Česko - Rusko: Radulov před Kopřivou | foto:  , Reuters

Čeští hokejisté prohráli i s Ruskem a jsou poslední. Na turnaji i v EHT

• 183
Ani na třetí pokus čeští hokejisté na Švédských hrách neuspěli. V posledním zápase turnaje prohráli 3:6 s Ruskem a skončili poslední. Stejná pozice jim patří i v průběžném pořadí Euro Hockey Tour.

Turnaj nám otevřel oči, přiznal reprezentační kouč Růžička

Oproti sobotnímu utkání proti Švédsku nahradil Mensatora v české brance Kopřiva, zachovány zůstaly jen první dvě formace. Třetí útok se vrátil ke složení z čtvrtečního duelu s Finskem Kůrka, Čermák, Čajánek a ve čtvrtém vytvořili ofenzivní trio Bednář, Kumstát a Netík. Role třináctého útočníka připadla Skuhravému. Do hry poslal trenér Vladimír Růžička jen sedm beků bez Skrbka.

ON-LINE

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Hned v úvodu se potvrdilo, že český tým na turnaji totálně propadá v oslabení. Už po 99 vteřinách šel pykat za držení hole Marek a Rusové rychle získali vedení. Rybin nastřelil z levé strany před brankoviště puk a ten se nešťastně odrazil od Kutlákovy brusle za Kopřivova záda. Na druhé straně měl možnost po Bednářově přihrávce Kumstát. Před Kopřivu se zase natlačil Rybin, ale bekhendem mířil vysoko.

Aktivní Rybin si v dalším střídání vynutil atak Čermáka, který putoval na dvě plus dvě minuty na trestnou lavici za vysokou hůl, a Rusové zvýšili. Michnovovu přihrávku tečoval před Kopřivou nekrytý Ščastlivyj. Pak ještě v pokračující výhodě minul Radulov.

Češi se dokázali rychle otřepat a využili hned svou první přesilovku, když při Žitnikově trestu skončila za Barulinovými zády Němcova tečovaná střela od modré čáry. Karlovarský bek si v šestém reprezentačním startu připsal premiérovou trefu.

Česko - Rusko: ruská gólová radostV 11. minutě se po střele soupeře svezl Kopřivovi puk kuriózně po zádech, ale kladenský gólman jej stihl zachytit před brankovou čárou. Vzápětí Češi vyrovnali, když při signalizovaném vyloučení ještě ruského gólmana Irgl nepřekonal, Marek z dorážky už ano. Kotouč vyletěl z brány tak rychle, že si sudí ještě ověřili situaci u videorozhodčího.

Vrátit Rusku vedení mohl Radulov, ale v sólu na Kopřivu nevyzrál. Z protiútoku nepřekonal Barulina unikající Irgl a v 18. minutě pomohla sborné po Rachůnkově střele tyč. Na úvod druhého dějství sice Růžičkův výběr odolal při Kůrkově vyloučení, ale v 24. minutě prostřelil z levé strany z těžkého úhlu špatně postaveného Kopřivu Saprykin a sborná opět vedla.

Češi reagovali zvýšením střelecké aktivity, ale zakončení se jim dlouho nedařilo, nejnebezpečnější byla Kůrkova teč Němcovy střely. V 33. minutě už bylo vyrovnáno, když za 12 vteřin Češi využili přesilovku po faulu Višněvského. Vrbata překvapil Barulina, když povyjel zpoza branky a našel místo u pravé tyče.

Česko - Rusko: Kumstát v souboji za ruskou brankouČeský tým byl při chuti. Po Irglově střele kryl ruský brankář Markovu dorážku, při Barinkově pokusu mu pomohla tyč a při Žitnikově vyloučení neskončila gólem ani Markova kombinace s Irglem. Hlinka pak v poslední minutě přestřelil a Nedorost také před Barulinem neuspěl. A tak třetinu, v které přestříleli soupeře v poměru 17:7, nakonec Češi prohráli. Pěrežogin zakončil devět vteřin před pauzou průnik po levé straně přesnou střelou nad Kopřivovu lapačku.

Česká aktivita byla rázem pryč. Navíc putoval na trestnou lavici Krstev a Rusové další šancí na zvýšení nepohrdli. Radulovovo nahození skončilo za brankovou čárou po odrazu od Saprykinovy brusle a sudí gól po poradě s videem uznali.

Další šanci nabídli zaskočení Češi Radulovovi při vlastní přesilovce a při Čajánkově trestu olízla Kuljašova střela tyč. Na 6:3 upravili Rusové v 53.

minutě, kdy Michnov sebral ve středním pásmu puk Kumstátovi a protlačil se až do úspěšného zakončení. Zkorigovat výsledek nepomohla Růžičkovu týmu ani dvouminutová přesilovka pěti proti třem.

česko - rusko 3:6

Branky a nahrávky: 11. Němec (Rachůnek, R. Vrbata), 12. Marek (Irgl), 33. R. Vrbata (J. Hlinka, Bednář) - 3. Rybin (Gončarov), 7. Ščastlivyj (Michnov), 24. Saprykin (Višněvskij), 40. Pěrežogin (Rybin, Taratuchin), 45. Saprykin (Radulov), 53. Michnov (Ščastlivyj). Rozhodčí: T. Andersson, Lärking - Ahlström, Winge (všichni Švéd.). Vyloučení: 8:11. Využití: 2:3. Diváci: 2000. Třetiny: 2:2, 1:2, 0:2.

Česko: Kopřiva - Rachůnek, Čáslava, Platil, Barinka, Kutlák, Krstev, Němec - R. Vrbata, J. Hlinka, V. Nedorost - Irgl, Marek, Rolinek - Kůrka, Čermák, Čajánek - Bednář, Kumstát, Netík. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Rusko: Barulin - Guskov, Žitnik, Kuljaš, Višněvskij, I. Nikulin, Gončarov, Jemelin, Kondratěv - Suglobov, Ščastlivyj, Michnov - Radulov, Baďjukov, Saprykin - Pěrežogin, Taratuchin, Rybin - Kvaša, Něprjajev, Afanasenkov. Trenéři: Vjačeslav Bykov a Igor Zacharkin.