Filip Chytil (72) z New York Rangers se prosadil v prvním kole play off, slaví...

Filip Chytil (72) z New York Rangers se prosadil v prvním kole play off, slaví s ním Frank Vatrano. | foto: AP

Chytil dal rozdílový gól Rangers, Florida a Calgary jsou blíž postupu

• 20
Hokejový útočník Filip Chytil vstřelil rozdílový gól Rangers u výhry 5:3 nad Pittsburghem. New York se tak udržel ve hře, když snížil stav série prvního kola play off NHL na 2:3 na zápasy. Stejného vedení v sérii se pak ujaly celky Floridy po úspěchu 5:3 nad Washingtonem a Calgary díky výhře 3:1 nad Dallasem.

Rangers po dvou sedmigólových propadácích (4:7 a 2:7) ztráceli s Pittsburghem již 1:3 na zápasy a ve středeční partii s pořadovým číslem pět tak již čelili případnému vyřazení. To ale po výhře 5:3 odmítli a první hvězdou byl zvolen český útočník New Yorku Filip Chytil (12:37, 1+0, +/-: 0, 2 střely).

Svým prvním gólem letošního play off utkání v 43. minutě zlomil na stranu Rangers poté, co v přesilové hře zpracoval puk na pravém kruhu a střelou švihem nedal brankáři Louisi Domingueovi šanci - 4:3. Obránce Ryan Lindgren pak ještě v samém závěru výsledek pojistil do prázdné klece.

Jednou z klíčových situací utkání bylo zranění kapitána Penguins Sidneyho Crosbyho ze druhé třetiny. Po tvrdém bodyčeku od obránce Jacoba Trouby (v utkání 1+1) ještě zkusil absolvovat dvě střídání, než zamířil do kabin na lékařské vyšetření. Gólman vítězů Igor Šesťjorkin, který v předchozích dvou startech vždy střídal, tentokrát zastavil 29 z 32 střel soupeře. Dvakrát jej překonal Jake Guentzel.

Washington na ledě vítěze základní části NHL z Floridy vedl už o tři branky, přesto se nakonec radovali domácí. Obrat z 0:3 na 5:3 režíroval skvělým výkonem útočník Carter Verhaeghe, jenž s bilancí dvou gólů a tří asistencí figuroval u všeho podstatného.

Po trefě obránce Justina Schultze a dvou zásazích T.J. Oshieho se Panthers probrali až v polovině duelu. Díky gólům zmiňovaného Verhaegheho, Patrica Hörnqvista a Sama Reinharta se však podruhé do kabin šlo už za smírného stavu 3:3.

Obrat završil hrdina Verhaeghe v 43. minutě po parádním pasu mezi dvěma bránícími hráči od kapitána Aleksandera Barkova. Popáté překonal Ilju Samsonova, jenž opět dostal přednost před Vítkem Vaněčkem, ještě Claude Giroux v 56. minutě. Bývalý dlouholetý kapitán Flyers si brankáře Washingtonu vychutnal kličkou do protipohybu.

Stejně jako Florida díky domácí výhře odskočil do vedení 3:2 v sérii i tým Calgary. Stalo se tak po výsledku 3:1 nad Dallasem, který otevřel skóre v 34. minutě brankou Jasona Robertsona. Kanadský celek si schoval obrat až na třetí třetinu, kdy se prosadili Mikael Backlund, Andrew Mangiapane a Trevor Lewis.

Výsledky play off NHL:

Východní konference:

Florida Panthers - Washington Capitals 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)

Branky: 26:50 Verhaeghe (Barkov, Giroux), 32:27 Hörnqvist (Verhaeghe), 34:41 Reinhart (Verhaeghe, Bennett), 43:04 Verhaeghe (Barkov), 55:55 Giroux (Verhaeghe, Forsling) - 07:09 Oshie (Carlson, Kuzněcov), 22:12 Schultz (Eller, Ovečkin), 23:38 Oshie (Kuzněcov, McMichael). Rozhodčí: Skilliter, Rooney – Galloway, Shewchyk. Diváci: 20 023. Stav série: 3:2

Florida Panthers Bobrovskij (Knight) – Ekblad (A), Chiarot, Weegar, Forsling, Gudas, Montour – Duclair, Barkov (C), Verhaeghe – Giroux, Bennett, Huberdeau (A) – Reinhart, Lundell, Mamin – Hörnqvist, Luostarinen, Acciari.

Washington Capitals Samsonov (Vaněček) – Carlson (A), Fehérváry, Jensen, Orlov, Schultz, van Riemsdyk – Oshie, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Mantha, Bäckström (A), M. Johansson – Sheary, Eller, McMichael – Hathaway, Dowd, Larsson.

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)

Branky: 35:11 Fox (Copp, Strome), 36:41 Lafreniere (Kakko, Trouba), 37:53 Trouba (Panarin, Miller), 42:53 Chytil (Lafreniere, Vatrano), 59:44 R. Lindgren - 10:28 Guentzel (Rust, Matheson), 27:58 Letang (Malkin, Zucker), 38:06 Guentzel (Malkin). Rozhodčí: McCauley, Rank – Barton, Daisy. Diváci: 18 006. Stav série: 2:3

New York Rangers Šesťorkin (Georgijev) – Miller, Trouba (A), R. Lindgren, Fox, Braun, Schneider, Nemeth – Kreider (A), Zibanejad, Vatrano – Panarin (A), Strome, Copp – Lafreniere, Chytil, Kakko – Rooney, Reaves.

Pittsburgh Penguins Domingue (D'Orio) – Matheson, Letang (A), Pettersson, Marino, Friedman, Ruhwedel – Guentzel, Crosby (C), Rust – Heinen, Malkin (A), Kapanen – Zucker, Carter, McGinn – Boyle, Blueger, Rodrigues.

Západní konference:

Calgary Flames - Dallas Stars 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky: 46:49 Backlund (Mangiapane, Coleman), 50:38 Mangiapane (Backlund, Zadorov), 59:02 Lewis (J. Gaudreau, E. Lindholm) - 33:21 J. Robertson (Ja. Benn, Lindell). Rozhodčí: Luxmore, Pollock – Alphonso, Cherrey. Diváci: 19 289. Stav série: 3:2

Calgary Flames Markström (Vladař) – Hanifin, R. Andersson, Kylington, Tanev (A), Zadorov, Gudbranson, Stone – J. Gaudreau, Tkachuk (A), E. Lindholm – Mangiapane, Backlund (A), Toffoli – Dubé, Järnkrok, Coleman – Lucic, Lewis.

Dallas Stars Oettinger (Wedgewood) – Suter, Heiskanen (A), Hanley, Klingberg (A), Lindell, Hakanpää – Raffl, Hintz, Pavelski – J. Robertson, Ja. Benn (C), Seguin – Peterson, Naměstnikov, Glendening – Kiviranta, Faksa, Studenič.

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.