Zach Parise z New York Islanders a Ondřej Palát (vpravo) z Tampa Bay. | foto: Reuters

Palát asistoval u výhry, Voráček s Hronkem bodovali ve vzájemném duelu

• 2
V pondělních zápasech hokejové NHL se prosadili tři Češi. Útočník Ondřej Palát asistoval u rozdílové akce celku Tampa Bay při výhře 4:1 nad Islanders, po jedné přihrávce si odnesli i Jakub Voráček s Filipem Hronkem. Výhru Columbusu 5:3 nad Detroitem slavil prvně jmenovaný.

Obhájci Stanley Cupu v pondělí naplnili roli favorita a na domácím ledě porazili Islanders 4:1. Newyorský celek před stěhováním do nové arény nastoupil ke svému dvanáctému z celkových třinácti navazujících venkovních startů v úvodu ročníku.

Jako první otevřel skóre elitní centr Ostrovanů Mathew Barzal. Brankáře Andreje Vasilevského překonal už ve 3. minutě, ruská jednička Tampy však další puk za svá záda již nepustila. Obrat skóre se zrodil ještě v prvním dějství a postarali se o něj Mathieu Joseph a Anthony Cirelli, kterému asistoval i Ondřej Palát (18:03, 0+1, +1, 5 střel).

Stav 2:1 pak vydržel do třetí dvacetiminutovky, kdy jej pojistili elitní forvardi Lightning Brayden Point a Steven Stamkos. Výhru tak mohl slavit i obránce Jan Rutta (16:41, +1).

Columbus musel v domácím zápase proti Detroitu hned dvakrát dohánět ztrátu. Red Wings se v úvodu utrhli do dvougólového vedení, když se prosadili kapitán Dylan Larkin a Michael Rasmussen. Druhému jmenovanému asistoval i český bek Filip Hronek (22:05, 0+1, -1, 2 střely).

Blue Jackets vrátily do hry góly v rychlém sledu od Boona Jennera a Adama Boqvista z 34. a 35. minuty. Ve třetí třetině ovšem hostům vrátil nejtěsnější náskok produktivní nováček Lucas Raymond.

V 56. minutě se ale za asistence Jakuba Voráčka (16:31, 0+1, +2) premiérovou trefou kariéry v NHL blýskl Jegor Činakov a smírný stav 3:3 rozsoudil v 59. minutě ofenzivní obránce Columbusu Zach Werenski. Obrat ze závěru utkání navíc ještě potvrdil trefou do prázdné klece Alexandre Texier.

Voráček se díky asistenci zlepšil na průběžných 13 zápisů (1+12) ze stejného počtu startů a dotáhl se na Davida Pastrňáka z Bostonu (13 bodů, 4+9) na čele produktivity Čechů v NHL. V sestavě Red Wings nechyběl ještě útočník Filip Zadina (12:32, -1, 1 střela), do bodových statistik se však nezapsal.

Výsledky NHL:

Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)

Branky: 33:07 Jenner (Nyquist, Peeke), 34:55 A. Boqvist (Činachov, Bayreuther), 55:42 Činachov (J. Voráček, Sillinger), 58:41 Werenski (Nyquist, Jenner), 59:57 Texier (E. Robinson, Kuraly) - 14:45 Dylan Larkin (L. Raymond), 24:23 M. Rasmussen (Naměstnikov, Hronek), 53:31 L. Raymond (Bertuzzi, Dylan Larkin). Rozhodčí: Morton, St. Laurent – Fournier, Alphonso.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (Korpisalo) – Werenski (A), Bean, Gavrikov, Peeke, Bayreuther, A. Boqvist – Nyquist, Jenner (C), O. Bjorkstrand (A) – Činachov, Sillinger, J. Voráček – E. Robinson, Kuraly, Texier – Hofmann, Roslovic, Danforth.

Detroit Red Wings Greiss (Nedeljkovic) – DeKeyser (A), Seider, Leddy, Hronek, M. Staal (A), G. Lindström – Bertuzzi, Dylan Larkin (C), L. Raymond – Fabbri, P. Suter, Zadina – Naměstnikov, M. Rasmussen, Erne – Gagner, Veleno, Rowney.

Tampa Bay Lightning - New York Islanders 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky: 03:16 M. Joseph (Killorn), 19:22 Cirelli (Palát, Hedman), 53:28 B. Point, 55:30 Stamkos (Hedman, B. Point) - 02:53 Barzal (Parise). Rozhodčí: Rehman, Rank – Hunt, Toomey. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (B. Elliott) – Rutta, Hedman (A), Bogosian, McDonagh (A), C. Foote, Sergačjov – Cirelli, B. Point, Palát – M. Joseph, Stamkos (C), Killorn – Perry, Bellemare, Maroon – Raddysh, Colton, Katchouk.

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Mayfield, Pelech, Pulock, Chára, Greene, Aho – Parise, Barzal, A. Lee (C) – Palmieri, Nelson, Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Bailey (A) – Clutterbuck (A), Bellows, M. Martin.