Česko - Rusko: smutný gólman Marek Schwarz, Rusové se radují z gólu. | foto: AP

Hokejisté prohráli i zápas s Ruskem a na Karjala Cupu končí poslední

• 81
Špatné střídání v prodloužení rozhodlo o tom, že i třetí zápas na Karjala Cupu čeští hokejisté prohráli. Po porážkách se Švédskem a Finskem se sice národní tým rozloučil s turnajem v Helsinkách kvalitním výkonem proti Rusku. Kvůli vlastním chybám však reprezentanti dobře rozehraný zápas ztratili a nakonec v oslabení inkasovali rozhodující gól.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky vstoupili do zápasu proti silné sborné velmi aktivně a po první třetině vedli díky spolupráci Bulise a Brendla 2:0.

"Na rozbruslení jsme měli těžké nohy, cítili jsme únavu a trochu jsme z toho měli před zápasem strach. Ale vstoupili jsme do utkání dobře, o to větší škoda je, že jsme vedení neudrželi," řekl Tomáš Rolinek pro Českou televizi.

Ve druhé třetině totiž Rusové ožili a reprezentanti jim chybami v rozehrávce umožnili vyrovnat. "První dva góly jsme jim darovali. Měli jsme puk na holi v obranném pásmu, dalo se to řešit jinak," litoval Růžičkův asistent Josef Jandač. "Kdybychom se vyvarovali těchhle hloupostí, mohli jsme zápas vyhrát."

Českému týmu se nakonec stal osudným vysoký počet vyloučených. Devátý menší trest proměnil v třetí gól Zaripov, jenž chytře, ale zároveň z českého pohledu lacině, překonal Schwarze střelou z úhlu.

Velkou šanci vyrovnat měl v 55. minutě Hudler z trestného střílení, nařízeného za faul na Červenku. Útočník moskevského Dynama ale svůj nájezd zakončil nepřesnou střelou.

Hudlerův nezdar však hokejisty mrzel jen krátce. O necelé dvě minuty později totiž vyrovnal v přesilové hře Bednář, jenž si tak připsal čtvrtý gól při třetím startu na turnaji.

Rusové mohli o své výhře rozhodnout v další přesilové hře na přelomu normální hrací doby a prodloužení, Češi se však ubránili. Další oslabení v nastaveném čase za špatné střídání už ovšem rozhodlo, druhý bod sborné vystřelil Morozov.

Česko, které vyhrálo úvodní podnik seriálu Euro Hockey Tour v Karlových Varech, tak na turnaji Karjala končí naopak poslední s jediným bodem.

Utkání jsme sledovali on-line

Branky a nahrávky: 6. Bulis (Brendl), 9. Brendl (Bulis), 56. Bednář (Červenka, Kutlák) - 26. Saprykin (Proškin, Sušinskij), 34. Mozjakin (Kalinin), 48. Zaripov (I. Nikulin), 63. Morozov (Nikulin). Rozhodčí: Laaksonen, Levonen - Orelma, Suominen (všichni Fin.). Vyloučení: 11:6, navíc Melichar - A. Radulov oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 4201. Třetiny: 2:0, 0:2, 1:1 - 0:1.

Česko: Schwarz - Rachůnek, Melichar, Němec, Blaťák, Kutlák, Krstev, Mojžíš - Kůrka, Hudler, Rolinek - Bednář, Červenka, Hubáček - Kumstát, Vašíček, Lukeš - Brendl, Novotný, Bulis - Kvapil. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Rusko: Košečkin - I. Nikulin, Kornějev, Galimov, Proškin, Guskov, Višněvskij, Aťjušov, Kalinin - Morozov, Tereščenko, Zaripov - A. Radulov, Zinovjev, Saprykin - Sušinskij, Kurjanov, Mozjakin - Perežogin, Sčastlivyj, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.