Hokejisté Finska porazili na závěr Karjala Cupu Švédsko 3:2

H e l s i n k y - Potřetí v historii Karjala Cupu se radovali z celkového prvenství hokejisté domácího Finska, kteří v závěrečném utkání zvítězili nad severským rivalem ze Švédska 3:2 a turnajem prošli bez ztráty bodu. Díky tomuto faktu se Finové ujali i vedení v průběžném pořadí série Euro Hockey Tour, jíž po zářijovém Poháru České pojišťovny ve Zlíně vévodili čeští hokejisté. Finové, kteří už vyhráli Karjala Cup v roce 1996 a loni, převzali vítěznou prémii 50.000 dolarů.
Domácí byli v tradičním severském derby, které však už nemohlo na postavení obou týmů v tabulce nic změnit, vysokým favoritem a před vyprodaným hledištěm Hartwall Areny v Helsinkách svoji roli od začátku potvrzovali. Krátce po začátku korunoval nápor úvodním gólem Saarela, a přestože soupeř ještě v první třetině vyrovnal zásluhou Wernbloma, nejlepšího střelce Euro Hockey Tour, finský tým nebyl k zastavení. Jen půl minuty po Wernblomově zásahu znovu dostal "Suomi" do vedení Pärssinen a dvacet sekund před vypršením prostřední části hry přidal třetí úspěch obránce Kakko. Švédové už v závěrečné třetině jen snížili skóre.
Poslední třetina se protáhla o čtvrt hodiny poté, co obránce Karalahti narazil soupeře na hrazení s takovou vervou, že se roztříštila jedna plexisklová tabule.

Finsko - Švédsko 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Saarela (Sihvonen), 15. Pärssinen (Kapanen, Hentunen), 40. Kakko (Riihijärvi) - 14. Wernblom (Johnson, Wallin), 46. Ekelund (Nordström, Pahlsson). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Hirvi, Aberg (oba Fin.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 13.500.

Sestavy:

Finsko: Sulander - Strömberg, Niemi, Nummelin, Kakko, Karalahti, Kiprusoff, Koivisto, Järventie - Saarela, Sihvonen, Lehterä - Virta, Saarikoski, Riihijärvi - Tarvainen, Miettinen, Hautamaa - Hentunen, Kapanen, Pärssinen. Trenéři: Hannu Aravirta a Esko Nokelainen.
Švédsko: Holmqvist (41. Eriksson) - Franzén, Gustafsson, M. Johansson, T. Johansson, Nord, Wallin, Artursson - Wernblom, Johnson, Huselius - Molin, Kyrö, Hellkvist - Lindquist, Falk, Mattsson (41. Tjärnqvist) - Ekelund, Pahlsson, Nordström. Trenéři: Sune Bergman a Roger Melin.

All star turnaje Karjala:

Brankář: Vesa Toskala - pravý obránce: Jere Karalahti (oba Fin.), levý obránce: František Kučera (ČR) - pravé křídlo: Magnus Wernblom (Švéd.), centr: Jiří Dopita (ČR), levé křídlo: Alexander Charitonov (Rus.).