Čeští hokejisté do 20 let postoupili do čtvrtfinále MS

S k e l l e f t e a - Ve třetím utkání na světovém šampionátu hráčů do 20 let remizovali čeští reprezentanti s obhájci stříbrných medailí z Kanady 1:1, udrželi si vedení v tabulce skupiny A a zajistili si postup do novoročního čtvrtfinále.

Papírový favorit vyrukoval od první minuty s tvrdou hrou, hned po několika sekundách utržil Jaroslav Svoboda ránu holí do obličeje a v dalším průběhu utkání nastupoval jen se
sebezapřením.

Přes nástup Kanaďanů si lepší šance vypracoval český tým - ve 3. minutě musel gólman Ouellet likvidovat možnost Havláta a o čtyři minuty později jej zachránila jen tyč po střele Krafta. Do vedení však šel soupeř, který ve 13. minutě zužitkoval
přečíslení a Reid donutil Šmída kapitulovat. Jen minutu předtím český gólman bravurně zlikvidoval Bellovu dorážku. Kanaďané dopláceli na nečistou hru častým vylučováním, český tým však i přes nesmírnou bojovnost nedokázal místy výraznou převahu proměnit v góly.

Až tři minuty po první přestávce se podařilo ujet Vašíčkovi s Havlátem a druhý jmenovaný úspěšně doklepl Ouelletem vyražený kotouč do sítě. Trestnou lavici v těchto fázích hry zahřívali častěji čeští hokejisté, zdárně však přestáli tři oslabení za sebou a ve 29. minutě mohl dokonce Sivek získat vedení, ale Ouellet jeho střelu zneškodnil. Čechům se vyplácela důsledná obrana středního pásma, v němž si Kanaďané nevěděli rady při rozehrávce a neúspěšné snažení kompenzovali místy až brutální hrou. Na to doplatil Sivek, kterému po jednom z úderů do obličeje musela být sešita tržná rána, tvrdý zákrok pocítil v úvodu závěrečné třetiny také Kristek.

Nařízené tresty ale nedokázal český tým zužitkovat a naopak závěr patřil znovu zámořskému týmu. Hrou na hranici obětavosti však už svěřenci Jaroslava Holíka soupeře do vyložené šance nepustili a získali důležitý bod.

Výsledek - skupina A:
Česká republika - Kanada 1:1 (0:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Havlát (Vašíček) - 13. Reid (Heatley). Rozhodčí: Lärking - Lutchke (oba Švéd.), Makarov (Rus.). Vyloučení: 7:10, navíc Bouck (Kan.) 10 min. Bez využití. Diváci: 997.

ČR: Šmíd - P. Svoboda, Hájek, Kutlák, David, Jindra, Krstev - J. Svoboda, Vašíček, Havlát - Kristek, Kraft, Sivek - Horna, Nedorost, Irgl - Sochor.
Kanada: Ouellet - Biron, Kinch, Jackman, Rossiter, Rullier, McCarthy, Bowmeester - Lundmark, Reid, Heatley - Nielsen, Malhorta, Bouck - Ryder, Ribeiro, Chouinark - Bell, Richards, Pettinger.

Zde najdete podrobnosti o MSJ ve Švédsku

Ladislav Harabín (vpravo) ze Slovenska bojuje o puk s Danielem Cavanaughem z USA během úterního zápasu na MS hráčů do dvaceti let ve švédské Skelleftea. Slovensko podlehlo USA 0:1.

Témata: Jaroslav Holík