Junioři na Kanaďany nestačili

• 39
Halifax - Příliš těžkým soupeřem se ukázal být pro české mladíky kanadský výběr. Na šampionátu hokejistů do 20 let podlehla reprezentace domácím favoritům 0:4 a připsala si tak po úspěšném vstupu první neúspěch na turnaji. Kanaďané předčili Holíkův výběr v útočné fázi, byli podstatně aktivnější a své šance dokázali využít. Ve skupině B narazí český tým ještě na Finy a Švédy. Ve skupině A si Spojené státy poradily se Švýcarskem 3:1.Ostatní zápasy najdete ZDE

Domácí začali zápas lépe. Před nabitými ochozy si dokázali vynutit tlak, gólman Martin Falter se musel pořádně ohánět, aby pokryl střelecké pokusy protivníka. Čisté konto ovšem do přestávky neudržel. Minutu a půl před koncem úvodní dvacetiminutovky  se trefil Scottie Upshall a postaral se o první neúspěch na vrub defenzivy českého mužstva.

Druhá třetina žádnou zásadní změnu nepřinesla. Kanaďané dále pokračovali ve svém tlaku. Jejich vůle přinesla dvojnásobnou odměnu. Góly Tootooa a Wellwooda jim daly postačující náskok. Proti kvalitě na straně soupeře bylo smazání tříbrankového manka úkolem nad síly českých mladíků. Ti naopak ještě jednou inkasovali.

"Stala se chyba v tom, že se Krajíček nechal zbytečně vyloučit, a byli jsme za to potrestáni gólem. Přitom prvních deset minut jsme hráli výborně, pak nás trochu potápěl sudí, ale s tím se musíme vyrovnat. Když pak ve vyrovnaném zápase prohráváte o dva góly, těžko se s tím něco dělá," vrátil se k rozhodujícím momentům trenér Jaroslav Holík. Podle něj důrazná hra zámořského celku hráče nepřekvapila, protože je vždycky taková, takže si za ztrátu bodů mohou sami.

Po nedělním dni volna čeká české juniory do konce roku 2002 dvojice utkání, opět v rozmezí osmnácti hodin, v nichž jim budou soupeři Finsko a Švédsko. Alespoň jedna výhra povede k postupu do čtvrtfinále. "Rozhodně se po prohře s Kanadou nesesypeme a pro zápas s Finskem se poučíme," prohlásil brankář Martin Falter.
"Musíme hlavně hrát disciplinovaněji," doplnil jej Holík, který nedělal z porážky tragédii.

"Jedeme dál," nedal se kouč zviklat ve své víře v tým. "Jde jen o jednu porážku a když dvakrát vyhrajeme, můžeme být klidně ve skupině ještě i první," pokračoval už ve výhledu na dvojici zbývajících utkání ve skupině.

Kanada - Česko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky
: 19. Upshall (Wellwood, Colaiacovo), 25. Tootoo (McClement), 33. Wellwood (Upshall), 48. Parenteau (White, Laich). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1.
Sestava ČR: Falter - Punčochář, Krajíček, Turoň, Toms, Holub, Chmelíř, Svoboda, Kolda - Novotný, Hudler, Michálek - Fleichmann, Tatíček, Klepiš - Novák, Vondráček, Domin - Micka, Dvořák, Koreis.
Trenéři: Jaroslav Holík, Jiří Kalous.