Před českým gólmanem Šimonem Hrubcem se ocitl Andreas Engqvist ze Švédska.

Před českým gólmanem Šimonem Hrubcem se ocitl Andreas Engqvist ze Švédska. | foto: AP

Hokejisté sehráli se Švédy dobrý zápas, ale v nájezdech nestačili

• 98
Ani ve druhém vystoupení na Karjala Cupu v Helsinkách se hokejová reprezentace neradovala z vítězství. Proti Švédsku však vybojovala aspoň bod za remízu 3:3 po 60 minutách. O ten druhý přišli Češi v samostatných nájezdech.

Pokud náhodou někdo přišel o první a třetí třetinu sobotního utkání se Švédskem, nemusel litovat. Góly totiž v poledním duelu padaly jen v prostřední části a v nájezdech. Výběr Tre Kronor vedl 2:0, Češi dokázali duel otočit na 3:2. Jenže hned nato dostali ještě před druhou pauzou branku a tento stav vydržel až do penalt.

V nich se neprosadili Smoleňák ani Svačina, naopak Petersson a Klasén suverénně proměnili. Reprezentační nováček Hrubec v české brance zlikvidoval pouze pokus Engqvista. Národní tým tak má na prvním turnaji sezony po dvou zápasech jen bod a v neděli od 11 hodin SEČ ho čeká poslední duel s Ruskem.

Vzhledem k vývoji zápasu i k obrazu hry musí být mladému výběru kouče Růžičky jeden bod ze zápasu se Švédy málo. Reprezentanti, kteří ve čtvrtek prohráli s Finy 1:2, začali velmi slibně. V první třetině nutili dobrým pohybem soupeře k chybám v rozehrávce a vytvářeli si šance, zatímco Seveřany téměř k ničemu nepouštěli.

Kouč Marts si vzal oddechový čas, aby srovnal defenzivu. Český brankář Hrubec poprvé zasahoval až v 9. minutě, po úvodním dějství byl poměr střel 11:4. Skóre však zůstalo bezbrankové.

Na začátku druhé třetiny tak přišel za promarněné šance trest a postaral se o něj útočník Ericsson. Nejdřív přesnou střelou využil přesilovku, pak zůstal na ledě a o 22 sekund později se mezi střelce zapsal podruhé.

Češi naštěstí rychle odpověděli, když se parádním švihem přes beka prosadil Filippi. Sám proti Nilssonovi poté neuspěl Radil, v 35. minutě ale již gólman Kazaně kapituloval podruhé. Tři sekundy před koncem přesilové hry jej od modré překonal Zámorský, který si tak v 26. utkání v reprezentaci připsal premiérovou trefu.

V hektickém závěru druhé třetiny nejprve v čase 39:23 dostal český tým do vedení kapitán Smoleňák, čtrnáct sekund před odchodem do kabin však vyrovnal Petersson.

Obě mužstva se snažila přidat čtvrtý gól, Hrubec i Nilsson byli pozorní, i když moc střel na ně nešlo. Zápas dospěl do prodloužení a navzdory několika šancím nakonec o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. V nich byli stejně jako ve čtvrtek proti Rusku úspěšnější Švédové a na Karjala Cupu už mají čtyři body.

Česko - Švédsko 3:4 po nájezdech

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 23. Filippi (T. Kubalík), 35. Zámorský (Svačina), 40. Smoleňák - 22. Ericsson (Hersley), 22. Ericsson (Paulsson), 40. Petersson (Klasen), rozhodující nájezd Klasen. Rozhodčí: Kaukokari, Rantala - Pesonen, Sormunen (všichni Fin.). Diváci: 2 994. Třetiny: 0:0, 3:3, 0:0 - 0:0.

Česko: Hrubec - Zámorský, Polášek, Mozík, M. Doudera, Vitásek, Krejčík, Pláněk, Kempný - Pohl, Roman, Svačina - Valský, T. Zohorna, Holík - Radil, Birner, Smoleňák - T. Kubalík, Filippi, Simon. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Nilsson - Hersley, Fransson, Burström, Rahimi, Lundgren, Urbom, Andersén - Thuresson, Lundqvist, Danielsson - Petersson, Wandell, Klasen - Brithén, Engqvist, Riddervall - Paulsson, Ericsson, Janmark-Nylén - Ullström, Axelsson. Trenér: Pär Marts.