Hokejisté si počkali a náhle udeřili

M o s k v a, P r a h a (od našeho zvláštního zpravodaje) - Česká chytrost opřená o dokonalý výkon gólmana Čechmánka donesla hokejový národní tým k triumfu nad Švédy v prvním střetnutí na Baltika Cupu v Moskvě. Reprezentanti se špetkou štěstí odolali razantnímu nástupu soupeře, po dvou rychlých kontrech skórovali a zase o něco vyzdobili vzájemnou bilanci. V posledních pěti zápasech neprohráli a dostali jen čtyři góly.

"Začali jsme dobře, neproměnili šance a později se přes výbornou obranu k ničemu nedostali," komentoval Hardy Nilsson, trenér poražených. Do ztichlé a poloprázdné haly vkročili hokejisté stydlivě. "Počkali jsme si, co s námi udělají," vysvětloval centr Roman Šimíček. Přes agresivní švédskou defenzivu se ztuha prodírali k zakončení, problémy měli s nečekaně ostrým forčekinkem, v tvrdých soubojích ztráceli puk.

"Překvapili nás," uznal zadák Jiří Vykoukal. "Vytáhli na nás křídla, šli do nás naplno. Takhle obvykle nehrají." Činil se brankář Roman Čechmánek, který působil jistě a koncentrovaně. "Po první třetině Švédové mohli klidně vést 3:0," potvrdil Vykoukal.

Na první přesilovku poslal kouč Ivan Hlinka kombinovanou řadu Ujčík, Reichel, Patera, ale za dvacet vteřin ji stáhl a následně točil běžné útoky.

Po pauze kolektiv zřetelně ožil. "Řekli jsme si, že nejde pořád čekat," poznamenal Roman Šimíček. Protivník na špatném ledě občas zkratoval při zakládání akcí. Několikrát v nepravý čas vystřídal, což před polovinou střetnutí ztrestala druhá formace. Ujčík unikl po pravém křídle, prudce zasekl, předložil kotouč Paterovi, ten v jasné pozici ještě přiklepl najíždějícímu Vlasákovi, který z hranice brankoviště posunul puk k tyči.

Klíčový okamžik číslo dvě se málem nevměstnal do druhé třetiny. Čechmánek ve 40. minutě zblokoval Molinovu střelu, vpřed vyrazil Šimíček, přenechal puk Pletkovi, pálícímu od modré, a statečně se prodral mezi beky k šťastné dorážce. "Nemyslím, že by teď Švédsko bylo v krizi," řekl střelec druhé branky. "My jsme prostě hráli dobře a vyhráli." Sólové nájezdy promarnili ještě Špaňhel s Kořínkem.

Druhou partii turnaje proti Finům, s nimiž se na stadionu v Lužnikách tísní na jedné chodbě, začne mužstvo dnes ve 13.00, přímý přenos vysílá ČT 2. Chytat by měl místo Čechmánka tentokrát Salfický.

Podívejte se, jak jsme utkání sledovali v on-line reportáži:

Česko - Švédsko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Tento zápas jsme sledovali minutu po minutě zde.

Výsledek:
Česká republika - Švédsko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Vlasák (Patera, Ujčík), 40. Šimíček (Pletka). Rozhodčí: Karabanov - Zajcev, Birjukov (všichni Rus.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1700.
Zásahy brankářů: 32:17

Sestavy:
ČR: Čechmánek - Vykoukal, Kučera, Sýkora, Srdínko, Štěpánek, Zábranský, Píša, Benýšek - J. Hlinka, Reichel, Výborný - Ujčík, Patera, Moravec - Pletka, Šimíček, Vlasák - Špaňhel, Kořínek, Čajánek.
Trenéři Ivan Hlinka, Josef Augusta a Vladimír Martinec.

Švédsko: Rönnquist - Franzén, D. Tjärnqvist, Nord, Andersson, Magnus Johansson, Wallin - Sundblad, Molin, J. Larsson - M. Tjärnqvist, Jonas Esbjörs, Mikael Johansson - Bemström, Rudslätt, Ekelund - Ahlström, Gahn, Huselius.
Trenéři: Hardy Nilsson a Ulf Weinstock.