Českým juniorům úvod šampionátu vyšel

M o s k v a - Čeští hokejisté do dvaceti let zvítězili ve svém úvodním utkání na juniorském mistrovství světa v Moskvě nad Švédskem 2:1. O branky obhájců zlatých medailí se postaraly posily ze zámoří, Zdeněk Blatný a Martin Erat. Týmy Spojených států a Kanady vstoupily do turnaje jasnými výhrami. Američané porazili ve skupině A Kazachstán 9:1 a Kanada si bez problémů poradila v B - skupině s dalším zástupcem bývalého Sovětského svazu, Běloruskem 9:0. Kanadský brankář Maxim Ouellet, jenž na začátku sezóny NHL prohrál s Romanem Čechmánkem souboj o post týmové dvojky ve Philadelphii, jako první na mistrovství udržel čisté konto.

Svěřenci trenérů Jaroslava Holíka a Pavla Hynka byli od úvodní buly aktivnější. Už v první minutě se do nebezpečné situace prosadil útok vedený kapitánem Sivkem, ale přečíslení tří na jednoho nevyužil. Dokonce v oslabení měl blízko k brance Erat, ale další dobrou akci také nevyužil.

Zámořské posily v českém dresu se činily a připomněl se i Vrbata, s jehož nedotaženým blafákem po samostatném nájezdu si brankář Lundqvist poradil.

Obdobný průběh měla i druhá část, Nedorostovu střelu však zastavila tyč. Český tým si dál vytvářel šance, ale nedokázal je proměnit.

Když se zdálo, že i ve druhé dvacetiminutovce branka nepadne, prosadil se vteřinu před sirénou Blatný, jenž pohotově dorazil Kleslovu střelu a využil přesilovou hru.

Nepříznivý vývoj přinutil Švédy přidat. Svou výbornou střeleckou bilanci ze zámořské juniorské soutěže mohl potvrdit Brendl, jenž se do šance dostal dokonce v oslabení ve 43. minutě. Stejně jako o pět minut později ale neuspěl a přišel trest.

Po chybě obrany ujel Wennerberg, který našel Melina, na jehož prudkou střelu bez přípravy nestihl Duba ani zareagovat. Nerozhodný stav ale trval pouze 62 vteřin, než Erat po výborné individuální akci zajistil českému týmu důležitou výhru.

V závěru utkání čeští hokejisté přestáli bez úhony půlminutovou hru v oslabení.

Spokojen s výhrou a úspěšným vstupem do turnaje byl trenér Jaroslav Holík. "Hráli jsme podobný hokej jako na předešlém mistrovství světa. Dobře jsme bránili a bylo nám jasné, že mnoho branek v zápase se Švédskem nepadne.

Přesto jsme si vytvořili dost šancí, ale nedařilo se nám je proměňovat, což byl i důsledek určité nervozity. Zápas na mistrovství světa je něco jiného než příprava," podotkl Holík. Ocenil zejména Eratovu rychlou odpověď na vyrovnávací švédský gól.

Nejlepším českým hráčem byl vyhlášen brankář Tomáš Duba, který inkasoval pouze jednou. "Všichni, včetně mě, byli nervózní. Kluci mi ale pomohli," uvedl gólman pražské Sparty.

První branku vstřelil Zdeněk Blatný, jenž pohotově dorazil za Lundqvistova záda
Kleslovu střelu. "Prohodili jsme si s Vaškem Nedorostem pozice na buly, podařilo se mi vyhrát vhazování pro Kleslu a poté, co brankář jeho střelu vyrazil, mi vyšla dorážka," popsal svůj zásah útočník.

Rozhodující gól vstřelil v 57. minutě Martin Erat, který po 62 vteřinách odpověděl na soupeřovo vyrovnání. "Byla to akce celé pětky, natlačili jsme se do útočného pásma, vzal jsem si puk, objel branku a prostřelil brankáře, i když rozhodčí již signalizoval vyloučení Švéda," uvedl Erat.

Druhým soupeřem českého týmu bude ve středu od 13 hodin Kazachstán, který dnes prohrál vysoko 1:9 s USA: "Bude to úplně jiný zápas než proti Švédsku, rozdíl mezi kvalitou obou týmů by se měl ukázat. Každý zápas je ale jiný," mínil Holík.

V posledním dnešním zápase na juniorském mistrovství světa v Moskvě remizovala domácí sborná se Švýcarskem 3:3. Rusové sice vedli po první třetině 2:0, ale Švýcaři poté otočili vývoj zápasu a Thomas Nussli jim v 50. minutě zajistil vedení. O tři minuty později ale Denis Grebeškov využil přesilovou hru a rozhodl o dělbě bodů.

Skupina A
Česká republika - Švédsko 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
40. Blatný (Klesla), 57. Erat (Sivek) - 55. Melin (Wennerberg).
Rozhodčí: Smith (USA) - Šeljanin, Makarov (oba Rus.). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0.

Sestavy
Česká republika:
Duba - Ustrnul, Klesla, Čutta, Nosek, Pojkar, Výtisk, Chotěborský, Grof - Brendl, V. Nedorost, Blatný - Vlček, Plekanec, Vrbata - Tomica, Sivek, Erat - Moskal, Havel, Rachůnek.

Švédsko: Lundqvist - Johansson, Lennartsson, Josefsson, Ljungkvist, Holmqvist, Hedlund, M. Samuelsson - Tolsa, Nordqvist, Andersson - Melin, Wennerberg, Eriksson - Widing, Backer, Sjöström - F. Sundin, Reineck, Mansson.

USA - Kazachstán 9:1 (5:0, 1:0, 3:1)
4., 24. a 57. Nowak, 5., 18. a 54. Taffe, 6. a 42. Disalvatore, 17. Vernarsky - 44. Jurjev. Rozhodčí: Pakaslahti - Hamalainen, Ronn (všichni Fin.). Vyloučení: 6:9. Využití: 4:0.

Skupina B
Kanada - Bělorusko 9:0 (5:0, 1:0, 3:0)
6. a 15. Heatley, 1. Cammaller, 10. Cammalleri, 20. Spezza, 33. Torres, 44. Reid, 47. Zigomanis. Rozhodčí: Homola - Blümel, Mašík (všichni ČR). Vyloučení: 13:8. Využití: 3:0. Diváci: 800.

Švýcarsko - Rusko 3:3 (0:2, 1:0, 2:1)
39. Helfenstein, 41. Sutter, 50. Nussli - 9. Vorobjev, 10. Kovalčuk, 53. Grebeškov. Rozhodčí: Hansen (Nor.) - Lindgren, Redding (oba Švéd.). Vyloučení: 5:5, navíc Camichel, Stephan (oba Švýc.) 10 min. Využití: 1:1.

Český reprezentant David Nosek (vpravo) bojuje o puk se Švédem Danielem Josefsonem v utkání na světovém šampionátu dvacetiletých hráčů v Moskvě.