Finové zdolali tým Ruska a kráčí k vítězství v turnaji

E s p o o - V prvním utkání sobotního programu Karjala Cupu porazili v Espoo hokejisté Finska tým Ruska 2:1 a s plným bodovým ziskem míří za obhajobou loňského prvenství. Současně se probojovali na první místo průběžného pořadí Euro Hockey Tour, na němž vystřídali české mužstvo. Ve druhém dnešním zápasu změří od 17:30 síly reprezentanti České republiky a Švédska. Pokud Seveřané nezvítězí, stanou se hráči Finska bez ohledu na výsledky nedělních zápasů potřetí v historii vítězi turnaje.
Rusové měli lepší nástup, ale v koncovce byli bezzubí. Finský gólman Toskala chytil Dacjukovi sólový nájezd a vzápětí ruští hokejisté promarnili i minutu a půl trvající přesilovou hru pěti proti třem, při níž Toskala čaroval při Karpovově dorážce.

Domácí se podobně jako ve čtvrtek proti českému týmu rozjížděli pozvolna, nicméně od poloviny prostřední třetiny zesílili tlak a převzali vývoj utkání do svých rukou. Miettinen a Saarela ještě šance nezužitkovali, pak však využil Sihvonen vyloučení Filimonova a dostal celek "Suomi" do vedení.

V závěrečné dvacetiminutovce zpečetil výhru finského týmu po vydařené individuální akci Riihijärvi. Čestný úspěch poražených zaznamenal až 34 sekund před koncem Bec, ale k vyrovnání už Rusům nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře.

Výsledek:
Finsko - Rusko 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 36. Sihvonen (Karalahti), 51. Riihijärvi - 60. Bec. Rozhodčí: Šindler (ČR) - Aarvala, Bruun (oba Fin.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 6712.
Sestavy:
Finsko: Toskala - Strömberg, Niemi, Nummelin, Kakko, Karalahti, Kiprusoff, Koivisto, Järventie - Saarela, Sihvonen, Lehterä - Virta, Saarikoski, Riihijärvi - Tarvainen, Miettinen, Hautamaa - Hentunen, Kapanen, Pärssinen. Trenéři: Hannu Aravirta a Esko Nokelainen.
Rusko: Podomackij - Chavanov, Markov, Těrtyšnyj, Krasotkin, Filimonov, Šargorodskij, Bykov, Ždan - Kuvaldin, Prokopjev, Charitonov - Karpov, Bec, Gusmanov - Sušinskij, Dacjuk, D. Afinogenov - Vlasenkov, Archipov, Dobryškin. Trenér: Alexander Jakušev.