Kanada - USA; Joe Thornton

Kanada - USA; Joe Thornton - Kanadský hokejista Joe Thornton (97) slaví gól v americké brance. | foto: Reuters

Zlatá Kanada oblékla zlaté dresy

• 5
Montreal - Je to trefná úprava garderoby. Kanada, která vyhrála zlatou medaili na posledních třech velkých mezinárodních turnajích, oblékla pro úvodní zápas Světového poháru sadu dresů, jíž dominuje také zlatá. A zdání světové jedničky si v prvním utkání nepokazila, v odvětě za finále Světového poháru 96 porazila USA 2:1.

Proč Kanaďané nechali v šatníku své obvyklé červenobílé dresy?

Protože chtěli připomenout tým Winnipeg Falcons, který reprezentoval kolébku hokeje na prvním olympijském hokejovém turnaji v Antverpách v roce 1920, kde taky vyhrála zlato.

A spojení tradice s moderní dobou jim vyšlo.

Kanaďané se vrhli na svého soupeře už od začátku a drželi v první třetině střeleckou převahu 19:6. Vytěžili z ní ale jen jeden gól. V 17. minutě při přesilové hře rozehrál Mario Lemieux zpoza soupeřovy branky, Joe Thornton a Martin St.Louis si vyměnili puk , načež druhý jmenovaný prsotřelil brankáře Roberta Escheho z pravého kruhu.

Ve 24. minutě přidal druhý gól Kanady Joe Sakic poté, co se jeho blesková střela v další přesilovce odrazila od brusle Chrise Druryho. Tenhle moment zakřiknuté američany probral.

"Řekli jsme si, že když nás tlačí bota, musíme s tím něco udělat," řekl americký kouč Ron Wilson.

Tým USA tak začal daleko více napadat, tlačil se do branky a obtěžoval brankáře Martina Brodeura. Ve 31. minutě z toho vytěžil gól na 1:2, když Bill Guerin překvapil Brodeura prudkou střelou z pravého křídla.

Americký pohyb na hranici brankoviště Kanady přinášel mnoho rozmíšek a strkanic. Ve 38. minutě se neudržel kapitán Mario Lemieux a pustil se do křížku s útočníkem Stevem Konowalchukem, který doloval pod Brodeurem odražený puk. Za krátkou rvačku dostali oba hráči dvě minuty.

"Pustil se do našeho brankáře už poněkolikáté a já byl tomu nejblíže," řekl Lemieux.  "Tak jsem prostě udělal, co bylo mojí povinností."

Kanaďané ve třetí třetině uklidnili hru a těsný výsledek uhlídali. Jejich dalším soupeřem bude už dnes v noci výběr Slovenska, Američany čeká v noci ze čtvrtka na pátek celek Ruska.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.