Jan Hladoník v souboji s Rusem Pereljajevem na mistrovství světa hokejistů do...

Jan Hladoník v souboji s Rusem Pereljajevem na mistrovství světa hokejistů do 18 let. | foto: IIHF

Drama s hořkým koncem. Češi vypadli na MS osmnáctek ve čtvrtfinále

• 353
Poprad (Od našeho zpravodaje) - Česká hokejová reprezentace do 18 let končí na mistrovství světa ve čtvrtfinále. V Popradu sice dokázal výběr kouče Václava Varadi zdánlivě nemožné a smazal čtyřbrankový náskok favorizovaných Finů, v prodloužení ale nakonec rozhodl Santeri Virtanen pohotovou dorážkou o prohře Česka 5:6.

Ač chrabrý boj o postup skončil hořce, Češi předvedli obrovskou bojovnost.

„Po dvacet minutách nám dali čtyři góly a my jsme jim za dalších čtyřicet mohli dát další čtyři. Věřili jsme tomu, začali jsme hrát tak, jak nám trenéři řekli před zápasem, začalo nám to padat a oni znervóznili. Jsem na náš tým strašně hrdý, že jsme vše tak odbojovali, na druhou stranu jsem hodně zklamaný z toho, jak to nakonec dopadlo,“ hodnotil český kapitán Martin Nečas.

Česko - Finsko 5:6p

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Už ve třetí minutě šli Finové do vedení, když Miro Heiskannen napřáhl na modré čáře a propálil Jakuba Škarka. Prakticky vzápětí se bránili Češi v oslabení, kritickou chvíli přežili bez obdržené branky.

Úvodní tlak Finů poté uťal gól Dalimila Mikysky, český obránce se od modré čáry trefil po Hrabíkově přihrávce přesně nad lapačku Ukka-Pekky Luukkonena. 1:1.

Vstřelená branka dodala Varaďovým svěřencům sebevědomí, vypracovali si několik dobrých příležitostí, jenže neproměnili jedinou. A tak přišel trest, trojnásobný.

Do konce první třetiny postupně skórovali Linus Nyman, Urho Vaakanainen a kapitán Finů Aarne Talvitie. Škarek se po této finské sauně odporoučel na střídačku a v čase 19:14 pustil mezi tři tyče Jiřího Pateru.

Čtyřbranková propast překonána

Zkraje druhé třetiny využili Finové už druhou přesilovku, při Kernově vyloučení vymetl Talvitie bližší růžek Paterovy branky pohotovou a mimořádně přesnou dorážkou. 1:5 z pohledu Varaďových chlapců.

Finští favorité poté zvolnili, Češi naopak ukázali zarputilost a rvali se o odvrácení debaklu. Gól naděje dal Filip Chytil, v 28. minutě využil přesilovou hru.

Semifinálové dvojice

(sobota 22. dubna v Popradu):

Finsko - Rusko
USA - Švédsko

Poté se prosadil po krásné individuální akci Marek Škvrně, Luukkonena pokořil bekhendovým blafákem. V čase 38:35 už to bylo jen o gól, Machala pálil v přesilovce po ledě neomylně k pravé tyči.

Třetí třetina nemohla začít pro české hokejisty příhodněji, hráli dvě přesilové hry za sebou, jenže Finové za stavu 5:4 zpevnili defenzívu a soustředili se na bránění náskoku.

Do ojedinělejších šancí se po nevyužitých přesilovkách dostali Filip Chytil s Davidem Kvasničkou. Luukkonen odolal.

Českou cestu za vyrovnáním pak v 53.. minutě zkomplikovalo zbytečné vyloučení. Finové přesilovou hru nevyužili, v ofenzívě dál působili bezkrevně. Přesto drželi postupový výsledek.

A to až do času 57:23, kdy Jan Hladoník našel před prázdnou brankou Filipa Zadinu a ten pohodlně neuklidil puk za finského gólmana.

Vítěz skupiny A pak mohl strhnout nerozhodné skóre 5:5 na svou stranu, v závěru základní hrací doby měl k dispozici přesilovku a při nepřehledné situaci puk poskakoval u české brankové čáry. Videorozhodčí měl jasno, gólu nebylo dosaženo.

Rozhodnutí v závěru prodloužení

V prodloužení měl nejprve velikou příležitost Martin Nečas, český kapitán ovšem trefil jen Luukkonenovu lapačku. Poté šikovnou tečí zahrozil Santeri Virtanen.

Finové poté předvedli obrovský tlak, Varaďa reagoval oddechovým časem a poté naopak přišel český nápor.

V čase 63:30 přikryl před Paterovým brankovištěm puk Ondřej Machala a Finové získali početní převahu. Následovalo další vyloučení a pokračovalo se ve třech proti třem.

Nečasova trojka si nakonec nepohlídala jednoho z Finů a volný puk na brankovišti za Pateru dorazil Virtanen. Obhájci loňského prvenství tak mají stále šanci svůj úspěch zopakovat.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let na Slovensku

Čtvrtfinále:

Finsko - ČR 6:5 v prodl. (4:1, 1:3, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:
3. Heiskanen (Vaakanainen, Vesalainen), 15. Nyman (Vesalainen), 19. Vaakanainen (Ikonen, Heiskanen), 20. Talvitie (Heiskanen, Ylonen), 26. Talvitie (Virtanen, Ylonen), 70. Virtanen (Heiskanen) - 8. D. Mikyska (Hrabík, J. Dvořák), 28. Chytil (F. Zadina, Safin), 32. Škvrně (Kondelík, D. Mikyska), 39. Machala (Nečas, Kvasnička), 58. F. Zadina (Hladoník, Hrabík). Rozhodčí: Kuljev (Rus.), Nikolic (Rak.) - Kupčus (Lot.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 1 194.

Sestava ČR: Škarek (20. Patera) - Mikyska, Kvasnička, Galvas, F. Král, Buchtela, Šalda, Bednář - M. Kaut, Nečas, Machala - Hladoník, Hrabík, F. Zadina - Kern, Chytil, Safin - J. Dvořák, Kondelík, Škvrně. Trenér: Václav Varaďa.

Kanada - Švédsko 3:7 (0:1, 2:3, 1:3)
22. Strome, 35. Entwistle, 55. Comtois - 34. a 45. Olofsson, 20. Zetterlund, 31. Bäck, 40. Hugg, 49. Brännström, 58. Lundeström.

Rusko - Slovensko 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
6. a 42. Čechovič, 69. Slepec - 31. Ružička, 35. Fafrák.

USA - Švýcarsko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
1. B. Tkachuk, 35. Farrance, 57. Norris, 58. Tortora - 24. Hischier, 31. Müller.