KANADSKÁ RADOST, ČESKÝ SMUTEK. Utkání domácí reprezentace s českým týmem na MS

KANADSKÁ RADOST, ČESKÝ SMUTEK. Utkání domácí reprezentace s českým týmem na MS juniorů dopadlo jednoznačně, kanadský gólman Scott Wedgewood oslavil po zápase čisté konto. | foto: AP

Zázrak se nekonal, hokejoví junioři podlehli domácí Kanadě 0:5

• 69
Edmonton (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Ve druhém utkání na šampionátu dvacetiletých nadějí v kanadském Edmontonu sehráli čeští hokejisté zápas na hranici svých možností, ale zázrak se nekonal. Domácí Kanada je podle předpokladů zdolala jednoznačně 5:0 a má v turnaji plný počet bodů. Příštím soupeřem juniorské reprezentace bude tým USA.

Oba týmy čekaly v aréně Rexall Place plné ochozy diváků v červených dresech kanadského národního týmu a s nimi skvělá atmosféra.

První střelu na branku v zápase vyslal Jiří Sekáč, který vybojoval puk ve vlastním pásmu a dojel až k brankáři Wedgewoodovi. Pak čeští mladíci přečkali oslabení, které sehráli velmi aktivně, a dokonce dvakrát ohrozili kanadského brankáře.

K vidění byl rychlý a bojovný hokej. V první třetině ovšem obránce Hrbas neuhlídal Stona, který se přes něj prohnal až do brankoviště, kde pohodlně zavěsil. O něco později podržel české naděje brankář Mrázek, jenž zázračně vyrazil střelu Gallaghera.

Kanada se ovšem dostala do tempa a Češi se většinou jen bránili. Potíže jim dělali hlavně přihrávky z poza branky do brankoviště, které obránci měli problémy pokrýt. Několikrát se musel předvést Mrázek a ukázat, že pověst o jeho schopnostech nelhala.

Když kanadský obránce vyhodil v oslabení puk přes mantinel, nabídl tím českému týmu možnost vyrovnat v pěti proti třem. Více než minutová dvojnásobná převaha se však českým mladíkům vůbec nepovedla, když se nedokázali ani dostat do postavení v útočné třetině.

V poslední minutě první části zalehl Říha puk v brankovišti a rozhodčí bez váhání nařídili trestné střílení. Stone ovšem tentokrát na Mrázka nevyzrál, po první třetině tak reprezentanti drželi nadějný stav 0:1.

Finové zaskočili na MS dvacítek Američany

Více o dalších zápasech MS do 20 let

Ten vydržel až do poloviny utkání. Ve 37. minutě se Kanadě povedlo využít přesilovku, když Strom poslal puk do odkryté branky. Dvě minuty nato nadvakrát překonal Petra Mrázka Connolly a domácí tým šel do třetí třetiny prakticky za rozhodnutého stavu.

Čechům nepomohla ani další přesilovka pět na tři, v níž se Kanada dokázala půl minuty vcelku bez problémů ubránit. Následně přidal dvě branky Scheifele a upravil na konečných 5:0. V závěrečné třetině neudrželi svěřenci kouče Přerosta nervy a stále zahřívali trestnou lavici.

Kanada - Česko 5:0

Branky a nahrávky: 6. Stone (Huberdeau, Strome), 37. Strome (F. Hamilton, Wedgewood), 39. Connolly (Howden, Bournival), 49. Scheifele (Pearson), 55. Scheifele (Pearson, Gormley). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Fluri (Švýc.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 8:10, navíc Beaulieu (Kan.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 16 417. Třetiny: 1:0, 2:0, 2:0. Hráno v Edmontonu.

Česko: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Říha, Hrbas - Sekáč, Holík, Jaškin - Uher, Filippi, Nosek - Culek, Straka, T. Hertl - Přibyl, Sedlák, Faksa. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Jiří Fischer.

Kanada: Wedgewood (Visentin) - Harrington, Murray, Gormley, D.Hamilton, Pysyk, Beaulieu, Oleksiak - F.Hamilton, Connolly, Howden - Huberdeau, Stone, Strome - Schwartz, Gallagher, Schiefele - Pearson, Jenner, Bournival - Smith-Pelly.