkovali. Letos by to šlo ideálně, ale bohužel,“ říká ale učitel z blízké Speciální školy, který si nepřál být jmenován.
Stav po rekonstrukci je horší než před opravami
U hřiště se má letos stavět provozní budova se šatnami, sprchami a sklady zhruba za 15 milionů korun. Také v tomto případě se o náklady podělí hasiči, stát, město a kraj.
„Hasičský záchranný sbor předá letos v dubnu nedokončený stadion stavební firmě, která dokončí zázemí stadionu. Sbor jedná o využití školami v roce 2018,“ konstatuje primátor Zdeněk Fink.
Ředitelé škol se shodují, že pro ně byl paradoxně výhodnější stav před rekonstrukcí, kdy bylo letité sportoviště se škvárovou dráhou ještě ministerstva obrany a volně přístupné komukoli.
„Naši studenti tam chodili na tělocvik. Doufám, že se s tím brzy něco stane a my se tam opět dostaneme,“ věří Jiří Vojáček, ředitel Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína.
„I ředitel hasičského sboru se v minulosti vyjadřoval, že stadion budou moct využívat i školy. Naše průmyslovka by to určitě přivítala, protože máme jen betonové hřiště,“ upozorňuje ředitel blízké Střední průmyslové školy Pavel Jankovský. Stejně reagují rovněž Střední škola profesní přípravy nebo Speciální škola.
„Nejméně dvakrát týdně jsme tam hráli turnaje ve frisbee. Nikdo nás nevyhazoval a mohli jsme tam být, jak jsme dlouho chtěli. Teď je tu zamčeno a mám pocit, že tu jsme nechtění,“ říká vysokoškolák z Opavy Martin Indruch.
„Vidíme, že hasiči tam běžně trénují. Proč nemůžeme aspoň na ovál, to bychom někomu vadili? O problému jsem se zmínil i krajské radní Martině Berdychové, byla překvapená a slíbila nám pomoc. Chápu, že jsou důležitější věci než náš tělocvik, ale my jinak opravdu nemáme kam chodit,“ dodává ředitel umělecké průmyslovky Opitz.
Hasičský stadion je výjimečný
Hradecký hasičský stadion je výjimečný, sportoviště podobných parametrů je až v Ostravě.
„Areál by jednou mohl hostit významné mezinárodní soutěže v hasičském sportu,“ uvádí Fink. Současně je tu teprve druhý 400metrový ovál s umělým povrchem v Hradci Králové, umělý povrch na Sokole má však již nejlepší roky za sebou.
„Dobrovolné jednotky většinou mají stanici, garáž a pak už nic. Kde se mají zdokonalovat? Kde mají zajišťovat výchovu dětí a mládeže, což po nich navíc chceme? Snad na asfaltové cestě u hasičárny?“ obhajuje rekonstrukci hřiště ředitel hasičů Mencl, ale zároveň neví, kdy otevře například pro školy.
„Nevím, kdy budou tribuny,“ zmiňuje třetí etapu rekonstrukce, se kterou se však moc nespěchá.